Planet lepote zavajal, da covid širijo zlasti cepljeni

Avtor: Samo Demšar

 

TRDITEV

»Najnovejši podatki kažejo, da covid širijo cepljeni.«‌


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Planet lepote


 
Po podatkih NIJZ je bilo v Sloveniji 17. avgusta polno cepljenih 40,5 odstotka prebivalcev. Foto: Nebojša Tejić/STA

Po podatkih NIJZ je bilo v Sloveniji 17. avgusta polno cepljenih 40,5 odstotka prebivalcev. Foto: Nebojša Tejić/STA

»Najnovejši podatki kažejo, da covid širijo cepljeni,«‌ so na spletnem portalu Portal lepote 3. avgusta naslovili prispevek o povečanju števila okužb s covidom-19 med polno cepljenimi ljudmi v ameriški zvezni državi Massachusetts, Izraelu in na Islandiji. Sklicevali so se na študijo, ki jo je 30. julija objavil ameriški vladni center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (CDC). 

V tej je 23 avtorjev s prvopodpisano Catherine M. Brown, epidemiologinjo na oddelku za javno zdravje v Massachusettsu, na čelu analiziralo grozd okužb, povezanih z množičnimi dogodki v okrožju Barnstable julija letos. 

Identificirali so 469 okuženih, med njimi je bilo 74 odstotkov polno cepljenih. Od petih hospitaliziranih so bili štirje polno cepljeni, a so vsi okrevali. Takrat je bilo v tej zvezni državi precepljenih 69 odstotkov prebivalcev, starejših od 12 let. 

Toda ugotovitve avtorjev študije niso pokazale, da covid-19 širijo cepljeni. Poudarili so, da podatki, na katerih temelji študija, niso zadostni za sodbe o učinkovitosti cepiv proti covidu-19, in da se s povečanjem precepljenosti v družbi povečuje tudi delež okužb med polno cepljenimi prebivalci. 

»Več ko je v nekem okolju cepljenih, večji bo delež cepljenih med okuženimi,«‌ je za Razkrinkavanje.si pojasnila Bojana Beović, vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

»Če je kužna oseba v stiku z desetimi necepljenimi in stotimi cepljenimi, cepivo pa je 80-odstotno zaščitno, se bo okužilo pet necepljenih in deset cepljenih,«‌ je pojasnila na primeru. To ne pomeni, da virus širijo cepljeni, ampak da cepiva niso 100-odstotno učinkovita zaščita pred okužbo, zato se lahko okužijo tudi cepljeni.

Cepiva uspešna pri preprečevanju hujšega poteka bolezni

Med okuženimi v Massachusettsu, zajetimi v študijo, je prevladovala različica delta. Analizo genoma virusa so opravili na vzorcu 133 primerov, med katerimi jih je 90 odstotkov ustrezalo tej različici virusa. Kot je pojasnila Beovićeva, so cepljeni enako uspešni prenašalci okužbe z različico delta kot necepljeni, vendar cepljeni za to različico zbolijo redkeje.

Da so cepiva učinkovita tudi pri zaščiti pred to različico, so prav tako potrdili v študiji, ki so jo 12. avgusta v reviji New England Journal of Medicine objavili raziskovalci britanske agencije za javno zdravje.

Analizirali so 19 tisoč primerov simptomatskih okužb v Veliki Britaniji med polno cepljenimi s cepivoma podjetij Astra Zeneca in Pfizer Biontech. Ugotovili so, da cepljenje z njima v povprečju daje 87,5-odstotno zaščito pred okužbo z različico alfa in 79,6-odstotno pred različico delta.

Manjša učinkovitost cepiv pri zaščiti pred okužbo z različico delta je posledica hitrejšega razmnoževanja te različice v telesu, je za Razkrinkavanje pojasnil Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo na kemijskem inštitutu. 

Poudaril je, da so cepiva zelo učinkovita tudi pri preprečevanju hujšega poteka bolezni. Poleg tega se količina virusa v telesu pri cepljenih zmanjšuje hitreje, zato so manj časa kužni.

Precepljenost v Izraelu in na Islandiji ni več kot 85-odstotna

V prispevku na portalu Planet lepote so še zatrdili, da se podobno kot v Massachusettsu dogaja tudi v Izraelu in na Islandiji. Poročali so, da je bilo v obeh državah polno cepljenih več kot 85 odstotkov prebivalcev in da od začetka cepljenja državi opažata strm porast novih primerov. Pri tem so objavili grafično primerjavo sedemdnevnega povprečja novih okužb na Islandiji in Hrvaškem med 14. junijem in 27. julijem letos s spletnega portala Our World in Data. Zakaj so število novih okužb na Islandiji primerjali s Hrvaško, iz prispevka ni jasno.

Po podatkih tega portala v tistem času na Islandiji in v Izraelu ni bilo precepljenih 85 odstotkov prebivalcev. Na Islandiji je bilo takrat polno cepljenih 74,6 odstotka prebivalcev, v Izraelu pa 62,2 odstotka. 

V Izraelu so po podatkih Our World in Data s cepljenjem začeli decembra lani, z naraščanjem precepljenosti pa se je število potrjenih primerov okužbe postopoma zmanjševalo. Spet je začelo rasti konec junija, ko je v Izraelu po podatkih portala začela prevladovati različica delta.

Tudi na Islandiji so po teh podatkih s cepljenjem začeli decembra lani. Število na novo potrjenih primerov je nihalo do konca julija, ko je začelo strmo naraščati. Podatkov o deležu različice delta na Islandiji na portalu ni.

Jerala meni, da je bil porast novih primerov okužbe v Izraelu in na Islandiji posledica hitrega razmnoževanja različice delta, ki povzroči simptome, preden telo razvije dovolj protiteles. »Zato v precepljenih državah poročajo o okužbah, je pa precej manj hospitalizacij cepljenih pacientov, kar je ključno, tako za posameznika kot za obremenitev zdravstvenega sistema.«‌

Po zadnjem tedenskem poročilu britanske agencije za javno zdravje dva odmerka cepiv podjetij Astra Zeneca in Pfizer Biontech dajeta podobno zaščito pred hospitalizacijo zaradi okužbe z različico delta kot z različico alfa. Cepivi sta proti hospitalizaciji za različico alfa 93-odstotno učinkoviti, za različico delta pa 96-odstotno.

Po zadnjih podatkih NIJZ je bilo v Sloveniji od 4. marca lani do 12. avgusta letos potrjenih 258.786 primerov covida-19, od tega 1113 pri polno cepljenih, kar je 0,43 odstotka vseh potrjenih okužb. Sedemnajstega avgusta je bilo po podatkih NIJZ polno cepljenega 40,5 odstotka celotnega prebivalstva, od tega je bilo 48,6 odstotka vseh polnoletnih prebivalcev.

Na portal Planet lepote smo poslali prošnjo za komentar naših ugotovitev, a odgovora nismo dobili. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

»Najnovejši podatki kažejo, da covid širijo cepljeni,« so v naslovu prispevka 3. avgusta zatrdili na spletnem portalu Planet lepote. Kot dokaz so navedli študijo ameriškega vladnega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni iz julija letos. 

V njej so avtorji ugotovili, da je bilo med okuženimi v grozdu primerov, povezanem z množičnimi dogodki v okrožju Barnstable v ameriški zvezni državi Massachusetts julija letos, 74 odstotkov polno cepljenih. Po podatkih študije je bilo v tej zvezni državi julija letos polno cepljenih 69 odstotkov prebivalcev, starejših od 12 let. Po ugotovitvah študije so se večinoma okužili z različico delta.

Toda avtorji študije so opozorili, da ti podatki ne zadostujejo za sklepanje o učinkovitosti cepiv proti covidu-19. Pojasnili so, da se z večjo precepljenostjo v družbi povečuje tudi relativni delež okužb med polno cepljenimi. 

Bojana Beović, vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje, je pojasnila, da je bil v tem primeru relativno visok delež okužb posledica tega, da cepiva ne dajejo 100-odstotne zaščite, zato se lahko okužijo tudi cepljeni. Ob tem je dodala, da so po njenih podatkih cepljeni in necepljeni enako uspešni prenašalci virusa.

Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo na kemijskem inštitutu, je poudaril, da so cepiva pri različici delta manj učinkovita, a še vedno zelo dobro ščitijo pred hujšim potekom bolezni in smrtjo zaradi covida-19.

Raziskovalci z britanske agencije za javno zdravje so ugotovili, da cepiva res dajejo nekoliko slabšo zaščito pred okužbo z različico delta kot pred različico alfa. Vendar je po njihovih ugotovitvah cepivo tudi pri različici delta 79,6-odstotno učinkovito.

Na portalu Planet lepote so na podlagi točnih podatkov o deležu okužb s covidom-19 med polno cepljenimi iz raziskave v ameriški zvezni državi Massachusetts sklepali, da okužbe širijo cepljeni. Pri tem so izpustili podatek o visoki precepljenosti v tej zvezni državi ter opozorila avtorjev študije, da na podlagi njihovih ugotovitev ni mogoče sklepati o učinkovitosti cepiv. Trditev portala smo po metodologiji Razkrinkavanja.si označili za manipulacijo.

 

Razkrinkavanje_Manipulacija.png

Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij