Lokalni portal zavajal o podražitvi vodarine v Ilirski Bistrici

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Vodarina se je podražila za neverjetnih 46 odstotkov.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Notranjska.si

 

 Po podatkih komunale občani Ilirske Bistrice letos za kubični meter vode odštejejo predvidoma četrtino več kot lani. Foto: Unsplash

Portal Notranjska.si je 3. marca poročal, da se je vodarina v občini Ilirska Bistrica podražila »za neverjetnih 46 odstotkov«. Trdili so, da je občina, ki jo sicer vodita župan in podžupan iz stranke Gibanje Svoboda, podražitev »prevalila na davkoplačevalce«, in pojasnili, da je ilirskobistriška SDS podražitvi nasprotovala.

Prispevek Notranjske.si je 4. marca poobjavil tudi portal Nova24tv.

Po podatkih iz elaborata o cenah storitev obveznih gospodarskih javnih služb za leto 2023, ki ga je direktor ilirskobistriške komunale predstavil občinskemu svetu, je bila cena oskrbe s pitno vodo v občini lani za 48 odstotkov višja od obračunske, torej od cene dejanskih stroškov prodane vode. 

Občinski svet Ilirske Bistrice je ceno pitne vode zadnjič spremenil pred petimi leti, 1. januarja 2018, ko je vodarina znašala okoli 1,33 evra, brez 9,5-odstotnega DDV. Cena kubičnega metra je bila torej za 0,64 evra nižja kot lani.

Na komunali so pojasnili, da je eden izmed ključnih razlogov za podražitev vodarine povečanje cene električne energije, ki je bila po njihovih podatkih lani za 433 odstotkov višja kot leto prej. Delež stroškov električne energije v celotnih stroških vodarine znaša že skoraj 40 odstotkov, lani pa je bil zgolj 8,34 odstotka, so dodali. Drugi razlogi so še dvig plač v komunalnih dejavnostih in višji stroški povračila zaradi izgub vode v sistemu.

Na občini Ilirska Bistrica so poudarili, da se cene vodarine niso spremenile že pet let. Razliko med dejanskimi stroški in obračunsko ceno, ki jo plačajo uporabniki, je v tem času pokrival občinski proračun. Po pojasnilih občine se je v preteklih letih manj vlagalo v vzdrževanje zelo dotrajanega vodovodnega sistema, kar je še povečevalo vodne izgube. 

Pojasnili so, da bi bila kakršnakoli subvencija »nevzdržno breme za občinski proračun oziroma druge proračunske porabnike«. Več kot 300 tisoč evrov proračunskih sredstev, ki so jih doslej namenjali za subvencioniranje komunalnih storitev, da bi bili zneski na položnicah nižji, bodo namenili vzdrževanju vodovoda in kanalizacijskega sistema. Pojasnila občine, kdaj bodo to storili in ali gre za prihranek na letni ravni, še čakamo. 

V vseh štirih sosednjih občinah Ilirske Bistrice je vodarina sicer nižja in se zaradi podražitve elektrike ni spremenila.

Na ilirskobistriški komunali so sicer menili, da med občinami pogosto ni primerno vzporejati cen vodarine, saj nanje med drugim vplivajo lastnosti terena, vodne izgube ter način čiščenja in priprave pitne vode. Zaradi višje vodarine so se povišali tudi stroški obratovanja vodovodnega sistema, ki je dražje, če je sistem v slabem stanju.

Portal Notranjska.si smo seznanili z ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Notranjska.si je poročal, da se je vodarina v občini Ilirska Bistrica povišala »za neverjetnih 46 odstotkov«. 

Obračunska cena oskrbe s pitno vodo v tej občini je bila lani za 48 odstotkov višja od cene vodarine, ki je veljala od 1. januarja 2018, ko so jo zadnjič spremenili. Znašala je torej dve odstotni točki več, kot je trdil portal.

Občina je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da je povišanje cene električne energije med ključnimi razlogi za podražitev, ne pa edini, kot je napačno poročal portal.

Trditev, da se je vodarina v občini Ilirska Bistrica podražila »za neverjetnih 46 odstotkov«, je manipulativna. Objavili so sicer skoraj točen podatek o povišanju vodarine, za dve odstotni točki nižji, a so pri tem izpustili informacijo, da so dosedanjo ceno vodarine v občini nazadnje spremenili pred petimi leti.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Dopolnitev, 17. 3.:

Po objavi članka so z občine odgovorili, da bodo okoli 300 tisoč evrov namesto v subvencioniranje vodarine že letos namenili za vzdrževanje vodovoda in kanalizacije.

V obdobju 2018–2022 sicer niso subvencionirali vodarine. Do leta 2020 so subvencionirali omrežnino, s čimer so njeno polno ceno znižali za 20 odstotkov. Razliko med dejanskimi stroški in obračunsko ceno je doslej z drugih postavk pokrival občinski proračun oziroma komunala.