Madžarska je v zadnjih desetih letih prek sklada Bethlen Gábor financirala medijske vsebine manjšinskega tednika Népújság in lendavskega studia Radiotelevizije Slovenija. Podjetniki iz kroga premiera Viktorja Orbána pa v Sloveniji obvladujejo dobršen del medijev, ki so svetovnonazorsko, v nekaterih primerih pa tudi lastniško, blizu stranki SDS.
Read MoreMinistrstvo za okolje in prostor bi gradbeni zakon spremenilo tako, da bi vodenje projektiranja stavb zaupalo tudi inženirjem. Arhitekturna zbornica opozarja, da to odpira možnosti za zlorabo zakonodaje in izključevanje arhitektov iz urejanja javnega prostora. S spremembo zakona o javnem naročanju pa bi vlada vpliv arhitekture omejila tudi na področju javnih naročil.
Read MoreDel denarja, ki si ga je nekdanja skupina Aktiva pred propadom izposodila pri bankah, je prek Luksemburga poniknil na Nizozemskem. Ko so njena podjetja premikala premoženje zunaj dosega upnikov, je skupino kljub formalnemu izstopu še vedno upravljal Darko Horvat.
Read MoreLuksemburg je pomemben cilj ali vmesna postaja številnih podjetij in posameznikov, tudi politikov in kriminalcev, nadzor njihovega poslovanja močno otežujejo njegovi predpisi.
Read MoreJagodni izbor najbolj branih in odmevnih zgodb leta.
Read MoreTV Slovenija je iz že predvajane izobraževalne oddaje Populizem pozneje umaknila nekaj kadrov s predsednikom vlade Janezom Janšo. Gledalcev o tem ni obvestila, kar je po mnenju več sogovornikov Oštra lahko sporno z vidika nadzora javnosti nad delom javne radiotelevizije.
Read MoreAnaliza več kot 37 tisoč javnih razpisov in pogodb za dobavo zaščitne opreme v Evropi v vrednosti skoraj 21 milijard evrov je pokazala velike razlike v cenah, ki so jih za opremo plačevale države. Nekatere med njimi skrivajo podrobnosti teh pogodb. Slovenija je sicer med bolj transparentnimi, zaščitne maske pa je kupovala po nekoliko višjih cenah od evropskega povprečja.
Read MoreDokumenti mednarodnega novinarskega projekta FinCEN Files razkrivajo, kako britanska slamnata podjetja delajo z roko v roki z bankirji Danske Estonia in drugih bank v baltskih državah. Veliko skrivnostnih podjetij, ki v Združenem kraljestvu množično registrirajo slamnate družbe, je v lasti kriminalcev in pralcev denarja iz nekdanjih sovjetskih držav.
Read MoreBankirji britanske banke Barclays, ki upravljajo premoženje elit, kujejo dobičke tudi s prirejanjem pravil o preprečevanju pranja denarja, kažejo dokumenti ameriškega urada Fincen.
Read MoreTisoči zaposlenih v finančnih institucijah po vsem svetu, ki označujejo denarne transakcije, ki so videti čudno, so prva obrambna črta pri preprečevanju pranja denarja.
Read MoreKje je podjetje Pantheon Worldwide, ki je sodelovalo z domnevnimi preprodajalci pri trgovanju s starinami v vrednosti 27,8 milijona dolarjev? Tega ne vedo niti banke.
Read MoreZa nekatere države je pranje denarja donosna gospodarska dejavnost, je ugotovitve mednarodnega preiskovalnega novinarskega projekta FinCEN Files komentiral nekdanji predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos.
Read More