Prenovljeni pravilnik WHO ne omejuje suverenosti držav

Avtor: Samo Demšar

 

TRDITEV

»Bo namesto vlade epidemijo v Sloveniji lahko razglasila kar Svetovna zdravstvena organizacija? (…) Bo pri tem lahko prezrla človekove pravice in dostojanstvo? Da, če bo Slovenija podpisala novi mednarodni zdravstveni pravilnik v obliki, kot je zapisan zdaj.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Jana.si


 

Članice WHO bodo o predlaganih dopolnilih k mednarodnemu zdravstvenemu pravilniku glasovale na srečanju svetovne zdravstvene skupščine prihodnje leto. Foto: Xinhua/STA

Revija Jana je v prispevku 7. februarja poročala, da bi Slovenija s podpisom novega mednarodnega zdravstvenega pravilnika (IHR) svetovni zdravstveni organizaciji omogočila, da razglasi epidemijo v Sloveniji. 

Kot smo poročali januarja, mednarodni zdravstveni pravilnik sprejema svetovna zdravstvena skupščina, ki jo sestavljajo delegati vseh 194 članic svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Skupščina je lani sklenila, da IHR prenovi, spremembe pa je predlagalo 94 držav. O njih bo skupščina odločala prihodnje leto.

Tretji člen IHR določa, da so države članice WHO suverene pri sprejemanju in izvajanju ukrepov na področju zdravstva. Kot je razvidno iz delovne različice predlaganih dopolnil k pravilniku, sprememb tega člena ni predlagala nobena članica. 

V Sloveniji epidemijo nalezljive bolezni po zakonu o nalezljivih boleznih razglasi minister, pristojen za zdravje, če pa je ogroženo celotno območje države, jo razglasi vlada.

Jana je še poročala, da bo lahko WHO po predlaganih spremembah pri izvajanju nalog prezrla človekove pravice in dostojanstvo.

Izbris določbe, po kateri morajo WHO in države članice pri izvajanju IHR upoštevati »dostojanstvo, človekove pravice in temeljne svoboščine«, je lani predlagala Indija. Po predlogu bi izvajanje pravilnika temeljilo na pravičnosti, vključevanju in skladnosti z dolžnostmi držav članic. 

Odbor za pregled mednarodnega zdravstvenega pravilnika je v poročilu o dopolnilih priporočil, da določba o »dostojanstvu, človekovih pravicah in temeljnih svoboščinah« ostane v pravilniku. Kot so poudarili, je ključna za izvajanje vseh pravil IHR. 

O izbrisu določbe bo najprej odločala delovna skupina držav članic WHO, nato pa še svetovna zdravstvena skupščina, ki bo o vseh končnih predlogih glasovala prihodnje leto. 

Jana je v prispevku poobjavila tudi trditve, ki jih je 12. januarja objavilo spletno mesto Triglav media. Razkrinkavanje.si je januarja preverjalo več trditev s tega spletnega mesta in med drugim ugotovilo, da se po predlaganih spremembah vloga WHO ne bo spremenila iz svetovalne organizacije v upravni organ in da je trditev portala, da bi s predlaganimi spremembami »dovolili razkritje osebnih zdravstvenih podatkov«, manipulativna.

Novinarka revije Jana je v odzivu za Razkrinkavanje.si poudarila, da »mnogi ugledni strokovnjaki in organizacije« opozarjajo, da suverenost držav omejujejo predlogi, ki so jih vložile ZDA. Po enem izmed njih bi WHO lahko razglasila izredne zdravstvene razmere brez privolitve države članice, je pojasnila.

Izredno stanje za javno zdravje skladno z 12. členom IHR razglasi generalni direktor WHO, pred odločitvijo pa se mora posvetovati s pristojnim odborom svetovne zdravstvene organizacije. Z direktorjevo oceno stanja se mora strinjati tudi država, v kateri se je pojavilo izredno stanje. Če v 48 urah po seznanitvi z direktorjevo oceno tega ne stori, se lahko direktor posvetuje s pristojnim odborom brez njenega soglasja.

ZDA so predlagale, da bi generalni direktor WHO lahko razglasil izredno stanje za javno zdravje v posameznih regijah po svetu in vmesno stopnjo pripravljenosti, pri nobeni od razglasitev pa ne bi potreboval soglasja države, v kateri se je pojavilo izredno stanje.

Novinarka je v odzivu zatrdila, da predlog ZDA ni bil zavrnjen.

Toda ne zavrnjeno ne potrjeno ni bilo še nobeno od več kot 300 predlaganih dopolnil pravilnika, saj bo svetovna zdravstvena skupščina o njih glasovala prihodnje leto.

 

SKLEP

Revija Jana je 7. februarja poročala, da bi Slovenija s podpisom novega mednarodnega zdravstvenega pravilnika (IHR) omogočila WHO, da razglasi epidemijo v državi, pri čemer bi WHO lahko prezrla človekove pravice in dostojanstvo.

Končno različico dopolnil k pravilniku, ki so jih vložile članice WHO, bo pripravila delovna skupina držav članic. Članice organizacije bodo o predlogih glasovale leta 2024.

Suverenost držav pri sprejemanju in izvajanju ukrepov na področju zdravstva je določena v aktualnem IHR. Izbrisa ali spremembe te določbe ni predlagala nobena članica WHO. 

Trditev, da bi lahko WHO po prenovljenem IHR razglasila epidemijo v Sloveniji, ne drži.

Indija je svetovni zdravstveni organizaciji in državam članicam predlagala izbris določbe o obveznem upoštevanju dostojanstva, človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Pristojni odbor WHO je priporočil, da ta določba ostane nespremenjena.

Trditev, da bi WHO po prenovljenem IHR lahko prezrla človekove pravice in dostojanstvo, je neutemeljena.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.


Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij