Slovenija v OZN ni »pljunila na slovenski antifašizem«

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Pljunili na slovenski antifašizem: Sramota za Golobovo vlado, Slovenija v OZN proti obsodbi poveličevanja nacizma!«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Insajder


TUŠIRANKA

 

Evropski center za študije populizma neonacizem definira kot pojav, za katerega so značilna militantna, družbena ali politična gibanja, ki si po drugi svetovni vojni prizadevajo oživiti ideologijo nacizma. Foto: DPA/STA

Portal Insajder je 7. novembra objavil prispevek z naslovom »Pljunili na slovenski antifašizem: Sramota za Golobovo vlado, Slovenija v OZN proti obsodbi poveličevanja nacizma!«. Poročali so, da je Slovenija 4. novembra na skupščini Organizacije združenih narodov glasovala proti osnutku resolucije o boju proti poveličevanju nacizma, neonacizma in drugih praks, ki prispevajo k razpihovanju sodobnih oblik rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije in z njimi povezane nestrpnosti.

Osnutek je skupaj s 16 državami vložila Rusija, med drugim pa določa, da članice OZN priznavajo trpljenje žrtev navedenih praks. Poleg tega določa, da neonacizem ni le poveličevanje preteklega gibanja, pač pa je sodoben pojav, ki močno poudarja rasno neenakost in večvrednost. 

Osnutka ni podprlo 52 od 193 članic OZN, med njimi tudi Slovenija, petnajst pa se jih je glasovanja vzdržalo. Češki zunanji minister Jakub Kulhánek je na zasedanju v imenu EU in države kandidatke Ukrajine pojasnil, da Unija močno obsoja zlorabo boja proti nacizmu in zavrača neustrezno uporabo izraza denacifikacija, s katerim Rusija upravičuje nehumano in protizakonito agresijo proti Ukrajini.

»EU že leta poziva, da se boj proti ekstremizmu ne sme zlorabljati za upravičevanje novih kršitev in zlorab človekovih pravic,« je dejal. Ker je Evropska unija zavezana h globalnemu boju proti rasizmu, ksenofobiji, antisemitizmu in nestrpnosti, so članice EU sklenile glasovati proti resoluciji.

Predstavnik Rusije je na zasedanju sporočil, da želijo avtorji osnutka prvotni različici dodati odstavek, ki upošteva poročilo posebne poročevalke sveta OZN za človekove pravice. Ta je ugotovila, da je Rusija napad na Ukrajino poskušala upravičiti z bojem proti neonacizmu. Ocenila je še, da uporaba neonacizma pod pretvezo upravičevanja teritorialne agresije spodkopava pristne poskuse boja proti neonacizmu. 

V uredništvu Insajderja še niso odgovorili na ugotovitve Razkrinkavanja.si. Odgovor bomo objavili, ko ga bomo prejeli. 

V torek je mladinska organizacija zveze združenj borcev za vrednote NOB v sporočilu za javnost izrazila »globoko zaskrbljenost« zaradi glasovanja Slovenije proti osnutku. Tako kot predlagatelji resolucije so zaskrbljeni nad širjenjem ekstremističnih političnih gibanj in skupin, ki so rasistične, ksenofobne in neonacistične. Na ugotovitve Razkrinkavanja.si se prek elektronske pošte še niso odzvali, prav tako včeraj niso bili dosegljivi prek telefona.

 

SKLEP

Portal Insajder je 7. novembra objavil prispevek z naslovom »Pljunili na slovenski antifašizem: Sramota za Golobovo vlado, Slovenija v OZN proti obsodbi poveličevanja nacizma!«.

Poročali so, da je Slovenija glasovala proti osnutku resolucije Organizacije združenih narodov o boju proti poveličevanju nacizma, neonacizma in drugih praks, ki prispevajo k podpihovanju sodobnih oblik rasizma in ksenofobije ter z njima povezane nestrpnosti.

Osnutek je v soavtorstvu s 16 državami vložila Rusija. Članice OZN so o osnutku resolucije glasovale na 77. zasedanju generalne skupščine 4. novembra. 

Slovenija je glasovala proti osnutku resolucije, tako kot še 26 članic EU. Kot je na zasedanju v imenu EU in države kandidatke Ukrajine pojasnil češki zunanji minister, so države članice tako glasovale, ker obsojajo zlorabo boja proti nacizmu ter zavračajo neustrezno rabo izraza denacifikacija, s katerim Rusija upravičuje svojo agresijo proti Ukrajini.

Slovenija je torej proti osnutku resolucije glasovala, ker je kot članica EU ocenila, da Rusija in soavtorice v njem boj proti nacizmu in denacifikacijo zlorabljajo za upravičevanje agresije proti Ukrajini, ne pa zato, ker bi poveličevala nacizem.

Naslov prispevka Insajderja je manipulativen. 

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Dopolnitev, 24. 11.:

Iz organizacije Mladi za vrednote NOB so odgovorili, da ni sprejemljivo in opravičljivo, da države, ki so »na lastni koži občutile vse gorje nacizma in fašizma in okupacije med drugo svetovno vojno,« zavračajo osnutek resolucije zgolj zato, ker jo je (med drugimi državami) predlagala Rusija.

Dodali so, da jim je znano »da je bil osnutku pridodan v glasovanje skupaj z amandmajem«, s katerim »se je izrazila zaskrbljenost«, da je Rusija poskušala upravičiti svojo agresijo proti Ukrajini na podlagi domnevne odprave neonacizma.

Toda dodatek je zadeval poročilo posebne poročevalke OZN za človekove pravice o rasni diskriminaciji, ksenofobiji in s tem povezano nestrpnostjo. Ta je ugotovila, da je Rusija napad na Ukrajino poskušala upravičiti z bojem proti neonacizmu.