Korist otrok ne temelji na spolni usmerjenosti njihovih staršev

Razkrinkavanje.si

Novinarji Razkrinkavanja.si so včeraj preverjali verodostojnost trditev kandidatov na prvem predvolilnem soočenju na Pop TV.

 
 
 
 

Foto: Bor Slana/STA

 

Janez Cigler Kralj 

»Šel sem v smer tistih, ki verjamejo, da je treba pri posvojitvi gledati največje koristi otroka: da je posvojen v najboljšo možno skupnost, kjer sta prisotna mama in oče.«

 

Pregled 40 študij o dobrem počutju otrok istospolnih staršev v ZDA, ki je bil leta 2014 objavljen v recenzirani akademski reviji Population Research and Policy Review, je pokazal, da se otroci z istospolnimi starši počutijo enako dobro kot tisti, ki imajo starše različnih spolov. Avtorji pregleda so ugotovili, da razlike v počutju otrok večinoma izvirajo iz družbenoekonomskih okoliščin in družinske stabilnosti.

Janeza Ciglerja Kralja smo seznanili z ugotovitvami. Odgovor bomo objavili, če ga prejmemo. 

Trditev ne drži.

 

Nataša Pirc Musar

»Odvetništvo je ustavna kategorija, to pomeni, da ima vsak ima pravico do odvetnika in kakovostnega pravnega varstva.«

 

Ustava v 29. členu vsakomur, ki je obdolžen v kazenskem postopku, ob popolni enakopravnosti zagotavlja pravico do pravnih jamstev.

To pomeni, da ima vsak čas in možnost za pripravo svoje obrambe, da se mu sodi v njegovi navzočnosti in da se brani sam ali z zagovornikom ter da mu je zagotovljeno izvajanje dokazov v svojo obrambo in korist. Poleg tega se ni dolžan izpovedati zoper sebe oziroma svoje bližnje, prav tako ne priznati krivde.

Trditev Nataše Pirc Musar drži. 

 
 

Vladimir Prebilič 

»V času covida-19 je vsak drugi študent potreboval svetovanje na področju duševnega zdravja.«

 

Po podatkih lanske raziskave NIJZ o doživljanju epidemije covid-19 med slovenskimi študenti je pomoč zaradi duševnih stisk redko, občasno in pogosto iskalo 56 odstotkov anketirancev. Pogostost iskanja posamezne vrste pomoči so na inštitutu ocenili na petstopenjski lestvici, pri kateri je 44 odstotkov anketirancev dejalo, da pomoči niso iskali.

Trditev Vladimirja Prebiliča drži. 


 
 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.