Janša zanikal lasten tvit

Razkrinkavanje.si

Novinarji Razkrinkavanja.si so med včerajšnjim zadnjim predvolilnim soočenjem na Pop TV zadnjič v živo preverjali verodostojnost trditev kandidatov parlamentarnih političnih strank.

 
 
 
 

Foto: Daniel Novakovič/STA

 

Janez Janša, SDS

»Ne s prostitutko, ampak s prestitutko.«

 

Predsednik stranke SDS Janez Janša je v tvitu z 21. marca 2016 novinarki Eugenijo Carl in Mojco Šetinc Pašek označil za prostitutki, ne prestitutki.

Po poročanju STA je celjsko okrožno sodišče predsednika vlade Janeza Janšo 22. februarja spoznalo za krivega dveh kaznivih dejanj razžalitve novinark. Dosodilo mu je tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta. Poravnati mora tudi stroške sodnega postopka.

Janša je v oddaji dejal, da sodba še ni pravnomočna, kar še preverjamo.

V stranki SDS se na naše ugotovitve še niso odzvali. 

Trditev Janeza Janše ne drži.

Posodobitev, 29. 4.:

Iz celjskega okrajnega sodišča so sporočili, da sodba še ni pravnomočna.

 

Marjan Šarec, LMŠ 

»Slovenija izgubi zaradi korupcije 3,5 milijarde evrov.«

 

Komisija za preprečevanje korupcije je lani v oceni stroškov korupcije v Sloveniji navedla, da je letni strošek korupcije v državah EU po raziskavi evropske stranke zelenih iz leta 2018 okoli tisoč milijard evrov. Ker je BDP Slovenije 0,35 odstotka BDP Evropske unije, so sklepali, da je strošek korupcije v Sloveniji 3,5 milijarde evrov. Opozorili so, da ocena ni natančna, ker je korupcijo težko meriti.

Trditev Marjana Šarca drži.

 

Alenka Bratušek, Sab

»Uvedli smo brezplačen medkrajevni prevoz [za upokojence].«

 

Kot smo poročali včeraj, v petek, so upokojenci pravico do brezplačnega medkrajevnega prevoza pridobili z novelo zakona o prevozih v cestnem prometu, ki jo je državni zbor sprejel novembra 2019. Predlog novele je avgusta istega leta pripravila vlada, v kateri je bila predsednica Saba Alenka Bratušek, takrat je bila ministrica za infrastrukturo.

Toda vladni predlog ni predvideval uvedbe brezplačnega medkrajevnega prevoza za upokojence, ampak so ga z dopolnilom zagotovile poslanske skupine takratnih koalicijskih strank. Podprlo ga je 74 poslancev. Upokojenci lahko medkrajevni potniški promet brezplačno uporabljajo od julija 2020.

V stranki Sab so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je bila ureditev brezplačnega prevoza za upokojence ena od prioritet Alenke Bratušek, ko je leta 2018 prevzela vodenje ministrstva za infrastrukturo. Toda Bratuškova kot ministrska kandidatka na predstavitvi v državnem zboru ureditve brezplačnega prevoza za upokojence ni navedla med prednostnimi cilji. 

V stranki so še pojasnili, da je bilo tudi dopolnilo, ki je zadevalo uvedbo brezplačnega medkrajevnega prevoza za upokojence, posledica pobude Bratuškove, »vložile pa smo ga vse poslanske skupine tedanje koalicije«.

Trditev Alenke Bratušek je pristranska. 

 

Robert Golob, Gibanje Svoboda

»Po stanju demokracije smo nazadovali najbolj v Evropi.«

 

Po podatkih organizacije Freedom House se je indeks demokratičnosti med državami EU v zadnjem letu res najbolj znižal v Sloveniji, in sicer s 95 na 90. Po indeksu demokratičnosti revije The Economist pa se stanje v Sloveniji lani ni spremenilo, ostalo je pri indeksu 7,54, kar pomeni, da je država ostala na 35. mestu.

V Gibanju Svoboda se na naše ugotovitve še niso odzvali. 

Trditev Roberta Goloba drži le delno, zato jo uvrščamo v sivo cono.

Posodobitev, 24. 4.:

Iz Gibanja Svoboda so se na naše ugotovitve odzvali po objavi. Pojasnili so, da se je predsednik stranke v izjavi skliceval "na indeks korupcije in demokratičnosti" organizacije Transparency International.

Toda Transparency International ne meri indeksa demokratičnosti, temveč indeks zaznave korupcije v javnem sektorju. Izračunajo ga na podlagi kombinacije 13 raziskav oziroma ocen različnih institucij, med drugim Freedom House, Svetovnega gospodarskega foruma in Svetovne banke.

Raziskave in ocene zadevajo več vidikov zaznave korupcije, med drugim podkupovanje in nepotizem pri imenovanju na položaje v državni upravi. Upoštevajo tudi vzpostavljenost mehanizmov za zmanjšanje korupcije, med drugim dostop civilne družbe do informacij javnega značaja ter pravno varstvo žvižgačev in novinarjev, ne meri pa denimo politične participacije ali politične kulture.

Slovenija je bila lani med 180 državami s 60 točkami sicer na 41. mestu indeksa zaznave korupcije. To je tri točke manj kot leta 2020, ko je bila na 35. mestu.

Ocena Golobove trditve ostaja nespremenjena.

 

Janez Janša, SDS

»Slovenija je v zadnjem četrtletju lanskega leta med vsemi evropskimi državami najbolj zmanjšala izpuste toplogrednih plinov.«

 

Po oceni Eurostata je Slovenija v tretjem četrtletju lanskega leta med državami EU najbolj zmanjšala izpuste toplogrednih plinov glede na isto obdobje leta 2020. Ocene za zadnje četrtletje lanskega leta še ni. 

Slovenija je bila sicer v mandatu te vlade nadpovprečno uspešna pri zmanjšanju izpustov v dveh od šestih četrtletij.

V stranki SDS se na naše ugotovitve niso odzvali. 

Trditev Janeza Janše drži le delno, zato jo uvrščamo v sivo cono.