Cepiva proti covidu-19 niso gojišče novih različic virusa

Avtor: Samo Demšar

 

TRDITEV

»Kmalu zatem pa mi je eden najbolj priznanih strokovnjakov za cepiva na svetu napisal elektronsko sporočilo, v katerem je zapisal: 'Cepljenje s temi cepivi bi samo vzgojilo nove različice, vendar ni smiselno, da bi plaval proti toku, ker me tako ali tako nihče ne bi poslušal. Upam, da bodo cepiva druge generacije rešila problem.'«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

domengorenseklaw.com


 

 Omikron se je prvič pojavil novembra lani v Južnoafriški republiki, ki je bila takrat za 17,9 odstotne točke slabše precepljena od svetovnega povprečja. Foto: Unsplash 

Belgijski doktor veterinarske medicine in virolog Geert Vanden Bossche je 24. decembra lani na svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) naslovil javni poziv, naj spodbudijo javno razpravo o morebitnih tveganjih množičnega cepljenja. V pozivu je zapisal, da mu je »eden od najbolj priznanih svetovnih strokovnjakov za cepiva sporočil, da bo cepljenje s cepivi proti covidu-19 vzgojilo nove različice virusa«. Kateri strokovnjak, ni pojasnil.

Po podatkih na njegovem spletnem mestu Vanden Bossche od leta 2018 kot neodvisni raziskovalec načrtuje in razvija novo vrsto cepiva. Po podatkih prosto dostopne baze biomedicinske literature PubMed je doslej sicer objavil pet znanstvenih člankov s področja virologije in tri s področja veterine, zadnjega leta 1995.

Prevod javnega poziva je na svojem blogu objavil slovenski odvetnik Domen Gorenšek, delili pa so ga še v facebook skupinah v podporo Ivanu Galetu, Civilna iniciativa slovenskih pravnikov in drugih. 

Z WHO so za Razkrinkavanje.si sporočili, da po zadnjih podatkih nobeno izmed cepiv proti covidu-19 ni povezano z nastankom novih različic: »Nove različice virusa nastajajo zaradi širjenja virusa.« Dodali so, da doslej potrjena cepiva zmanjšujejo verjetnost prenosa vseh aktualnih različic virusa, tudi omikrona. 

WHO je leta 2020 različice virusa sars-cov-2 začela razvrščati glede na nevarnost za svetovno javno zdravje. Različice, ki so bolj prenosljive in povzročijo težji potek bolezni ali zmanjšajo učinkovitost ukrepov, kot so na primer cepiva, označijo kot skrb vzbujajoče. Trenutno so takšne alfa, beta, gama, delta in omikron, ki se je edini razvil po začetku cepljenja decembra 2020. 

Prvi primer okužbe z omikronom so odkrili 24. novembra lani v Južnoafriški republiki. Po podatkih spletnega portala Our World in Data je bilo takrat v tej državi polno cepljenih 23,5 odstotka prebivalcev, kar je 17,9 odstotne točke manj od takratnega svetovnega povprečja. 

Na WHO so še opozorili, da pandemija covida-19 še ni blizu konca, kar je posledica nedoslednih ukrepov za zajezitev širjenja okužb, večje mobilnosti prebivalstva, novih različic virusa in nepravične distribucije cepiv po svetu.

Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo na kemijskem inštitutu, je za Razkrinkavanje.si poudaril, da cepiva v nobenem primeru ne morejo povzročiti mutacije virusa. »Mutacije v virusu nastanejo zaradi nenatančnega pomnoževanja virusa in s tem povezanih napak. Verjetnost razvoja mutacij je sorazmerna s številom okuženih.« 

Različica omikron se je po njegovi oceni »zelo verjetno razvila bodisi v posamezniku, ki je imel oslabljen imunski sistem, bodisi po prenosu z živali, v katerih se različica omikron dobro razmnožuje«‌. Poleg tega je opozoril, da bodo prihodnje različice virusa najbrž bolj kužne.

»Do več mutacij pride, če se virus lahko zelo množi, kar cepiva preprečujejo,«‌ je za Razkrinkavanje.si pojasnila Bojana Beović, vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje. 

Poudarila je, da bi cepljenje s prilagojenimi cepivi, ki delujejo proti novim različicam, lahko bilo potrebno vsako leto, kot na primer cepljenje proti gripi. Ob tem je opozorila, da ne cepljenje ne prebolelost ne zagotavljata trajne zaščite pred virusi, ki povzročajo covid-19, cepiva pa so »zelo pomembna pri spreminjanju bolezni v 'navaden 'prehlad', torej preprečevanju hudega poteka bolezni in hospitalizacije«‌.

Kot je dodala, bosta visoka precepljenost in prebolelost omogočali, da epidemiološki ukrepi ne bodo več potrebni, saj bo potek bolezni pri večini blažji.

Z našimi ugotovitvami smo seznanili avtorja poziva Geerta Vanden Bosscheja in Domna Gorenška, ki je poziv prevedel v slovenščino. 

Gorenšek je za Razkrinkavanje.si sporočil, da lahko poda »le pravna mnenja glede zakonitosti ukrepov, odlokov, obveznega cepljenja, statusa 'cepiv' proti covidu-19 in podobno«.

Vanden Bossche naših ugotovitev ni komentiral.

 

SKLEP

Belgijski doktor veterinarske medicine in doktor virologije Geert Vanden Bossche je decembra lani v javnem pozivu svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) trdil, da mu je eden najbolj priznanih svetovnih strokovnjakov za cepiva sporočil, da bo cepljenje s cepivi proti covidu-19 »vzgojilo nove različice virusa«.

Vanden Bossche ni razkril identitete tega strokovnjaka, prav tako ni odgovoril na vprašanja Razkrinkavanja.si o njegovi trditvi, zato ni jasno, kdo naj bi to trdil.

Med petimi različicami virusa cov-sars-2, ki jih je WHO označila za skrb vzbujajoče, je različica omikron edina, ki se je pojavila po začetku cepljenja decembra 2020.

Na WHO so pojasnili, da nove različice niso posledica cepljenja, temveč nastajajo zaradi širjenja virusa. Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je poudarila, da virus večkrat mutira ob povečanem množenju, kar cepiva preprečujejo. 

Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo na kemijskem inštitutu, je poudaril, da cepiva ne morejo povzročiti mutacije virusa.

Trditev, da so nove različice virusa sars-cov-2 posledica cepljenja s cepivi proti covidu-19, ne drži. 


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij