Celje nima občinskega prostorskega načrta

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»Mestna občina Celje ima OPN sprejet od leta 2002.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

 TV Slovenija


 
 
 

 Bojan Šrot je župan mestne občine Celje od leta 1998. Na tokratnih lokalnih volitvah se poteguje že za sedmi zaporedni mandat. Foto: Lili Pušnik/STA

Župan mestne občine Celje Bojan Šrot je 8. novembra na soočenju kandidatov za celjskega župana na Televiziji Slovenija dejal, da ima Celje občinski prostorski načrt (OPN) od leta 2002, novega pa pripravljajo. Protikandidati Sandi Sendelbah, Matija Kovač in Uroš Lesjak se z županom niso strinjali.

Prostorski razvoj, gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in sprejemanje prostorskih planov je po zakonu o lokalni samoupravi v pristojnosti občin.

Mestna občina Celje na svojem prostorskem portalu navaja, da je njen temeljni prostorski akt celjski prostorski plan. Z odlokom o spremembah in dopolnitvah so ga nazadnje vsebinsko spremenili leta 2001, tehnično pa 2013.

Toda po zakonu o urejanju prostora, ki je začel veljati konec leta 2021, z moratorijem na uporabo do junija 2022, starejši občinski prostorski akti, kakršen je celjski prostorski plan, ne veljajo več. Občine jih lahko uporabljajo le še do sprejetja občinskega prostorskega načrta oziroma najpozneje do 31. decembra 2024, ne smejo pa jih več spreminjati ali dopolnjevati. 

Občinski prostorski plani so razvojno usmerjeni in so podlaga za izvedbene akte, ministrstvo za okolje in prostor pojasnjuje na svojem spletnem mestu. Občinski prostorski načrt ali OPN določa izvedbene pogoje za posege v prostor in je podlaga za izdajo gradbenih dovoljenj. 

OPN celjske občine smo iskali na njenem spletnem mestu in v uradnem listu, a neuspešno.

Prostorski plan, kakršnega ima občina Celje, je strateški, OPN pa izvedbeni prostorski akt, ki določa pogoje za posege v prostor, so pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor. Za izvajanje plana so morale občine, ki nimajo OPN, sprejeti še posamične prostorske izvedbene akte, so dodali.

Na okoljskem ministrstvu so potrdili, da je občina Celje ena izmed 24 občin, ki še nimajo občinskega prostorskega načrta. Po njihovi oceni je sprejetje OPN pomembna naloga občin, saj bodo sicer ostale brez zakonske podlage za izdajo dovoljenj za posege v prostor, kar lahko slabo vpliva na njihov razvoj. 

Občina Celje je sicer že leta 2018 v sporočilu za javnost opozorila, da imajo celjski prostorski plan, od leta 2009 pa pripravljajo OPN. Osnutek so pripravili leta 2014, potem so ga začeli usklajevati z 28 državnimi institucijami za urejanje prostora, denimo direkcijo za vode. 

Na občini so v odzivu na ugotovitve Oštra pojasnili, da občina s celjskim prostorskim planom iz leta 2001 »v celoti izpolnjuje prostorske zakonske določbe in investicijske namere občanov«. Priprava OPN še poteka, trenutno denimo usklajujejo gradivo za pridobitev mnenja okoljskega ministrstva o ustreznosti okoljskega poročila.

Na vprašanje, kdaj predvidoma bo OPN sprejet, niso odgovorili, so pa dejali, da je eden ključnih razlogov, da občina še nima sprejetega občinskega prostorskega načrta, neučinkovito delovanje ministrstva za okolje in prostor.

Pri tem so se sklicevali na ugotovitve računskega sodišča, ki je v reviziji o učinkovitosti urejenosti postopka prostorskega načrtovanja občin iz leta 2017 ugotovilo, da okoljsko ministrstvo pri tem ni bilo učinkovito. Med drugim ni izpolnilo vseh nalog, za katere je pristojno, da bi občinam pomagalo pri sprejemanju prostorskih načrtov.

Na ministrstvu za okolje so očitek celjske občine zanikali in to podkrepili s podatki, ki kažejo, da je bilo ministrstvo v komunikaciji z občino o procesu priprave OPN odzivno. Aprila 2014 so izdali mnenje k osnutku OPN za področje razvoja poselitve v celjski občini, v katerem so jo pozvali k dopolnitvi predloga. Dopolnitve do danes niso prejeli.

 

SKLEP

»Mestna občina Celje ima OPN sprejet od leta 2002,« je 8. novembra na soočenju kandidatov za celjskega župana na TV Slovenija dejal kandidat in aktualni župan Bojan Šrot.

Mestna občina Celje na svojem prostorskem portalu kot temeljni prostorski akt občine navaja celjski prostorski plan, ki so ga vsebinsko nazadnje spreminjali leta 2001. 

Tudi iz odgovora občine Razkrinkavanju.si izhaja, da nima občinskega prostorskega načrta (OPN), ampak kot temeljni prostorski akt uporabljajo celjski prostorski plan iz leta 2001.

Da je Celje ena izmed občin brez sprejetega OPN, so potrdili tudi na ministrstvu za okolje in prostor. Po pojasnilih na njihovem spletnem mestu je prostorski plan v primerjavi z OPN naravnan bolj strateško ter ne določa konkretnih pogojev za posege v prostor in podlage za izdajo gradbenih dovoljenj, kot to ureja OPN.

Trditev celjskega župana, da ima mestna občina Celje od leta 2002 OPN, ne drži. Celje nima občinskega prostorskega načrta oziroma OPN, temveč celjski prostorski plan. Ta določa razvojne usmeritve, OPN pa določa izvedbene pogoje.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.