Milosavljević prebivalcev podeželja ni označil za manj inteligentne

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Profesor FDV Marko Milosavljević prebivalce na ruralnih območjih označil za manj inteligentne!?«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Celjski glasnik


 

Marko Milosavljević kot predavatelj novinarskih predmetov na fakulteti za družbene vede raziskuje tudi odnose med politiko, mediji in družbo. Foto: Daniel Novakovič/STA

Portal Celjski glasnik je 11. februarja objavil članek z naslovom »Profesor FDV Marko Milosavljević prebivalce na ruralnih območjih označil za manj inteligentne!?«. V njem so poročali, da je Milosavljević »prebivalcem periferije podal oznako manj razgledanih ljudi«. Poleg tega naj bi po navedbah portala dejal, da imajo ti ljudje »slabši dostop do interneta, zato naj bi Janez Janša skušal prek Nove24TV aktivirati državljane, da mu namenijo svoj glas«.

Marko Milosavljević, redni profesor na katedri za novinarstvo fakultete za družbene vede, je 27. januarja za časnik Delo v članku o okrepljenem delovanju SDS na podeželju ocenil, da bo stranka za nagovarjanje tega dela volivcev poskušala uporabiti tudi Novo24TV, ki oddaja prek klasične antene.

Pojasnil je, da so prebivalci ruralnih območij zaradi slabšega dostopa do interneta, kabelske televizije in drugih medijev bolj dovzetni za vpliv SDS. Dodal je, da gre »za populacijo, ki je običajno bolj ruralna, večinoma tudi starejša, in verjetno tudi manj proaktivna pri omogočanju dostopa do različnih medijskih vsebin«. 

Milosavljević je za Razkrinkavanje.si poudaril, da se je skliceval na javno dostopne podatke agencije za komunikacijska omrežja in storitve in da ni kritiziral ali žalil ruralnega prebivalstva.

Kot je pojasnil, je šlo »izključno za tehnološko razpravo o tem, da ima v Sloveniji okoli 90 odstotkov gospodinjstev dobro pokritost in reden dostop do interneta ter večjega števila televizijskih programov, nekaj odstotkov gospodinjstev pa ne«. Gre večinoma za posamezne razpršene hiše, običajno v gorskih območjih, ki dostop do različnih televizijskih programov in drugih oblik medijev rešujejo denimo s satelitskimi paketi ali prek mobilnih podatkov.

Dodal je še, da gre v večini za uporabnike, za katere dostopanje do kabelske ali satelitske televizije bodisi pomeni prevelik strošek bodisi jim povsem zadošča spremljanje nekaj slovenskih programov.

Del Milosavljevićeve izjave je Delo 27. januarja objavilo tudi v rubriki Beseda ni konj, 9. februarja pa je ta del izjave na družbenem omrežju X poobjavil član SDS Aleš Hojs.

Celjski vestnik je sicer eden izmed več kot 20 medijev, zoper katere je državni zbor 30. junija lani odredil preiskavo zaradi suma nezakonitega financiranja političnih strank in domnevno prikrite politične propagande pred in med državnozborskimi volitvami leta 2022. Oktobra lani je komisija pripravila vmesno poročilo o preiskavi, ki pa še ni končana.

Oštro je v okviru evropskega preiskovalnega projekta Firehose of Falsehood analiziral 21 slovenskih spletnih portalov, ki so dokazano viri dezinformacij, in portale, ki se nanje sklicujejo. Oštrova preiskava je pokazala, da je med njimi tudi Celjski glasnik.

Portal Celjski glasnik smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

S K L E P

Portal Celjski glasnik je 11. februarja objavil članek z naslovom »Profesor FDV Marko Milosavljević prebivalce na ruralnih območjih označil za manj inteligentne!?«. Po poročanju portala naj bi dejal, da imajo ti slabši dostop do interneta, zato naj bi jih Janez Janša prek Nove24TV poskušal prepričati, da na volitvah glasujejo za SDS.

Milosavljević je 27. januarja za časnik Delo ocenil, da bo stranka za nagovarjanje volivcev na podeželju skušala uporabiti tudi Novo24TV, ki oddaja prek klasične antene. Pojasnil je, da so prebivalci podeželja zaradi slabšega dostopa do interneta, kabelske televizije in drugih medijev bolj dovzetni za vpliv SDS.

Za Razkrinkavanje.si je dodatno pojasnil, da se je skliceval na javno dostopne podatke agencije za komunikacijska omrežja in storitve, po katerih ima okoli 90 odstotkov gospodinjstev dobro pokritost in reden dostop do interneta ter večjega števila televizijskih programov, in da ni kritiziral ali žalil ruralnega prebivalstva.

Trditev, da je »profesor FDV Marko Milosavljević prebivalce na ruralnih območjih označil za manj inteligentne«, ne drži.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij