Lahovnik manipulativno o upravičencih do dodatka k pokojnini za umetnike

Avtorica: Manca Vertačnik

 

TRDITEV

»Najbolj absurdno je, da bi se po novem zakonu privilegirane penzije delile celo za nagrade RTV, s čimer bi postali edina država, ki bi pop pevcu, ki super služi in bi zlahka plačeval prispevke v ZPIZ, podelili privilegirano penzijo.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Moja Dolenjska


 
 

 Državna volilna komisija je zakonodajni referendum o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke razpisala 11. maja. Foto: sabinevanerp/Pixabay.

Portal Moja Dolenjska je 5. aprila poročal o izjavi Mateja Lahovnika, profesorja na ljubljanski ekonomski fakulteti, ki je bil nekoč tudi minister za gospodarstvo. Isti dan je na družbenem omrežju X trdil: »Najbolj absurdno je, da bi se po novem zakonu privilegirane penzije delile celo za nagrade RTV, s čimer bi postali edina država, ki bi pop pevcu, ki super služi in bi zlahka plačeval prispevke v ZPIZ, podelili privilegirano penzijo.« 

Dan pozneje je o njegovi trditvi poročal tudi portal Nova24TV, Lahovnik pa je objavo pozneje izbrisal.

Predlog zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti določa, da imajo pravico do dodatka upokojeni slovenski državljani, ki z izjemnimi umetniškimi dosežki izkazujejo posebne zasluge za kakovost, pomen in prepoznavnost umetnosti v Sloveniji ali tujini.

Po predlogu zakona bi bili do dodatka k pokojnini upravičeni prejemniki Prešernove nagrade za življenjsko delo. Med upravičenci bi bili tudi prejemniki nagrade Prešernovega sklada, ki so poleg te prejeli vsaj še eno nacionalno priznanje ali nagrado, navedeno v prilogi k zakonu, ali eno izmed visokih mednarodnih priznanj. Prav tako bi bili upravičenci prejemniki državnih odlikovanj za dosežke na področju umetnosti, ki so prejeli še vsaj eno nacionalno priznanje, drugo nagrado iz priloge k zakonu ali visoko mednarodno priznanje.

Na seznamu k predlogu zakona je 23 nagrad, katerih prejemniki so upravičeni do dodatka k pokojnini. Med njimi sta tudi dve nagradi, ki ju podeljuje oziroma ju je podeljevala RTV Slovenija.

Gre za nagrado Jožeta Babiča, ki jo je RTV Slovenija do leta 2007 podeljevala za posebne dosežke na področju igrane in dokumentarne produkcije. Druga je Ježkova nagrada, ki jo od leta 1989 podeljuje za izjemne dosežke na področju satire, humorja in družbenokritičnega ustvarjanja. 

Po javno dostopnih podatkih so med dosedanjimi prejemniki Ježkove nagrade tudi pevci, vendar ne pop pevci. Nagrado so že prejeli nekateri šansonjerji, kantavtorji, besedilopisci in popevkarji, denimo Iztok Mlakar, Lado Leskovar, Zoran Predin in Tomaž Domicelj.

Gregor Pompe, profesor na oddelku za muzikologijo ljubljanske filozofske fakultete, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da ni strokovnjak za pravni okvir definicije pop pevca, vendar »zelo dvomi, da kakšna taka pravna definicija obstaja«. »Že zato, ker tudi kakšne natančne strokovne ni. Ti izrazi so zelo izmuzljivi.«

Po Pompetovi oceni je to, kdo je pop pevec, najbrž mogoče opredeliti le po intuiciji, »pri čemer vsaj Leskovar, Predin in Domicelj tej intuiciji gotovo ustrezajo«.

Gregor Tomc, ki na fakulteti za družbene vede med drugim poučuje predmet kognitivne študije glasbe, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da v Sloveniji in drugod po Evropi poznamo državne pop ustvarjalce, kot so uslužbenci v simfoničnem orkestru ali operi z baletom, ki denar za svoje početje dobivajo od davkoplačevalcev, in tržne pop izvajalce. Ti se preživljajo na trgu.

Po Tomčevih besedah se zgražanje nad tržnimi pop ustvarjalci, tudi pri Lahovniku, »po pravilu utemeljuje s kulturnim konservativizmom«. Po njegovem mnenju Lahovnika moti, da bi dodatek k pokojnini za izjemne dosežke lahko dobil tudi nekdo, ki je bil nagrajen s priznanjem, poimenovanim po sodobnem ustvarjalcu, in ki ga podeljuje medij, ustanovljen v 20. stoletju.

Tomc je pri tem opozoril na pristajanje na veliki razkol med 'pravo' glasbo – elitno, resno ali klasično – ki je večna, in 'nepravo' glasbo, denimo pop, zabavno ali ljudsko. Ta velja zgolj za modno muho.

»Prav neverjetno, kako se ljudje oklepajo tradicije, v tem primeru romantične ideologije 19. stoletja, ko gre za obrambo privilegijev,« je sklenil.

Urednica portala Moja Dolenjska Vida Stare je v odzivu na naše ugotovitve pojasnila, da je šlo za izjavo Mateja Lahovnika, kar so v članku jasno označili, zato naj se za pojasnila obrnemo nanj. Pri tem je zagrozila tudi z uporabo »vseh pravnih sredstev«, če bi Oštro »škodoval« portalu Moja Dolenjska.

Mateja Lahovnika in Novo24TV smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziva bomo objavili, ko ju prejmemo.

 

SKLEP

Portal Moja Dolenjska je 5. aprila poročal o izjavi Mateja Lahovnika, profesorja na ljubljanski ekonomski fakulteti in nekdanjega ministra za gospodarstvo, ki je tistega dne na družbenem omrežju X trdil: »Najbolj absurdno je, da bi se po novem zakonu privilegirane penzije delile celo za nagrade RTV, s čimer bi postali edina država, ki bi pop pevcu, ki super služi in bi zlahka plačeval prispevke v ZPIZ, podelili privilegirano penzijo!« Dan pozneje je o tej trditvi poročal tudi portal Nova24TV, Lahovnik pa je objavo pozneje izbrisal.

Upravičenci do dodatka k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bi bili po predlogu zakona prejemniki Prešernove nagrade za življenjsko delo, nagrade Prešernovega sklada ter odlikovanja Republike Slovenije za dosežke na področju umetnosti. Zadnji dve nagradi bi zadoščali le, če bi bili prosilci ob tem tudi prejemniki še vsaj ene državne nagrade, navedene v prilogi k predlogu zakona, ali ene izmed visokih mednarodnih nagrad.

Na seznamu v prilogi k predlogu zakona je 23 nagrad, tudi nagrada Jožeta Babiča, ki je RTV Slovenija od 2007. ne podeljuje več, in Ježkova nagrada, ki jo RTVS podeljuje od 1989. Ježkovo nagrado so doslej prejeli tudi nekateri šansonjerji, kantavtorji, besedilopisci in popevkarji. 

Gregor Pompe s katedre za muzikologijo ljubljanske filozofske fakultete dvomi, da obstaja kakšna pravna definicija pop pevca. »Že zato, ker tudi kakšne natančne strokovne ni«, saj so ti izrazi zelo izmuzljivi. 

Gregor Tomc s fakultete za družbene vede pa meni, da se zgražanje nad tržnimi pop ustvarjalci »po pravilu utemeljuje s kulturnim konservativizmom«, tudi pri Lahovniku, ki ga moti, da bi dodatek k pokojnini za izjemne dosežke lahko dobil nekdo, ki je bil nagrajen s priznanjem, poimenovanim po sodobnem ustvarjalcu, in ki ga podeljuje medij, ustanovljen v 20. stoletju.

Trditev, da »bi se po novem zakonu privilegirane penzije delile celo za nagrade RTV, s čimer bi postali edina država, ki bi pop pevcu, ki super služi in bi zlahka plačeval prispevke v ZPIZ, podelili privilegirano penzijo«, je manipulativna. 

Do dodatka so upravičeni prejemniki nagrade Jožeta Babiča ali Ježkove nagrade, ki so hkrati imetniki nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja za umetnost. Ježkovo nagrado so doslej prejeli tudi nekateri slovenski pevci, a teh ni mogoče neodvisno in utemeljeno opredeliti kot pop pevce, kakor jih je označil Lahovnik.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij