O znižanju ali oprostitvi plačila najemnine za poslovni prostor v Avstriji odloča sodišče

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

V Avstriji se v primeru izrednih razmer, kot so epidemija, pandemija ali vojno stanje, plačilo najemnine prenese na najemodajalca.


OCENA


 
 
Slovenija najemnikom prostorov in stavb, ki so v lasti države ali lokalne skupnosti, od 13. marca do 15. maja ni zaračunala najemnine. Foto: Daniel Novakovič/STA

Slovenija najemnikom prostorov in stavb, ki so v lasti države ali lokalne skupnosti, od 13. marca do 15. maja ni zaračunala najemnine. Foto: Daniel Novakovič/STA

V primeru izrednih razmer, kot so epidemije ali vojno stanje, se v Avstriji plačilo najemnine prenese na najemodajalca, je na 37. nujni seji odbora za finance dejal poslanec SDS Marko Pogačnik. Pozval je, da bi tako določbo konkretno zapisali v slovenski obligacijski zakon ali v spremembo zakona o gradbeništvu. 

Pogačnik je na avstrijski primer oprostitve plačila najemnine opozoril tudi na 35. izredni seji državnega zbora. Poslanci so takrat govorili o predlogu oprostitve plačila najemnine za poslovne prostore in stavbe v lasti države ali lokalne skupnosti v času epidemije. Finančni minister Andrej Šircelj je dodal, da bodo na ministrstvu Pogačnikov predlog natančno preučili. 

Da najemnine najemniku v primeru izrednih razmer ni treba plačati, je po Pogačnikovih besedah zapisano v zelo stari določbi avstrijskega obligacijskega zakona. Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili na avstrijskem zveznem pravosodnem ministrstvu, to določa avstrijski splošni civilni zakonik

V njem so določeni pogoji, pod katerimi najemnine ni treba plačati. Gre za izredne primere, kot so požar, vojna, epidemija, velike poplave ali hude vremenske ujme, zaradi katerih prostori niso v uporabi. Če najemnik prostor kljub izrednim razmeram še naprej uporablja, se mu najemnina zniža, določa zakon. Do oprostitve plačila najemnine za prostore, ki jih je najel vsaj za eno leto, pa je upravičen, če je njegov prihodek upadel za več kot polovico.

»Najemnik ima po zakonu pravico do znižanja najemnine ali oprostitve plačila,« so pojasnili na avstrijskem pravosodnem ministrstvu. Tisti, ki se jim je najemnina samo znižala, lahko neporavnane obveznosti poravnajo do konca leta. O tem, katera podjetja imajo pravico do odloga oziroma oprostitve najemnine, odloča sodišče, prav tako o višini morebitnega znižanja. 

Znižanje ali oprostitev plačila najemnine v izrednih razmerah po avstrijskem civilnem zakoniku velja v primeru covida-19 za tiste najemnike poslovnih prostorov, ki najemnine ne morejo plačati zaradi zmanjšane uporabe kot posledice omejevalnih ukrepov, je za Razkrinkavanje.si pojasnil preiskovalni novinar pri tamkajšnjem tedniku Profil Stefan Melichar. 

Znižanje najemnine ali oprostitev plačila sta odvisna od tega, koliko so ukrepi zaradi novega koronavirusa prizadeli posamezen posel. Opozoril je, da so pri oprostitvi plačila tudi omejitve: »V nekaterih primerih je uporaba tega zakona denimo izključena že v sklenjeni najemni pogodbi.« Poleg tega splošni civilni zakonik ne določa oprostitve ali znižanja najemnine posameznikom, saj so stanovanje lahko nemoteno uporabljali. 

V Sloveniji nekaterim dvomesečna oprostitev plačila najemnine

Slovenija je z zakonom o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu, ki je bil v uradnem listu objavljen konec aprila, uvedla začasni ukrep odloga oziroma oprostitve plačila najemnine najemnikom poslovnih stavb ali prostorov v času trajanja epidemije, torej od 13. marca do 15. maja. Ukrep zadeva plačilo najemnine ali dela najemnine za poslovne prostore in stavbe, ki so v lasti države ali lokalne skupnosti, tistih najemnikov, ki svoje gospodarske dejavnosti zaradi ukrepov države in epidemije niso mogli opravljati ali pa je bilo njihovo poslovanje bistveno oteženo.

V predlogu tretjega paketa tako imenovane protikoronske zakonodaje, ki naj bi začela veljati po 31. maju, državni zbor pa jo bo obravnaval po nujnem postopku, subvencioniranje najemnin ni predvideno. 

Na ministrstvu za gospodarstvo so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da sta bila v osnutku tretjega protikoronskega zakona predvidena tudi pogojna pomoč pri plačilu najemnine ali podaljšanje najemnega razmerja za poslovne stavbe in poslovne prostore do 1. julija 2021. Vendar se je »vlada po posvetu in razpravi odločila, da ne bo subvencionirala najemojemalcev in najemodajalcev, zato predlog ni bil realiziran v zakonu«.

 
 

V Avstriji bodo z nedavno objavljenim zakonom za podporo ukrepom zaradi epidemije covida-19 pomagali tudi najemnikom stanovanj, za katere splošni civilni zakonik v času novega koronavirusa ne predvideva oprostitve plačila najemnine. S posebnim zakonom so zato dopustili odlog plačila najemnine med 1. aprilom in 30. junijem tistim najemnikom stanovanj, ki jim je zaradi epidemije upadel prihodek. Plačati jo morajo do konca letošnjega leta, najemodajalci pa jim pogodbe zaradi nezmožnosti plačila ne smejo odpovedati, so dodali na pravosodnem ministrstvu.

Melichar pa je opozoril, da bodo najemniki na odloženo plačilo najemnine morali plačati obresti. To v tretjem členu določa zakon za podporo ukrepom zaradi epidemije, ki napotuje na zakonsko določene obresti po splošnem civilnem zakoniku. 

Poslanec SDS Marko Pogačnik na našo prošnjo, naj pojasni trditev, da se v Avstriji plačilo najemnine ob izrednih razmerah, kot so epidemija, pandemija in vojno stanje, prenese na najemodajalca, ni odgovoril.

V Avstriji imajo najemniki poslovnih prostorov po civilnem zakoniku v primeru izrednih razmer, kot je tudi epidemija novega koronavirusa, resda pravico do oprostitve ali znižanja plačila najemnine. Dodaten pogoj pa je, da najetih prostorov ne uporabljajo ali jih uporabljajo v bistveno zmanjšanem obsegu. Kot so pojasnili na tamkajšnjem pravosodnem ministrstvu, o pravici do oprostitve ali odloga plačila in o njegovi višini odloča sodišče.

Pri tem so pomembne tudi določbe posamezne najemne pogodbe, je opozoril novinar Stefan Melichar, saj je oprostitev plačila lahko v nasprotju z njimi. Prav tako bodo najemniki na odloženo plačilo morali plačati zakonite obresti. 

Za najemnike stanovanj so na avstrijskem ministrstvu pripravili poseben zakon o odlogu plačila najemnine med 1. aprilom in 30. junijem. 

Trditev, da v Avstriji v primeru izrednih razmer, kot so epidemije ali vojno stanje, breme najemnine nase prevzame najemodajalec, ne velja za vse in drži samo pod določenimi pogoji, zato jo zaradi pomanjkljive argumentacije označujemo za neutemeljeno.

 



Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Razkrinkavanje_Neutemeljeno.png

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png