Stopnja brezposelnosti ni nižja kot leta 2019

Avtorica: Žana Erznožnik

 

TRDITEV

»Trenutno imamo v Sloveniji kljub epidemiji nižjo brezposelnost, kot smo jo imeli leta 2019.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

TV Slovenija


 
Premier Janez Janša je v intervjuju za nacionalno televizijo dejal, da je nizka stopnja brezposelnosti v Sloveniji znak, da »nekaj delamo prav in lahko na podlagi tega delno znižamo davke«. Foto: Nik Jevšnik/STA

Premier Janez Janša je v intervjuju za nacionalno televizijo dejal, da je nizka stopnja brezposelnosti v Sloveniji znak, da »nekaj delamo prav in lahko na podlagi tega delno znižamo davke«. Foto: Nik Jevšnik/STA

»Trenutno imamo v Sloveniji kljub epidemiji nižjo brezposelnost, kot smo jo imeli leta 2019,« je 21. junija v intervjuju za TV Slovenija dejal predsednik vlade Janez Janša. Sklenil je, da torej vlada dela »nekaj prav«.

Po zadnjih dostopnih podatkih zavoda za zaposlovanje o stopnji brezposelnosti je bilo aprila brezposelnega 8,2 odstotka aktivnega prebivalstva oziroma 79.285 ljudi. Podatki zajemajo tiste, ki se kot brezposelni prijavijo na zavod.

Aprila 2019 je bilo po podatkih zavoda za zaposlovanje brezposelnih 7,6 odstotka aktivnih prebivalcev, torej je bila stopnja brezposelnosti pred dvema letoma za 0,6 odstotne točke nižja kot letošnjega aprila.

Zavod je sicer objavil tudi zaposlovalno statistiko za maj, ko je bilo 75.148 brezposelnih, a za ta mesec še ni podatkov o številu delovno aktivnega prebivalstva in tako tudi ne podatka o stopnji brezposelnosti. 

Maja 2019 je bilo brezposelnih 72.012 ljudi, to je 3136 manj kot letos. 

Zavod za zaposlovanje objavlja tudi neuradne dnevne podatke o gibanju brezposelnosti. Po tistih, ki so jih objavili 21. junija dopoldne, je bilo brezposelnih 71.759 ljudi.

Ker zavod junija 2019 še ni objavljal neuradnih dnevnih informacij, je najbližji podatek, ki ga imajo, za 23. junij, ko je bilo 70.742 brezposelnih, to je 1017 manj kot dve leti pozneje.

Tudi primerjava brezposelnosti v prvem četrtletju obeh let kaže, da je bilo letos na zavodu za zaposlovanje prijavljenih več iskalcev zaposlitve. Stopnja brezposelnosti v prvem četrtletju leta 2019 je bila 8,3-odstotna, letos pa je bila za 0,7 odstotne točke višja oziroma skoraj 9-odstotna.

Brezposelnost poleg zavoda za zaposlovanje spremlja tudi statistični urad (Surs), kjer beležijo anketno brezposelnost. Te podatke zbirajo z mesečnim anketiranjem reprezentativnega vzorca gospodinjstev, kjer lahko zajamejo tudi morebitne brezposelne, ki tega niso prijavili na zavod za zaposlovanje. 

Po zadnjih podatkih Sursa je bilo aprila letos anketno brezposelnih 5,2 odstotka aktivnih prebivalcev, starih od 15 do 74 let, aprila 2019 pa je bila stopnja brezposelnosti za odstotno točko nižja, 4,2-odstotna.

Surs v metodoloških pojasnilih sicer opozarja, da je treba podatke o anketni brezposelnosti uporabljati previdno, saj so preračunani na podlagi statističnega modela.

 

Ukrepi pripomogli k ohranjanju delovnih mest

Stopnja registrirane brezposelnosti je bila aprila letos po podatkih zavoda za zaposlovanje z 8,2 odstotka nižja kot aprila lani, ko je bila 9,1-odstotna.

Državni urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je v spomladanski napovedi gospodarskih gibanj ugotavljal, da se je število brezposelnih po podatkih, iz katerih so izločili sezonske vplive na trg dela, letošnjega februarja znižalo že deveti mesec zapored. K temu so prispevali leta 2020 sprejeti ukrepi za ohranjanje delovnih mest, denimo financiranje čakanja na delo, turistični boni in možnost, da so podjetja do konca leta 2021 odložila plačilo davkov in nekaterih prispevkov. 

Na Umarju so še napovedali, da bo povprečna brezposelnost letos ostala na podobni ravni kot lani. »Pri tem pričakujemo, da bodo vladni ukrepi, zlasti v prvi polovici leta 2021, še naprej blažili negativne posledice koronakrize na trgu dela in bodo le postopoma umaknjeni.«

Po pričakovanjih Umarja se bo okrevanje na trgu dela v prihodnjih dveh letih nadaljevalo, »a bo število brezposelnih v povprečju leta 2023 ostalo višje kot leta 2019«.

V kabinetu predsednika vlade naših ugotovitev niso želeli komentirati.

 

SKLEP

Predsednik vlade Janez Janša je 21. junija v intervjuju za TV Slovenija dejal, da imamo trenutno kljub epidemiji nižjo brezposelnost kot leta 2019 in da torej vlada dela nekaj prav.

Zadnji podatki zavoda za zaposlovanje o stopnji brezposelnosti kažejo, da je bilo aprila brezposelnega 8,2 odstotka aktivnega prebivalstva. Aprila 2019 je bila stopnja brezposelnosti 7,6-odstotna, torej za 0,6 odstotne točke nižja kot letos. 

Leta 2019 je bila brezposelnost nižja, tudi če upoštevamo podatke statističnega urada o anketni brezposelnosti. Aprila letos so po anketiranju vzorca gospodinjstev izračunali 5,2 odstotka brezposelnih med 15. in 74. letom, v istem mesecu leta 2019 pa je bila stopnja anketne brezposelnosti 4,2-odstotna.

Trditev predsednika vlade Janeza Janše, da je brezposelnost v Sloveniji trenutno nižja kot leta 2019, ne drži.


Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.