O učinkovitosti ivermektina še ni dovolj dokazov

Avtorica: Zala Čas

 

TRDITEV

»Največja učinkovitost ivermektina se je pokazala v preprečevanju zbolevanja, saj že ena 12 miligramska kapsula, ki se jo vzame enkrat na teden, zmanjša verjetnost okužbe za 90 odstotkov in je v primerjavi z zaščito ob cepljenju bolj učinkovit.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
Ivermektin se v Sloveniji uporablja za zdravljenje okužb, ki jih pri ljudeh ali živalih povzročajo paraziti. Foto: Hina/STA

Ivermektin se v Sloveniji uporablja za zdravljenje okužb, ki jih pri ljudeh ali živalih povzročajo paraziti. Foto: Hina/STA

»Ivermektin – neznani junak v vojni proti covidu,« se je glasil naslov letaka, ki ga je uporabnica twitterja na začetku avgusta prejela v poštni nabiralnik. V njem so zagovorniki zdravila ivermektin zatrdili, da je to v primerjavi s cepljenjem proti covidu-19 bolj učinkovito. Navedli so, da že zaužitje ene 12-miligramske kapsule enkrat na teden zmanjša verjetnost okužbe za 90 odstotkov.

Ivermektin se v Sloveniji sicer uporablja na recept za zdravljenje okužb pri ljudeh in živalih, ki jih povzročajo paraziti, so pojasnili na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP).

Na Pošti Slovenije so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da letakov niso raznašali. Avtorji letaka niso znani, kar je v nasprotju s slovenskim oglaševalskim kodeksom in zakonom o varstvu potrošnikov. Na letaku so se podpisali kot »ekipa BIRD Slovenija«, ta pri nas ni registrirana, kratica BIRD pa pomeni britansko združenje za razvoj ivermektina.

V britanski organizaciji BIRD so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da vsebine letaka niso odobrili, na vprašanje, kdo predstavlja njihovo združenje v Sloveniji, pa niso odgovorili. Na njihovem spletnem mestu je sicer med organizacijami, s katerimi sodelujejo, navedena neformalna Iniciativa slovenskih zdravnikov, kjer se na naša vprašanja niso odzvali.

Tudi britanski BIRD je pripravil letak o ivermektinu, a nekoliko drugačnega. Ne vsebuje denimo trditve, da za zaščito pred covidom zadostuje že en odmerek ivermektina na teden in da je zdravilo bolj učinkovito od cepiva. Letak je na njihovem spletnem mestu dostopen tudi v slovenščini

Izvirno različico letaka so v slovenščino prevedli ustvarjalci spletnega mesta ivermektin.si, kjer so za Razkrinkavanje.si zanikali kakršnokoli povezavo z ekipo BIRD Slovenija in letaki, ki se pojavljajo po Sloveniji.

Po njihovem mnenju je učinkovitost ivermektina pri preprečevanju okužb s covidom-19 približno 85-odstotna. Pri tem so se sklicevali na spletno mesto s študijami o ivermektinu, ki ga neznani avtorji redno posodabljajo in ga nismo zasledili v znanstvenih revijah. Lani je Twitter objave neznanih avtorjev profila @CovidAnalysis zaradi širjenja zavajajočih in potencialno škodljivih informacij odstranil. 

Prav tako so se sklicevali na metaanalizo študij o učinkovitosti ivermektina, ki so jo julija v ameriški reviji za terapevtiko objavili raziskovalci iz Velike Britanije. Med avtorji je tudi Tess Lawrie, ki je sodeč po spletni strani britanskega BIRD ena od ustanoviteljev združenja, a svojega navzkrižja interesov ob objavi ni razkrila.

V analizi treh študij, zajetih v metaanalizo, so ugotovili, da je učinkovitost ivermektina pri preprečevanju okužb s covidom-19 med zdravstvenimi delavci 86-odstotna.

Toda eno od teh študij, ki je bila izvedena na vzorcu 600 ljudi, so julija umaknili s platforme za predobjavo znanstvenih del Research Square. V uredništvu umika študije niso pojasnili, je pa o tem v reviji Nature poročala znanstvena novinarka Sara Reardon, in sicer, da so to storili zaradi očitkov o plagiatorstvu in zavajajočih podatkih. Poleg tega so bili rezultati vseh treh študij, ki naj bi dokazovale učinkovitost ivermektina pri preprečevanju okužb s covidom-19, po sistemu GRADE za ocenjevanje kakovosti znanstvenih dokazov ocenjeni kot nizkokakovostni, kar pomeni, da obstaja velika verjetnost, da bodo nadaljnje raziskave njihove ugotovitve zavrgle. 

Po družbenih omrežjih kroži tudi članek o učinkovitosti ivermektina proti covidu-19, ki je na voljo za predogled na spletnem mestu ScienceDirect, septembra pa bo objavljen v znanstveni reviji Elsevier. V njem se avtorji med drugim sklicujejo na sporno študijo, ki so jo julija umaknili s platforme Research Square, eden od avtorjev članka, Thomas Borody, pa je razkril navzkrižje interesov, in sicer vodi podjetje Topelia Therapeutics, ki si med drugim prizadeva za trženje ivermektina za zdravljenje covida-19.

Za varno uporabo ivermektina potrebnih več raziskav

Infektolog s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Tomaž Vovko je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je trenutno glede na opravljene raziskave na voljo premalo dokazov, s katerimi bi lahko upravičili uporabo ivermektina pri covidu-19.

Ustreznost zdravila za zdravljenje ali preprečevanje covida-19 za splošno uporabo mora potrditi več raziskav, dosedanje pa so si nasprotujoče: »Ali ne pokažejo prednosti zdravila ali pa so te vidne v nekaterih metodološko spornih raziskavah.« 

Na Razkrinkavanju.si smo denimo naleteli na argentinsko klinično študijo, v kateri je sodeloval 501 človek, avtorji pa niso ugotovili nobenih prednosti ivermektina pri preprečevanju hospitalizacij obolelih za covidom-19.

Našli smo tudi metaanalizo 14 študij o učinkih ivermektina na covid-19, ki je bila julija objavljena v zbirki preglednih znanstvenih člankov Cochrane. Avtorji so opozorili, da so bile študije izvedene na premajhnih vzorcih in da večina rezultatov ni kakovostna, zato ni jasno, ali je ivermektin učinkovit in varen pri preprečevanju ali zdravljenju covida-19. Nekatere pomanjkljivosti študij o ivermektinu so povzeli tudi na odboru ameriškega nacionalnega inštituta za zdravje, ki pripravlja smernice za zdravljenje covida-19.

Vovko je še pojasnil, da je množična uporaba zdravil proti covidu-19 nepraktična in v nekaterih primerih celo nevarna, saj bi okužbo morali zdraviti pred pojavom simptomov in na začetku okužbe, ko je potek bolezni večinoma blag. »Cepljenje vsekakor to premaga, ker deluje preventivno,« je še dodal Vovko.

Tudi infektolog Andrej Trampuž iz univerzitetne bolnišnice Charite v Berlinu je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da dosedanji dokazi o učinkovitosti ivermektina niso dovolj zanesljivi: »Za vsako zdravilo se najde kakšna študija, ki dokaže, da ima zdravilo neki učinek. Toda če te študije dobro pogledamo, so nekatere slabo izvedene in zavajajoče ter jih je treba enostavno izključiti iz znanstvenih evalvacij.«

Navedel je dve metaanalizi, v katerih so avtorji sklenili, da je ivermektin učinkovito zdravilo za covid-19, a gre po njegovem mnenju za »selekcijo slabih študij«. Ena od njiju je strokovno pregledana metaanaliza, ki jo navajajo tudi na spletnem mestu ivermektin.si, druga pa metaanaliza 18 kliničnih študij, med katerimi niso vse prestale strokovnega pregleda. Izmed osmih študij o učinkovitosti ivermektina pri preprečevanju okužb s covidom-19, ki so jih avtorji zajeli v metaanalizo, štiri niso bile objavljene v znanstvenih revijah.

Trampuž je pojasnil, da je učinkovitost cepiv proti covidu-19 v primerjavi z ivermektinom bolj raziskana, saj so klinične študije vsakega od njih temeljile na vzorcu 40 tisoč ljudi. V prihodnosti sicer ne izključuje uporabe drugih zdravil za preprečitev okužbe s covidom-19, a je ob tem opozoril, da moramo pri uporabi zdravil pretehtati vse morebitne stranske učinke.

Spodbudni, a nezanesljivi rezultati

Na slovenski agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da odmerek 12-miligramske kapsule enkrat na teden, kot so navedli avtorji letaka, izrazito presega priporočene odmerke ivermektina za zdravljenje parazitskih obolenj. Za primerjavo so podali primer zdravljenja filariaze, ki jo predvsem v tropskih deželah prenašajo z zajedavci okuženi komarji. Najvišji priporočeni odmerek ivermektina za zdravljenje te bolezni je 24 miligramov enkrat na leto za bolnike, ki tehtajo od 65 do 84 kilogramov.

Opozorili so, da lahko ivermektin ob višjih odmerkih povzroči resne neželene učinke, kot so motnje delovanja jeter, slaba krvna slika, zlatenica in akutni hepatitis. Poleg tega na agenciji niso seznanjeni z zanesljivimi dokazi, ki bi kazali na večjo učinkovitost ivermektina pri preprečevanju okužbe s covidom-19 v primerjavi z odobrenimi cepivi.

»Po podatkih iz literature o učinkovitosti ivermektina so rezultati sicer spodbudni, vendar za zdaj ni na voljo dovolj zanesljivih podatkov za vložitev vloge za odobritev na evropski agenciji za zdravila,« so še dejali na JAZMP.

Na evropski agenciji za zdravila (EMA) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da priporočila o uporabi ivermektina po petih mesecih od izdaje ostajajo ista. Uporabo so priporočili zgolj v kliničnih študijah, ne pa za splošno uporabo pri preprečevanju okužbe ali zdravljenju covida-19.

V poročilu so zapisali, da je bila večina pregledanih študij opravljena na majhnih vzorcih ali z omejitvami, kot so različni načini odmerjanja zdravila in sočasna raba drugih zdravil. Čeprav bolniki dobro prenašajo nižje koncentracije ivermektina, predpisane za zdravljenje drugih obolenj, pa bi se lahko stranski učinki povečali z občutno višjimi odmerki, ki so potrebni, da bi v pljučih dosegli dovolj visoko koncentracijo ivermektina za učinkovito protivirusno delovanje, so opozorili. »Toksičnosti pri uporabi ivermektina v večjih odmerkih od odobrenih ni mogoče izključiti.«

Na Emi so za zdaj za zdravljenje covida-19 odobrili druga zdravila, in sicer protivirusno zdravilo remdesivir in monoklonska protitelesa, ki jih bolniki dobijo z infuzijo. V fazi kliničnih testiranj, ki so jih odobrili, pa je trenutno sedem študij o učinkovitosti ivermektina za zdravljenje ali preprečevanje covida-19. Ena je že končana, vendar rezultatov še niso objavili.

 

SKLEP

V začetku avgusta je uporabnica twitterja v poštni nabiralnik prejela letak, na katerem so zagovorniki zdravila ivermektin trdili, da je to učinkovito v preprečevanju okužbe s covidom-19. Po njihovih navedbah naj bi že ena 12-miligramska kapsula enkrat na teden verjetnost okužbe zmanjšala za 90 odstotkov.

Po navedbah zagovornikov uporabe ivermektina za preprečevanje in zdravljenje covida-19, ki urejajo spletno mesto ivermektin.si, naj bi bila njegova učinkovitost pri preprečevanju okužbe približno 85-odstotna. Pri tem se med drugim sklicujejo na strokovno revidirano metaanalizo, v kateri so ugotovili, da je učinkovitost ivermektina pri preprečevanju okužb s covidom-19 86-odstotna. Sklicevali so se tudi na metaanalizo, ki ni bila strokovno pregledana.

Toda po mnenju infektologa s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Tomaža Vovka je dokazov, s katerimi bi lahko upravičili uporabo ivermektina pri covidu-19, še premalo. Pojasnil je, da si ugotovitve dosedanjih študij o učinkovitosti ivermektina nasprotujejo, saj so jo denimo nekatere potrdile, druge pa niso ugotovile nobenih prednosti zdravila.

Tudi infektolog Andrej Trampuž iz univerzitetne bolnišnice Charite v Berlinu je za Razkrinkavanje.si ocenil, da dosedanji dokazi o učinkovitosti ivermektina niso dovolj zanesljivi. Prav tako so cepiva proti covidu-19 v primerjavi z ivermektinom bolj temeljito raziskana, saj so študije o učinkovitosti cepiv temeljile na vzorcu 40 tisoč ljudi.

Na slovenski agenciji za zdravila in medicinske pripomočke so pojasnili, da je 12-miligramski odmerek zdravila enkrat na teden, ki ga priporočajo avtorji letaka, višji od priporočenih odmerkov za zdravljenje parazitskih obolenj. Ob tem so opozorili, da lahko ivermektin povzroči resne neželene učinke, kot so motnje delovanja jeter, slaba krvna slika, zlatenica in akutni hepatitis. 

Trditev podpornikov uvedbe ivermektina za zdravljenje in preprečevanje covida-19, da že zaužitje ene 12-miligramske kapsule enkrat na teden zmanjša verjetnost okužbe za 90 odstotkov, ni dovolj podprta z verodostojnimi podatki. Po metodologiji Razkrinkavanja.si jo označujemo za neutemeljeno.

Prav tako je neutemeljena trditev, da je ivermektin v primerjavi s cepivi učinkovitejša zaščita, saj zanesljivih podatkov o učinkovitosti tega zdravila pri preprečevanju okužbe s covidom-19, ki bi jih lahko primerjali s podatki o učinkovitosti cepiv, za zdaj še ni.

 

Razkrinkavanje_Neutemeljeno.png

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij