Turistični obisk v Celju ni na predkoronski ravni

Razkrinkavanje.si

Novinarji Razkrinkavanja.si so preverjali verodostojnost izjav kandidatov za župane Maribora, Nove Gorice in Celja na predvolilnem soočenju na Radiu Prvi.

 
 
 
 

Aktualni celjski župan Bojan Šrot. Foto: Bor Slana/STA

 

Bojan Šrot

»Vesel sem, da imamo turistični obisk že na predkoronski ravni.«

 

Leta 2019 je Celje po podatkih statističnega urada obiskalo 34.162 turistov, lani pa 15.247, kar je 44,6 odstotka manj.

Na občini so pojasnili, da je župan govoril o letošnjih prihodih turistov do konca oktobra. Dodali so, da je na soočenju dejal, da »se v letu 2022 približujemo številkam iz leta 2019«, toda na soočenju je župan dejal, da ga veseli, da je »turistični obisk že na predkoronski ravni«.

Po podatkih o prihodih turistov po mesecih je Celje letos do konca oktobra obiskalo 24.023 turistov, kar je 16,7 odstotka manj kot v tem obdobju leta 2019.

Trditev, da je turistični obisk Celja že na predkoronski ravni, ne drži.

 

Franc Kangler

»Če mora podjetnik za veseli december plačati 6100 evrov za najem lesene hišice, je to velika bremenitev za tega podjetnika, ki želi ustvarjati.«

 

Cene najema sejemskih hišic v središču Maribora so decembra odvisne od termina in lokacije postavitve, velikosti hišic ter ponudbe najemnikov. 

Najem manjše hišice za prodajo daril od 1. do 8. decembra po podatkih mariborskega zavoda za turizem in občinskega podjetja Mestne nepremičnine stane 244 evrov (z DDV). Najdražja najemnina na Glavnem trgu je 2318 evrov (z DDV), velja pa za decembrski najem velike hišice, namenjene gostinski ponudbi.

Ko smo Listo Franca Kanglerja soočili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si, so pojasnili, da se je skliceval na podatke iz javnega povabila za sodelovanje pri izvedbi gostinske dejavnosti v okviru prireditve Čarobni Maribor 2022, ki je objavljeno na spletnem mestu zavoda za turizem. Najnižja cena za najem hiške s ponudbo pijače na Trgu Leona Štuklja med 1. decembrom in 1. januarjem je v povabilu res 6100 evrov (z DDV). 

Poleg tega mora ponudnik plačati še variabilni del, ta znaša sedem odstotkov od neto prometa, ki ga ustvari v obdobju najema oziroma izvajanja gostinske dejavnosti.

Zavod za turizem, ki ga večinoma financira občina, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je najem sejemskih hišic na Trgu Leona Štuklja dražji kot na Glavnem trgu, ker cena vključuje tudi prispevek k stroškom spremljajočega koncertnega programa, zaradi katerega na Trgu Leona Štuklja pričakujejo več obiskovalcev kot na Glavnem trgu.

Trditev, da morajo podjetniki za najem lesene hišice v sklopu decembrskega dogajanja v Mariboru plačati 6100 evrov, je pristranska. Kangler je namreč v izjavi navedel točen podatek, vendar je pri tem izpustil pomembno dejstvo, da to velja za eno najdražjih lokacij v Mariboru za decembrski najem hiške z gostinsko ponudbo.


 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.