Prihodnje leto več denarja za investicije v obrambo kot v zdravstvo

Avtorica: Žana Erznožnik

 

TRDITEV

Za obrambo in varnost bomo namenil eno enoto, za zdravstvo 35.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Studio City


 

TUŠIRANKA


 
Minister za obrambo Matej Tonin je v oddaji Studio City zagovarjal stališče, da slovenska vojska potrebuje dodatne investicije v višini 780 milijonov evrov. Foto: Nebojša Tejić/STA

Minister za obrambo Matej Tonin je v oddaji Studio City zagovarjal stališče, da slovenska vojska potrebuje dodatne investicije v višini 780 milijonov evrov. Foto: Nebojša Tejić/STA

Minister za obrambo Matej Tonin je v oddaji Studio City 23. novembra med drugim odgovarjal na vprašanje voditelja Marcela Štefančiča: »Zakaj v teh časih ni tako masivnih investicij v gradnjo infekcijskih klinik, bolnišnic in domov za starejše?« Tonin je odvrnil, da je treba številke razumeti v kontekstu: »Za obrambo in varnost bomo namenili eno enoto, za zdravstvo 35.« 

Na ministrstvu za obrambo so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je minister v izjavi primerjal investicije v zdravstvu in na obrambnem področju v letu 2021, ko naj bi bilo po njihovi oceni za zdravstvo namenjenih 3,5 milijarde evrov, za obrambo pa 100 milijonov evrov.

Po nedavno sprejetem zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenski vojski bo v letih od 2021 do 2026 za nakup orožja in druge vojaške opreme namenjenih dodatnih 780 milijonov evrov. Več kot polovica te vsote je predvidena za nakup oklepnikov s topovi kalibra 30 milimetrov, preostala sredstva pa med drugim za vojaško letalstvo in nakup raketnih sistemov ter transportne in logistične opreme, je obrambno ministrstvo junija pojasnilo v razlagi predloga zakona o investicijah v slovenski vojski.

Od skupno 780 milijonov evrov v šestih letih je po tem zakonu leta 2021 za obrambne naložbe predvidenih 100 milijonov, poleg teh pa ministrstvo načrtuje še 2,6 milijona evrov drugih investicij, ki niso predmet zakona, so pojasnili. Skupaj bo torej leta 2021 za investicije v vojsko namenjenih 102,6 milijona evrov. Kot so še dejali, pa bo za zdravstvo prihodnje leto namenjenih 3,5 milijarde evrov.

Toda po podatkih ministrstva za zdravje je za investicije v zdravstvu leta 2021 predvidenih 59,8 milijona evrov. Skoraj polovica, 28,2 milijona, bo namenjena investicijam v UKC Ljubljana, med drugim za dokončanje prizidka k urgenci, širitev ginekološke klinike in novi katetrski laboratorij. Od preostalih 31,6 milijona evrov je večina načrtovana za investicije v druge bolnišnice, klinike in inštitute, s 374 tisoč evri pa bo ministrstvo sofinanciralo naložbe v osnovni zdravstveni in lekarniški dejavnosti.

Investicije v primarnem zdravstvu sicer financirajo tudi občine in zdravstveni zavodi iz lastnih rezerv, ministrstvo jih le sofinancira. Podatkov o tem, koliko bodo občine prihodnje leto prispevale za naložbe v zdravstvu, še ni, so nam pojasnili na združenju občin in združenju zdravstvenih zavodov. Po podatkih, ki so nam jih posredovali iz združenja občin, se je vrednost občinskih investicij v zdravstvu med letoma 2015 in 2019 gibala med 2,8 in 23,9 milijona evrov na leto.

Če upoštevamo zgolj sredstva iz državnega proračuna, vlada v prihodnjem letu načrtuje 102,6 milijona evrov investicij v vojsko in 59,8 milijona evrov investicij v zdravstvo. Vlada torej za investicije v zdravstvo v letu 2021 ni namenila 35-krat več sredstev kot za investicije v obrambo, kot je trdil Tonin, temveč 41,7 odstotka manj.

Minister obrambne naložbe primerjal s tekočo porabo v zdravstvu

Ministrstvo za obrambo smo soočili z ugotovitvijo Razkrinkavanja.si, da razmerje med investicijami v obrambo in zdravstvo v letu 2021 ne bo ena proti 35, kot je v oddaji Studio City trdil minister Tonin. »V razpravi v oddaji Studio City je minister Matej Tonin direktno odgovoril na izjavo sogovornika Luke Mesca, da naj država 780 milijonov, namesto da jih investira v nakup orožja, raje nameni zdravstvu (ne v investicije v zdravstvu),« so pojasnili.

Dodali so, da je minister tako »povedal, da bomo za investicije v slovensko vojsko v letu 2021 namenili eno enoto (100 milijonov), medtem ko zdravstvena blagajna za zdravstvo namenja letno okrog 3,5 milijarde evrov«. Sicer pa bi bil seštevek denarja za zdravstvo v letu 2021 še višji, pravijo, če bi k sredstvom iz zdravstvene blagajne prišteli tudi sredstva iz proračuna ministrstva za zdravje, in sicer nekaj več kot štiri milijarde evrov.

Toda posnetek oddaje dokazuje, da Tonin ni odgovarjal Mescu, temveč voditelju oddaje Marcelu Štefančiču, ki ga je vprašal, »zakaj zdaj ni tako masivnih investicij v gradnjo infekcijskih klinik, bolnišnic in domov za starejše«. Minister je dal voditelju kompliment za dobro vprašanje, nato je »samo za primerjavo, da boste razumeli kontekst, ker te številke so strašne«, razmere ponazoril z ilustracijo o eni enoti za obrambo proti 35 za zdravstvo. 

Ministrove ilustracije naložbenih izdatkov ne potrjuje niti primerjava vseh proračunskih sredstev za ti dve področji. Celoten proračun ministrstva za zdravje prihodnje leto znaša 529,6 milijona evrov, medtem ko je v proračunu za obrambno ministrstvo namenjenih 636,4 milijona evrov, od tega 514,2 milijona za generalštab slovenske vojske. Za zdravstvo je torej v proračunu za leto 2021 predvidenih 16,8 odstotka manj sredstev kot za obrambo.

Zavod za zdravstveno zavarovanje prihodnje leto načrtuje 3,45 milijarde evrov odhodkov. Podatek o izdatkih zavoda se sicer delno podvaja s podatkom o izdatkih ministrstva za zdravje, ki bo zavod sofinanciralo z 218,9 milijona evrov, kakor so nam pojasnili na ministrstvu.

Skupaj je torej iz blagajne zavoda za zdravstveno zavarovanje in iz proračuna ministrstva v delu, ki ni namenjen sofinanciranju tekoče porabe zavoda, za zdravstvo leta 2021 predvidenih 3,76 milijarde evrov. 

Celotne načrtovane porabe v zdravstvu bo potemtakem v primerjavi s porabo za obrambo 5,9-krat več. Tako tudi razmerje med vsemi odhodki za obrambo in za zdravstvo ni 1 : 35, kot so trdili na obrambnem ministrstvu.

 
 

Na ministrstvu za zdravje so še pojasnili, da je v zdravstvu za 1,99 milijarde evrov potreb po investicijah. Posredovali so nam podatke o regijski porazdelitvi, po kateri z 1,3 milijarde evrov prednjači osrednjeslovenska regija, sledita pa ji gorenjska (334,8 milijona) in podravska regija (131 milijonov).

Potrebe po investicijah v zdravstvu je v doktorski disertaciji na ekonomski fakulteti leta 2015 pod mentorstvom Maksa Tajnikarja, predavatelja ekonomike zdravstva, ocenjeval tudi Jure Vrhovec. Takrat je na podlagi ocene potreb po bolnišničnih obravnavah zaradi staranja prebivalstva ugotavljal, da bo zdravstvo do leta 2035 potrebovalo dodatne zmogljivosti v kadrih, prostoru in opremi, ki bi bile po obsegu primerljive z današnjim UKC Maribor in dvema regionalnima splošnima bolnišnicama.

 
 

SKLEP

Obrambni minister Matej Tonin je v oddaji Studio City 23. novembra izjavil, da bo Slovenija za obrambo in varnost namenila eno enoto, za zdravstvo pa 35. Kot so sprva pojasnili na ministrstvu za obrambo, je minister v izjavi primerjal investicije v zdravstvu in na obrambnem področju v letu 2021.

Po zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenski vojski v letih od 2021 do 2026 je prihodnje leto za nakup orožja in druge vojaške opreme predvidenih 100 milijonov evrov od skupno 780 milijonov evrov do konca navedenega obdobja. Z ministrstva so sporočili, da bo poleg tega za obrambne investicije namenjenih še 2,6 milijona evrov, tako da je končni skupni znesek za naložbe v prihodnjem letu 102,6 milijona evrov.

Za investicije v zdravstvu je leta 2021 po podatkih ministrstva za zdravje predvidenih 59,8 milijona evrov. Delno jih bodo financirale tudi občine in zdravstveni zavodi iz lastnih rezerv, vendar višina teh sredstev še ni znana.

Če upoštevamo že predvidena sredstva iz državnega proračuna za leto 2021, vlada za investicije v zdravstvu ni načrtovala 35-krat več sredstev kot za tiste na področju obrambe, kot je trdil minister Tonin. Za naložbe v zdravstvu je predvidela 41,7 odstotka manj kot za obrambne. Razmerje med naložbami v vojsko in tistimi v zdravstvo je tako 1,71 proti ena, ne pa ena proti 35.

Na ministrstvu za obrambo so v odzivu na ugotovitev Razkrinkavanja.si, da razmerje med investicijami v obrambo in v zdravstvo ni ena proti 35, kot je v oddaji Studio City trdil minister, odvrnili, da se je minister s to izjavo odzval na poziv sogovornika Luke Mesca, koordinatorja Levice, naj država 780 milijonov namesto za nakup orožja nameni za zdravstvo,  s čimer je po besedah ministrstva mislil celotno zdravstvo, ne le investicije v zdravstvo.

Posnetek oddaje kaže, da to ne drži, saj Tonin ni odgovarjal Mescu, temveč voditelju oddaje Marcelu Štefančiču, ki ga je vprašal, zakaj v zdravstvu zdaj ni tako velikih investicij, kot jih vlada načrtuje za obrambo.

Za obrambno ministrstvo je v proračunu za leto 2021 predvidenih 636,4 milijona evrov, od tega 514,2 milijona za generalštab slovenske vojske. Za zdravstvo pa bo iz proračuna in blagajne zavoda za zdravstveno zavarovanje namenjenih približno 3,76 milijarde evrov. Primerjava celotne porabe za obrambo in zdravstvo tako kaže, da je prihodnje leto za zdravstvo načrtovanega 5,9-krat več denarja kot za obrambo in ne petintridesetkrat več, kot je trdil Tonin in kot je v pojasnilih ponovilo ministrstvo za obrambo. 

Trditev obrambnega ministra Mateja Tonina, da bo razmerje med sredstvi za obrambo in varnost ter sredstvi za zdravstvo ena proti 35, ne drži.


Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png