Stranka NSi ni trikrat dvignila pokojnin

Avtor: Samo Demšar

 

TRDITEV

»Trikrat dvignili pokojnine.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
 

S koalicijsko pogodbo sta stranki NSi poleg ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripadli še ministrstvi za infrastrukturo in za obrambo. Foto: Bor Slana/STA

Koalicijska stranka NSi je 17. oktobra na twitterju delila fotografijo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja z navedbo, da so »trikrat dvignili pokojnine«.

Na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da bi kot dvig pokojnin lahko razumeli le redno in izredno usklajevanje pokojnin, kot ga določa zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Odstotek uskladitve na podlagi rasti bruto plače in rasti cen življenjskih potrebščin v zadnjem letu ugotavlja in objavlja Zpiz. 

Pokojnine usklajujejo redno, na začetku vsakega koledarskega leta. Izredne uskladitve pa so odvisne od rasti bruto domačega proizvoda v prejšnjem letu, ali če je bila rast najnižje pokojninske osnove dve leti zapored nižja od rasti cen življenjskih potrebščin.

V mandatu aktualne vlade so se pokojnine uskladile dvakrat: za 2,5 odstotka so se izredno uskladile decembra lani, redno pa januarja letos za dva odstotka. 

Lanska izredna uskladitev je temeljila na zakonu o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2020 in 2021 ter izredni uskladitvi pokojnin. Toda zakon so poslanci sprejeli decembra 2019, torej še pred mandatom aktualne vlade.

Na Zpizu so dodali, da »dvig pokojnin« lahko označuje tudi povečanje pokojnin posameznim skupinam upravičencev zaradi spremembe zakonodaje.

Marca letos je državni zbor sprejel novelo zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katero se je med drugim spremenil način izračuna najnižje pokojnine, zagotovljene pokojnine in zagotovljenega zneska invalidske pokojnine. Z novelo so se povišale pokojnine za nekatere nove upravičence do vdovske oziroma družinske pokojnine.

Po sprejetju zakona, ki je v veljavi od 1. maja letos, znaša najnižja pokojnina 29,5 odstotka od najnižje pokojninske osnove, prejšnja različica pa je določala postopno zvišanje do leta 2024, ko bi najnižja pokojnina znašala 29 odstotkov najnižje pokojninske osnove. Kot so poudarili na Zpizu, bo ta sprememba vnaprej zagotavljala enakopravnost med prejemniki najnižjih pokojnin. 

Predlog novele zakona so v državni zbor sicer vložili poslanci stranke SAB in ne NSi, spremembo odstotka za izračun najnižje pokojnine pa so z amandmajem dosegli poslanci koalicijskih strank.

Stranko NSi in ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo seznanili z našimi ugotovitvami, da trikratno zvišanje pokojnin v mandatu aktualne vlade ni dosežek stranke NSi oziroma ministra. Prejeli smo enaka odgovora. Tako NSi kot ministrstvo sta poudarila, da so koalicijski poslanci amandma k 2. členu novele vložili na predlog ministrstva.

 

SKLEP

Stranka NSi je 17. oktobra tvitnila, da so v tem mandatu trikrat dvignili pokojnine.

Na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) so poudarili, da se za zvišanje pokojnin štejejo redne in izredne uskladitve, ki so določene s področnim zakonom.

V mandatu aktualne vlade so se pokojnine redno uskladile januarja letos, kot vsako leto, izredno pa decembra lani. Podlaga za zadnjo uskladitev je bil zakon, sprejet v mandatu prejšnje vlade. 

Marca letos je državni zbor sprejel zakon, ki je določal povišanje deleža, po katerem se izračuna najnižja pokojnina. Povišanje so z dopolnilom k 2. členu zakona dosegli poslanci koalicijskih strank.

Tako na NSi kot na pristojnem ministrstvu iz kvote te stranke so na vprašanje Razkrinkavanja.si odgovorili, da so omenjeno dopolnilo vložili poslanci koalicije. Toda to pomeni, da bi lahko stranka trdila kvečjemu, da so pokojnine dvignili enkrat, saj drugi dve povišanji nista bili neposredno povezani z delovanjem te vlade, pristojnega ministra oziroma stranke NSi.

Stranka NSi je točne podatke predstavila na zavajajoč način. Po metodologiji Razkrinkavanja.si smo trditev označili za manipulacijo.


Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij