Avtogrob

 

Po izračunih sekcije avtoserviserjev pri Obrtni zbornici, v Sloveniji vsako leto neznano kam izgine okrog 41.000 izrabljenih avtomobilov, kar pomeni 54.000 ton odpadkov, od tega okvirno 900 ton nevarnih odpadkov. 

 

Če bi ta vozila postavili v kolono, bi ta merila 204 kilometre, kar približno ustreza razdalji med Brežicami in Koprom.

Na Oštru, Centru za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji, smo sklenili, da bomo – tudi s pomočjo javnosti – mapirali nelegalne avtomobilske odpade v Sloveniji. Od velikih odlagališč v industrijskih conah, do zapuščenih avtomobilov ob cestah, na robovih gozdov in drugod.

Pri tem potrebujemo vašo pomoč! Veste za kakšno odlagališče? Ste na sprehodu s psom videli vozila, odložena v gozdu? Pomagajte nam jih dokumentirati. Vaše identitete ne bomo objavili ali kako drugače razkrili. Z vsemi podatki bomo ravnali v skladu s področnimi zakoni pa tudi z Oštrovim kodeksom, pri čemer bomo ves čas zagotavljali visoko raven digitalno-varnostne higiene.

Vaša pomoč bo prispevala k odprtju javne razprave o razširjenem problemu divjih odlagališč v Sloveniji.


Kako lahko sodelujete pri projektu Avtogrob?

  1. Zapomnite ali zapišite si lokacijo divjega odlagališča (GPS koordinata, naslov ali opis lokacije).

  2. Preko spletnega obrazca nam pošljite podatke. Vaše identitete ne bomo objavili ali kako drugače javno razkrili.

  3. Spremljajte naš projekt in zgodbe, ki jih bomo preiskali tudi z vašo pomočjo. 

 

Za tiste, ki niste vešči pridobivanja geolokacij v aplikacijah, kot je Google Maps, smo pripravili navodila, ki jih lahko preberete tukaj.

 

Zaradi pravil, ki jih narekuje Google, lahko obrazec za prijavo divjega odlagališča izpolnite le, če imate Google račun. Če Google računa nimate, lahko obrazec prenesete na spodnji povezavi in nam ga pošljete na avtogrob@ostro.si.


Podatke bomo preverili in dodatno dokumentirali, potrjene lokacije pa bomo umestili na javno dostopen interaktivni zemljevid. Podatke bomo analizirali in identificirali trende oziroma posamične novinarske zgodbe, ki jih bomo posebej preiskali. 

S projektom Avtogrob želimo pristojne institucije spodbuditi k bolj sistematičnemu ukrepanju, zainteresirani javnosti in civilnodružbenim organizacijam pa omogočiti dostop do verodostojnih podatkov o tej okoljski problematiki.


Pomembno obvestilo

Podatke o divjih odlagališčih avtomobilov zbiramo z namenom ozaveščanja in dokumentiranja problematike, nismo pa pristojni za odstranjevanje vozil ali čiščenje lokacij. To je naloga pristojnih institucij, kot so občinske službe, inšpekcije in drugi. 

Naš cilj je ustvariti verodostojno podatkovno bazo, analizirati podatke, preiskati problematične primere in odpreti javno razpravo o tej zadevi.

Na podlagi našega novinarskega dela so sicer pristojne institucije že ukrepale v primeru dveh nelegalnih odlagališč izrabljenih vozil. 

 

O Oštru

Oštro, Center za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji, neguje preiskovalno in podatkovno novinarstvo, se zavzema za »pravico vedeti« kot človekovo pravico, širi novinarsko znanje in prispeva k vzgoji mladih novinarjev.

Oštro je član mednarodne mreže preiskovalnih novinarjev OCCRP, globalne mreže preiskovalnih novinarjev GIJN, verificirani podpisnik Kodeksa načel Mednarodne mreže za preverjanje dejstev (IFCN), soustanovitelj balkanske mreže za preverjanje dejstev SeeCheck, ter partner Evropskega observatorija za digitalne medije ter Jadranskega observatorija za digitalne medije.