Nova24tv manipulativno o kritiki poročila o stanju pravne države

Avtor: Martin Justin

 

TRDITEV

»Je pa evropska poslanka Sophie in 't Veld vendarle med vrsticami priznala, da gre za politični pamflet evropske leve politične opcije.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

 Nova24tv.si

 
 

Evroposlanka Sophie in 't Veld je letošnje poročilo o stanju pravne države, objavljeno 5. julija, komentirala na svojem twitter profilu. Foto: Daniel Novakovič/STA

Spletni portal Nova24tv.si je 6. julija poročal o izidu četrtega poročila evropske komisije o stanju pravne države, pri čemer so trdili, da ga je neodvisna evropska poslanka iz Nizozemske Sophie in 't Veld posredno označila za »politični pamflet evropske leve politične opcije«.

Poročilo o stanju pravne države je dokument, ki ga evropska komisija pripravlja od leta 2020, da bi s tem spodbujala pravno državo in preprečila težave na tem področju ali njihovo poglabljanje. V državah članicah analizira stanje na področjih pravosodnega sistema, boja proti korupciji, delitve oblasti ter pluralnosti in svobode medijev. Poročilo vsebuje tudi predloge izboljšav v vsaki državi članici.

Evroposlanka Sophie in 't Veld je letošnje poročilo o stanju pravne države, ki je bilo objavljeno 5. julija, komentirala na svojem twitter profilu. Med drugim je zapisala, da je besedilo pogosto preveč diplomatsko in da to »očitno ni poročilo neodvisnih strokovnjakov; gre za tipičen 'uravnoteženi' jezik komisije«. Kot primera je navedla poglavji o Grčiji in Nizozemski, ki sta po njenem mnenju premalo konkretni in kritični do stanja pravne države v teh državah.

Poudarila je tudi, da poročilo še vedno ni dovolj celovito, da poročanje držav o napredku ni koherentno in da ni jasno, kakšne posledice bodo doletele države, ki ne bodo upoštevale priporočil. Naposled je sklenila, da podpira poročilo in ga bo uporabljala pri svojem delu, vendar letošnja verzija »z vidika neodvisnosti in obsega ne pomeni velikega koraka naprej«.

Sophie in 't Veld poročila v svojem komentarju ni označila za pamflet evropske levice ali mu kako drugače očitala politično pristranskost.

Evropska komisija je v poglavju o Sloveniji navedla, da je ta lani zmanjšala sodne zaostanke, povečala vire državnega tožilstva, uredila financiranje STA, zagotovila neodvisnost javnega medija in izboljšala pogoje za delovanje civilne družbe. 

Med petimi priporočili za izboljšave tri zadevajo zagotavljanje neodvisnosti sodnikov, denimo s povišanjem plač in reformo njihovega imenovanja. Priporoča tudi, da Slovenija sprejme novo protikorupcijsko strategijo in nadaljuje sprejemanje ukrepov za zaščito novinarjev, zlasti na spletu.

Sophie in 't Veld na vprašanje Razkrinkavanja.si, ali se je o politični pristranskosti poročila izrekla ob kateri drugi priložnosti, še ni odgovorila. Na podlagi česa so to trdili, smo vprašali tudi Novo24. Odziva bomo objavili, ko ju prejmemo.

 

SKLEP

Portal Nova24tv.si je 6. julija poročal, da je evropska poslanka Sophie in 't Veld letošnje poročilo evropske komisije o stanju pravne države posredno označila za »politični pamflet evropske leve politične opcije«.

Evropska poslanka je v komentarju na twitterju zapisala, da poročilo ni delo neodvisnih strokovnjakov in da je napisano v tipično »uravnoteženem« jeziku evropske komisije. Poleg tega ni dovolj celovito in ne določa posledic za države, ki ne bodo upoštevale priporočil. O politični pristranskosti ni pisala.

Trditev Nove24tv.si je po metodologiji Razkrinkavanja.si manipulativna, saj poslankino kritiko poročila prikazuje na zavajajoč način.


Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


EUformatorka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na evropske teme. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb o zadevah EU vplivajo tudi na ustreznejšo obveščenost slovenskih državljanov.


Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.