Pri nas moški, ki imajo istospolne odnose, še ne morejo darovati krvi

Avtor: Matej Simič

 

TRDITEV

Homoseksualni življenjski slog je tako tvegan, da jim je v Evropi in Sloveniji z zakonom prepovedano darovanje krvi.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Demokracija


 
Darovanje krvi. Foto: Nebojša Tejić/STA

Darovanje krvi. Foto: Nebojša Tejić/STA

V Sloveniji in na splošno v Evropi je z zakonom prepovedano darovati kri, če ste v istospolnem razmerju, so zapisali v prispevku tednika Demokracija »Bo ideologija LGBT uničila našo civilizacijo?«.

Ali trditev drži, smo preverili na zavodu za transfuzijsko medicino v Ljubljani, kjer so nam pojasnili, da pri nas krvi še ne morejo darovati moški, ki imajo istospolne odnose. »Razlog za odklonitev krvodajalca – ne glede na njegov spol – je tvegano spolno vedenje, pri katerem je možna okužba in s tem prenos bolezni, ki se prenaša s krvjo,« so še dejali na zavodu.

»Torej je specifično spolno vedenje in ne sama homoseksualnost razlog, ki uvršča moške, ki so imeli spolne odnose z drugimi moškimi, v skupino s povečanim tveganjem. Raziskave so pokazale, da bi uvrščanje moških, ki so imeli spolne odnose z drugimi moškimi, med krvodajalce povečalo tveganje za možnost prenosa okužbe z virusom HIV s transfundirano krvjo,« pa piše na spletnem mestu zavoda.

Tvegano spolno vedenje preverjajo z medicinskim vprašalnikom, na podlagi posameznikove anamneze in pogovora z njim pa ocenijo primernost krvodajalca za darovanje krvi. »Varna kri se namreč zagotavlja z varnimi in odgovornimi krvodajalci,« poudarjajo.

Ženske, ki so imele spolne odnose z drugimi ženskami, »niso opredeljene kot posebna kategorija, saj med njimi ni tako agresivnega spolnega kontakta«, so pojasnili na zavodu. Po trenutni ureditvi lezbijke, ki nimajo tveganega spolnega življenja, lahko darujejo kri. 


V Evropi nova pravila

Na zavodu za transfuzijsko medicino so nam še povedali, da so se pravila na tem področju v večini evropskih držav že spremenila. 

Po dostopnih informacijah so jih spremenile Velika Britanija, Francija, Belgija, Nizozemska, Estonija, Finska, Švedska, Nemčija, Češka, Slovaška, Irska, Španija, Portugalska in Italija. Druge države pa spremembe načrtujejo.

»V navedenih državah je pod določenimi pogoji darovanje krvi dovoljeno tudi tistim, ki imajo spolni odnos z osebo istega spola,« je o evropski praksi povedala strokovna direktorica zavoda Polonca Mali. 

Spremembe tudi pri nas

V Sloveniji so spremembe meril za izbor krvodajalca v pripravi. »Že prihodnje leto bodo predvidoma začela veljati nova merila, ki bodo temeljila zgolj na tveganem spolnem vedenju. Odklon bo tako le časovno omejen – krvodajalec bo lahko daroval kri po določenem obdobju, prepovedi pa ne bo več,« je za Razkrinkavanje.si pojasnila Malijeva.

Podobno je zdaj, denimo, v Veliki Britaniji. Tam lahko moški, ki imajo istospolne odnose, kri darujejo tri mesece po zadnjem spolnem odnosu.  

Posodobljena pravila bodo predvidoma vključevala zgolj oceno tveganja za okužbo in prenos bolezni, ki se lahko prenaša s krvjo, ne bodo pa omejevala krvodajalcev glede na njihov spol in spolno usmeritev.


Kaj pravi zakonodaja

»Primernost krvodajalca za dajanje krvi pri nas določa pravilnik o strokovno medicinskih pogojih za odvzem krvi, ki je v skladu z zakonom o preskrbi s krvjo,« piše na spletnem mestu zavoda za transfuzijsko medicino.

Prav iz tega pravilnika je novinar Demokracije črpal informacije za prispevek. Pojasnil je, da je informacije pridobil tudi na spletnem mestu zavoda za transfuzijo, kjer jasno piše, da je moškim, ki so imeli spolne odnose z moškimi, darovanje krvi onemogočeno.

»Moške, ki imajo spolne odnose z drugimi moškimi, v naši družbi imenujemo homoseksualci,« je dodal. Tako je prepoved darovanja krvi bržkone posplošil na vse istospolno usmerjene, ne glede na spol, čeprav to po veljavni ureditvi ne drži.

Zavod na svojem spletišču še pojasnjuje, da je tvegano spolno življenje, in ne sama homoseksualnost, razlog, da se moški, ki imajo istospolne odnose, uvrščajo v skupino ljudi, ki ne morejo darovati krvi. V tej so še okuženi z virusom hiv in njihovi spolni partnerji, ljudje, ki so si kadarkoli vbrizgavali droge, in tisti, ki za spolne odnose prejemajo plačilo ali drogo. Krvi ne morejo darovati okuženi z virusom zlatenice (hepatitis B in C), prav tako ne osebe, ki so bivale, imele operacijo ali prejele transfuzijo krvi v Veliki Britaniji ali na Irskem med letoma 1980 in 1996, in sicer zaradi »bolezni norih krav«. Enako velja za ljudi, ki so jim presadili možgansko ovojnico ali očesno roženico oziroma so bili zdravljeni z rastnimi hormoni človeškega izvora.

Trditev, da je zaradi tveganega homoseksualnega življenjskega sloga darovanje krvi v Evropi in Sloveniji z zakonom prepovedano, ne drži. V Evropi je najmanj 14 držav, kjer je pod določenimi pogoji darovanje krvi dovoljeno tudi tistim, ki imajo istospolne odnose.

Slovenija se na te spremembe še pripravlja, že zdaj pa doktrina transfuzijske stroke prepoved utemeljuje s tveganim spolnim življenjem in ne s spolnimi preferencami. Poleg tega prepoved darovanja krvi denimo ne velja za lezbijke, ki nimajo tveganega spolnega življenja. 

Trditev, da je homoseksualni življenjski slog tako tvegan, da je homoseksualcem v Evropi in Sloveniji z zakonom prepovedano darovanje krvi, po vseh nanizanih podatkih večinoma ni resnična in po tipologiji Razkrinkavanj sodi v kategorijo ne drži.


Siva-cona.png

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
 

Vsebine Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.