Rusija in ZDA ne izključujejo prve uporabe jedrskega orožja

Avtorja: Samo Demšar, Matija Štrukelj

 

TRDITEV

 »Rusija je doslej uporabo jedrskega orožja dopuščala le v primeru, ko je napadena s takšnim orožjem, in v primeru ogrožanja eksistence države. ZDA imajo precej nižji prag za uporabo jedrskega orožja – Washington si dovoljuje tudi prvo uporabo jedrskega orožja in praktično brez omejitev.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Insajder


 

Ruski parlament je 22. februarja potrdil začasno prekinitev pogodbe o zmanjševanju in omejevanju jedrskega orožja, sklenjeno med Rusijo in ZDA, kar je dan pred tem napovedal ruski predsednik Vladimir Putin. Foto: Xinhua/STA

»Rusija je doslej uporabo jedrskega orožja dopuščala le v primeru, ko je napadena s takšnim orožjem, in v primeru ogrožanja eksistence države,« je v prispevku 13. februarja trdil portal Insajder. Dodal je, da imajo ZDA »precej nižji prag za uporabo jedrskega orožja« kot Rusija ter da si ZDA dovoljujejo tudi prvo uporabo jedrskega orožja.

Rusija po temeljnih načelih državne politike o jedrskem odvračanju uporabo jedrskega orožja dopušča, ko je Rusija ali katera od njenih zaveznic napadena z orožjem za množično uničevanje. Po klasifikaciji ruskega ministrstva za izredne razmere med to orožje spadajo jedrsko, biološko, kemično, radiološko in drugo orožje v razvoju. 

Uporabo jedrskega orožja Rusija prav tako dopušča, če je v napadu s konvencionalnim orožjem, torej orožjem, ki ni namenjeno množičnemu uničevanju, ogrožen obstoj države, pa tudi, če je v napadu na kritično infrastrukturo ruske vlade ali vojske oslabljena ruska jedrska sposobnost in če prejme zanesljive informacije o izstrelitvi balističnih raket proti njej ali njeni zaveznici. 

Po interpretaciji Olge Oliker, programske direktorice za Evropo in centralno Azijo pri belgijskem možganskem trustu Crisis Group, si Rusija s temi načeli dopušča možnost, da jedrsko orožje uporabi tudi v primeru napada z balističnimi raketami, ki niso opremljene z jedrsko konico, saj ni vedno znano, kakšne konice rakete nosijo. Prav tako bi se Rusija z jedrskim orožjem lahko odzvala denimo na kibernetski napad na vojaško poveljniško strukturo. 

»Prva uporaba jedrskega orožja je dovoljena v primeru, da so ogroženi obstoj države ali njene jedrske sile,« je eno možno interpretacijo ruskih načel povzela Olga Oliker. Pri tem je opozorila, da bodo bralci zaradi nejasnosti v nekaterih določbah dokument različno interpretirali. »Vsako pojasnilo spremeni debato, odpre več vprašanj in prispeva k transparentnosti, boljšemu medsebojnemu razumevanju in odvračanju od uporabe jedrskega orožja.«

Ameriška vojska je v doktrini o skupnih jedrskih operacijah leta 2020 zapisala, da bi ZDA jedrsko orožje uporabile le v »skrajnih« okoliščinah za zaščito ključnih interesov države in njenih zaveznic. Tovrstne okoliščine so tudi, a ne izključno, nejedrski strateški napadi na civiliste in infrastrukturo ter napadi na jedrske sile ZDA ali njihovih zaveznic in njihove poveljniške in podporne sisteme. 

Ameriško obrambno ministrstvo je v lanskem pregledu jedrske pripravljenosti pojasnilo, da ZDA uporabe jedrskega orožja niso podrobneje omejile, ker želijo s tem otežiti odločitve svojih nasprotnikov. Ti tako ne morejo sklepati, na katere vrste napadov bi ZDA odgovorile z jedrskim orožjem.

Rusija začasno prekinila zmanjševanje jedrskega orožja

Rusija je 21. februarja napovedala, da namerava začasno prekiniti pogodbo, veljavno do leta 2026, ki Rusijo in ZDA zavezuje k zmanjševanju in omejevanju jedrskega orožja. Začasno prekinitev pogodbe je 22. februarja potrdil ruski parlament.

Po podatkih ameriškega urada za nadzor, preverjanje in skladnost orožja so septembra lani ZDA imele 1420 jedrskih konic, Rusija pa 1549.

Pogodba o neširjenju jedrskega orožja kot jedrske države opredeljuje Kitajsko, Francijo, Rusijo, Veliko Britanijo in ZDA. Vseh pet držav je v skupni izjavi leta 2022 poudarilo, da je namen jedrskega orožja obramba in preprečevanje konfliktov.

Po podatkih mednarodne kampanje za prepoved jedrskega orožja imajo jedrsko orožje trenutno tudi Indija, Pakistan, Izrael in Severna Koreja. Zadnja je od pogodbe o neširjenju jedrskega orožja odstopila januarja 2003, Indija, Pakistan in Izrael pa pogodbe nikoli niso podpisali.

Jelena Juvan s katedre za obramboslovje na fakulteti za družbene vede je za Razkrinkavanje.si poudarila, da je Kitajska edina jedrska država, ki prepoveduje prvo uporabo jedrskega orožja. Kot je dodala, si preostale pridržujejo pravico do prve uporabe jedrskega orožja v nekaterih okoliščinah, ki jih določijo v nacionalni doktrini in izjavah z različnimi stopnjami dvoumnosti.

Za komentar o ugotovitvah Razkrinkavanja.si in navedbo virov smo prosili tudi uredništvo portala Insajder.com. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Insajder je 13. februarja trdil, da Rusija dopušča uporabo jedrskega orožja le v primeru, da je napadena z jedrskim orožjem, in v primeru, da je ogrožen obstoj države.

Po temeljnih načelih državne politike o jedrskem odvračanju si Rusija uporabo jedrskega orožja dovoljuje, ko je sama ali njena zaveznica napadena z jedrskim, biološkim, kemičnim, radiološkim ali drugim orožjem, ki ga Rusija klasificira kot orožje za množično uničevanje. Uporabo dovoljuje tudi v primeru napada konvencionalnih sil, ki bi ogrozil obstoj države, v primeru napada na kritično infrastrukturo jedrskih sil in v primeru napada z balističnimi raketami.

Po interpretaciji Olge Oliker, programske direktorice pri belgijskem možganskem trustu Crisis Group, dokument dopušča možnost, da Rusija jedrsko orožje prva uporabi denimo v primeru kibernetskega napada na kritično infrastrukturo ruske vlade ali vojske. Pri tem je opozorila, da je dokument zaradi nekaterih nejasnosti mogoče interpretirati na več načinov.

Rusija jedrsko orožje lahko uporabi, če je napadena z jedrskim orožjem in ko je ogrožen obstoj države, kot je trdil portal. Prav tako lahko jedrsko orožje uporabi, če je sama ali njena zaveznica napadena z drugo vrsto orožja za množično uničevanje. Trditev portala delno drži, zato jo po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za sivo cono.

Portal je še trdil, da imajo ZDA v primerjavi z Rusijo »precej nižji prag« za uporabo jedrskega orožja ter da si ZDA dovoljujejo prvo uporabo jedrskega orožja praktično brez omejitev.

ZDA uporabo jedrskega orožja dopuščajo le v »skrajnih« okoliščinah, ki med drugim vključujejo nejedrske strateške napade na civiliste in infrastrukturo ter napade, ki bi oslabili jedrske sposobnosti ZDA in njihovih zaveznic. Toda pogojev za uporabo jedrskega orožja ZDA niso podrobneje omejile.

Rusija je definirala nekatere situacije, v katerih bi uporabila jedrsko orožje, ZDA pa teh pogojev javno niso omejile. Trditev portala, da imajo ZDA nižji prag za uporabo jedrskega orožja kot Rusija, drži.

Po trditvah portala si ZDA dovoljujejo tudi prvo uporabo jedrskega orožja in praktično brez omejitev. Toda po njunih doktrinah si prvo uporabo jedrskega orožja dopuščata obe državi, tako Rusija kot ZDA. Čeprav ZDA niso podrobneje opredelile pogojev za uporabo jedrskega orožja, prve uporabe jedrskega orožja ne dopuščajo »brez omejitev«.

Portal je v primerjavi uporabe jedrskega orožja v Rusiji in ZDA podatke predstavil selektivno. Trditev je pristranska.

 

Pristransko

Objava, iz katere je jasno razvidno, da razširja dejstva ali stališča posamezne interesne skupine, naj bo ta politična, gospodarska, kulturna ali kakšna druga. Gre za selektivno predstavitev informacij in izpuščanje drugih, da bi podprli določeno tezo. Informacije so sicer pogosto lahko točne, vendar ne prikazujejo celotne slike.


Siva cona

Objava, ki samo delno drži. Oznako uporabljamo zlasti pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Drži

Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij