Ni res, da stroka ni podprla zgodnjega zdravljenja covida-19
Avtorica: Žana Erznožnik
TRDITEV
»Anthony Fauci, CDC, WHO in nobena vladna zdravstvena agencija niso nikoli ponudili nobenega zgodnjega zdravljenja [covida-19] razen tylenola, hidracije in klica reševalne službe, v primeru če imate težave z dihanjem.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
»Anthony Fauci, CDC, WHO in nobena vladna zdravstvena agencija niso nikoli ponudili nobenega zgodnjega zdravljenja,« je odvetnik Domen Gorenšek maja objavil na svojem blogu, kjer se med drugim osredotoča na medicinsko pravo. Gorenšek je tudi prvi podpisnik poziva, naj Slovenija ne podpiše sporazuma s svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) o mednarodnem obvladovanju pandemij, pri čemer je sodeloval tudi ustavni pravnik Andraž Teršek.
Gorenšek je na blogu objavil prevod mnenjskega teksta, ki je bil 22. aprila objavljen v znanstveni reviji Surgical Neurology International, kjer objavljajo »prispevke in mnenja nevrokirurgov ter kliničnih in temeljnih nevroznanstvenikov po svetu«. Dodal je povezavo do izvornega prispevka in navedel, da je avtor ameriški nevrokirurg Russell Blaylock, ki je med epidemijo po presoji preverjevalcev dejstev pri AFP in Factcheck.org širil neresnične informacije o nevarnosti zaščitnih mask za zdravje.
Blaylock svoje trditve, da Fauci, CDC, WHO in nobena izmed »vladnih zdravstvenih agencij« za zgodnje zdravljenje covida-19 niso ponudili drugega kot tylenol, hidracijo in klic na enoto prve pomoči v primeru težkega dihanja, ni podprl z nobenim virom. Tylenol je zdravilo iz paracetamola za lajšanje bolečin in zniževanje telesne temperature.
Blaylock je druge trditve o pandemiji v mnenjskem tekstu med drugim podkrepil z novinarskimi prispevki in drugimi svojimi mnenjskimi teksti, največkrat pa se je skliceval na knjigo The Real Anthony Fauci. Avtor te knjige je Robert F. Kennedy, ki je po ugotovitvah več organizacij za preverjanje informacij, med drugim PolitiFact, AP in FactCheck.org, večkrat širil dezinformacije o cepivih.
Blaylockov mnenjski prispevek je bil v pregled pred objavo oddan 6. februarja, zato smo pri preverjanju trditve upoštevali zdravila, ki so bila na voljo pred tem datumom.
Več zdravil za zgodnje zdravljenje covida-19
Glavni svetovalec ameriškega predsednika za področje zdravja, imunolog in direktor ameriškega inštituta za alergije in nalezljive bolezni Anthony Fauci je o potrebi po zgodnjem zdravljenju covida-19 opozarjal že avgusta lani. Še isti mesec je na tiskovni konferenci v Beli hiši podprl zgodnje zdravljenje covida-19 z monoklonskimi protitelesi, torej z vrsto proteinov, ki virusu sars-cov-2 preprečijo širjenje po telesu.
Tudi ameriški vladni center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (CDC) od 3. februarja letos poudarja pomen zgodnjega zdravljenja covida-19 pri osebah z večjim tveganjem za hospitalizacijo. »Tudi če so vaši simptomi trenutno blagi, se obrnite na svojega zdravnika, da boste izvedeli, ali ste upravičeni do zdravljenja,« so opozorili.
Med zdravili za lajšanje blažjih simptomov covida-19 so predlagali tylenol in ibuprofen, ki se sicer uporabljata za lajšanje bolečin in zniževanje telesne temperature. Za zgodnje zdravljenje covida-19 je CDC že v začetku februarja, še preden je Blaylock v pregled oddal svoj članek, navedel več zdravil, denimo remdesivir, ki virusu preprečuje razmnoževanje, in molnupiravir, ki virus uniči z mutacijami. Pri tem so se na CDC sklicevali na smernice za zdravljenje covida-19 ameriškega združenja zdravstvenih inštitutov (NIH).
Tudi svetovna zdravstvena organizacija (WHO) za zgodnje zdravljenje covida-19 priporoča več zdravil. Med tistimi, ki jih je priporočala osebam z blagimi simptomi in velikim tveganjem za hospitalizacijo še pred 6. februarjem, ko je Blaylock dal svoj članek v pregled za objavo v reviji Surgical Neurology International, je sotrivimab.
Prav tako je WHO za primere blagih okužb z velikim tveganjem za hospitalizacijo priporočal kombinacijo monoklonskih protiteles casirivimab-imdevimab. Od začetka marca za primere blagih okužb (razen otrokom, nosečnicam in doječim materam) priporočajo tudi molnupiravir, od 22. aprila pa še remdesivir.
Zdravila za zgodnje zdravljenje covida-19 podpira tudi javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Za zgodnje zdravljenje covida-19 v primeru velikega tveganja za hospitalizacijo so tako lani začeli priporočati casirivimab-imdevimab, remdesivir in molnupiravir.
Domen Gorenšek je v odzivu na naše ugotovitve predlagal, naj se obrnemo na avtorja izvornega prispevka. Ta je v odzivu odgovor na novinarska vprašanja pogojeval s podatki o financiranju Oštra, ki so sicer javno objavljeni. Povezavo do podatkov smo mu poslali, Blaylock pa je odgovoril, da še vedno stoji za svojo trditvijo. Dodal je, da sta CDC in Fauci rešitve za zgodnje zdravljenje podprla prepozno, ko je že na tisoče ljudi umrlo.
Iz znanstvene revije Surgical Neurology International, ki je objavila Blaylockov tekst, se niso odzvali na novinarska vprašanja. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
S K L E P
Odvetnik Domen Gorenšek je na svojem blogu objavil prevod mnenjskega teksta ameriškega nevrokirurga Russlla Blaylocka, ki je v preteklosti že širil neresnice o nevarnosti uporabe zaščitnih mask za zdravje.
Med drugim je navajal, da ne svetovalec ameriškega predsednika za področje zdravja Anthony Fauci, ne ameriški vladni center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (CDC), svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ne katera izmed vladnih zdravstvenih agencij niso ponudili drugih metod za zgodnje zdravljenje covida-19 razen protibolečinskih tablet, hidracije in klica na enoto prve pomoči. Te trditve v članku ni podprl z nobenim virom.
Toda Fauci, CDC in WHO, pa tudi evropska agencija za zdravila (EMA), ki odloča o dovoljenjih za uporabo zdravil v državah članicah EU, tudi Sloveniji, so za zgodnje zdravljenje covida-19, še preden je Blaylock svoj mnenjski tekst predal v pregled, priporočile več zdravil. CDC, WHO in EMA so denimo za zgodnje zdravljenje bolnikov s covidom-19 z velikim tveganjem za hospitalizacijo priporočili remdesivir in molnupiravir.
Trditev, da Fauci, CDC, WHO in nobena izmed državnih zdravstvenih agencij za zgodnje zdravljenje covida-19 niso priporočali drugega kot uporabo protibolečinskih tablet in hidracijo, je lažna, saj so informacije, ki dokazujejo nasprotno, javno dostopne in številne. Avtor bi jih lahko poiskal, svoje trditve pa ni podkrepil z viri.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.