Uporaba zaščitnih mask ne vodi v zastrupitev s CO2

Avtorici: Žana Erznožnik, Katarina Bulatović

 

TRDITEV

»Ni znanstvenih dokazov, ki bi podprli ukrep, da naj zdravi ljudje nosijo maske.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
Fotografijo s sloganom #odvrzimasko je delilo več kot 1600 članov facebook skupine »Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage!«. Foto: Tanjug/STA

Fotografijo s sloganom #odvrzimasko je delilo več kot 1600 članov facebook skupine »Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage!«. Foto: Tanjug/STA

»Ni znanstvenih dokazov, ki bi podprli ukrep, da naj zdravi ljudje nosijo maske,« je v objavi na facebooku 22. avgusta zatrdil Matic Holobar, motivacijski govorec in eden od administratorjev javne facebook skupine Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage.

V skupini, ustanovljeni 14. maja, uporabniki v objavah pozivajo, naj Slovenci odvržejo maske. Skupina ima okoli pet tisoč članov, v zadnjem tednu se ji jih je pridružilo več kot sedemsto, kažejo podatki skupine

Administrator objave se je skliceval na zapis, ki ga je anonimni uporabnik »naravno zdravje« objavil na blogu omrežja Publishwall. V njem je povzel trditve ustanoviteljice ameriške aktivistične skupine The Healthy American Peggy Hall, ki je po izobrazbi sicer politologinja.

Holobar je še navedel, da maske zmanjšujejo vnos kisika, kar vodi do zastrupitve z ogljikovim dioksidom. Zatrdil je, da se mikrobi pri uporabi maske »ujamejo« v bližini ust in nosu, kar povečuje tveganje za okužbo.

Preverili smo nekatere objavljene trditve, je pa administrator v objavi še menil, da maske »skrijejo vaše obrazne poteze in ovirajo normalno socialno interakcijo«, da slabovidni tiste z masko težko razumejo in da maske simbolizirajo zatiranje svobode govora.

Več ameriških raziskovalcev je avgusta v strokovno recenzirani znanstveni reviji Plos One, v kateri najdemo strokovne prispevke z vseh področij znanosti in medicine, objavilo raziskavo o vlogi mask pri zaščiti pred okužbo s covidom-19. Na podlagi kvantitativne analize matematičnih modelov in dostopnih znanstvenih dokazov so ugotovili, da »lahko nošenje maske potencialno zmanjša število okužb v splošni populaciji«.

Rezultati študije, objavljene aprila v znanstveni reviji Infectious Disease Modelling, so pokazali, da lahko vsesplošna uporaba mask, tudi relativno neučinkovitih, »občutno zmanjša prenose covida-19 v družbi, množične hospitalizacije in število smrtnih primerov«.

Za študijo so zbrali podatke o smrtnosti zaradi covida-19 v zveznih državah Washington in New York, povprečni inkubacijski dobi in dobi bolezni ter učinkovitosti uporabe različnih mask, ki so jih uporabili v simulaciji pandemije. S pomočjo hipotetičnih scenarijev uporabe mask so med drugim izračunali, da če bi 80 odstotkov prebivalcev države New York nosilo maske s 50-odstotno učinkovitostjo, bi lahko v dveh mesecih preprečili od 17 do 45 odstotkov projiciranih smrti. Prav tako bi se v tem primeru za 34 do 58 odstotkov znižala najvišja dnevna stopnja smrtnosti. 

V preglednem članku o racionalni uporabi mask med epidemijo covida-19, ki je bil marca objavljen v znanstveni reviji The Lancet, so avtorji med drugim primerjali smernice za uporabo mask v različnih državah in ugotovili, da so v sedmih preučevanih državah dosledno zahtevali maske za ljudi s simptomi okužbe in za zdravstvene delavce. 

Pri nošenju mask v splošni javnosti in na javnih mestih so odkrili razlike, saj so v nekaterih državah v tistem času za zdrave odsvetovali uporabo mask, češ da jih bolj potrebujejo v bolnišnicah (ZDA), drugi argument proti splošni uporabi mask pa je bil, da ne zagotavljajo učinkovite zaščite pred okužbo.

Toda »med odsotnostjo dokazov in dokazano odsotnostjo« je bistvena razlika. Dokazi, da maske zagotavljajo učinkovito zaščito pred širjenjem virusa v splošni populaciji, so redki, pri čemer so se avtorji sklicevali na marčevska priporočila v Veliki Britaniji in Nemčiji (obe državi sta jih od takrat že spremenili). 

Vendarle pa zaščitne maske uporabljajo zdravstveni delavci, da bi se, ko skrbijo za bolnike z respiratornimi infekcijami, zaščitili pred kapljično okužbo. Po mnenju avtorjev bi bilo pametno, da bi ranljivi posamezniki nosili masko, se izogibali gneči in zelo tveganemu okolju. Ker je prenos okužbe mogoč tudi, še preden nastopijo bolezenski simptomi, pa so ocenili, da bi se širjenje virusa v družbi zmanjšalo, če bi vsi, tudi asimptomatični bolniki, nosili masko.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je junija v priporočilih o uporabi mask za zaščito pred covidom-19 poudarila, da neposrednih dokazov o učinkovitosti splošne uporabe mask za zaščito pred okužbami dihal, tudi pred novim koronavirusom, za zdaj ni. Kljub temu priporočajo splošno uporabo mask v specifičnih situacijah. To je še posebej priporočljivo tam, kjer ohranjanje varnostne razdalje ni mogoče, denimo v javnem prevozu, na delovnem mestu, v trgovini in na javnih dogodkih.

Kisik in CO2 prehajata skozi masko, virus ne

Administrator facebook skupine Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage! je še trdil, da »maske zmanjšujejo vnos kisika, kar vodi do zastrupljenosti z ogljikovim dioksidom«, pri čemer se je skliceval na posnetka, objavljena na youtubu. Na enem od posnetkov je gasilec in republikanski kandidat za senatorja v Pensilvaniji Jeff Neff z analizatorjem zraka ugotavljal, da koncentracija kisika pod masko ni primerna za dihanje.

Administrator skupine se je pri trditvi skliceval tudi na posnetek spletnega medija Infowars, v katerem je televizijski voditelj Owen Shroyer ugotavljal, da uporaba maske škoduje zdravju.

Infowars je sicer medij, ki širi teorije zarote, kar je s preverjanjem številnih tam objavljenih trditev ugotovil projekt za preverjanje dejstev Politifact, ki ga vodi ameriška neprofitna organizacija Poynter. Prav tako je facebook leta 2018 zaradi spodbujanja sovražnega govora in kršenja drugih pravil objavljanja na tem družbenem omrežju umaknil štiri videoposnetke, ki jih je tam objavil portal Infowars. Istega leta je portalu zaradi nasilnega izražanja twitter izbrisal profil.

Posnetke smo posredovali profesorju avtomatike, biokibernetike in robotike Igorju Mekjaviću z inštituta Jožefa Stefana (IJS), ki je aprila sodeloval pri testiranju prepustnosti mask za nanodelce in njihove primernosti za kakovost dihanja. Opozoril je, da sta »preizkuševalca« v posnetkih uporabila zelo preprost analizator CO2, tudi sicer pa pod masko izmerjena koncentracija tega plina za uporabnika ni problematična. Poudaril je, da se je alarm ob nizki vrednosti kisika v enem izmed posnetkov »sprožil pri koncentraciji, ki bi pomenila, da bi bilo v stanovanju dobro odpreti okna«.

Mekjavić je dodal, da kirurške maske, kakršne uporablja splošna javnost za zaščito pred covidom-19, ne filtrirajo kisika, ki je v zraku, zato njihova uporaba ne more voditi do zastrupitve z ogljikovim dioksidom.

»Kisik in ogljikov dioksid med dihanjem zlahka prehajata skozi zaščitno masko,« je pritrdila strokovnjakinja za nanodelce z IJS Maja Remškar, ki je prav tako sodelovala pri testiranju zaščitnih mask na inštitutu. Pojasnila je, da so vlakna kirurških mask od tisoč- do desettisočkrat večja od molekul kisika in ogljikovega dioksida, luknjice med vlakni pa so še večje. »Dokler je mogoče skozi masko dihati, z izdihom iz maske spravimo tudi ogljikov dioksid,« je pojasnila.

Maske zadržijo viruse, ki so vsaj desetkrat manjši. »Virus je zelo hiter, a ker je majhen, se zaradi trkov z drugimi molekulami zraka giblje kaotično, kar pomeni, da po vsakem trku spremeni smer gibanja. Med preletom skozi masko ga ti trki usmerijo do vlaken maske in ta ga ujamejo, čeprav so luknjice večje od njega,« je razložila Remškarjeva.

»Jasno je, da nošenje maske ne vodi v zastrupitev z ogljikovim dioksidom,« je dvome zavrnila Maja Ravnikar, vodja enote za mikrobiologijo na nacionalnem inštitutu za biologijo. Poudarila je, da jih desetletja uporabljajo kirurgi in delavci v industriji zaradi zaščite pred nanodelci, ki lahko povzročijo različne bolezni dihal. Opozorila pa je, da morajo maske imeti ustrezne certifikate in da jih je treba uporabljati skladno z navodili stroke.

 
 

Maska z zadrževanjem mikrobov zmanjšuje tveganje za okužbo

V objavi facebook skupine Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage! so še trdili, da se mikrobi zaradi maske zadržijo v bližini ust in nosu, kar povečuje tveganje za okužbo. Pri tem so se prav tako sklicevali na trditev politologinje in aktivistke Peggy Hall, ki vira za to trditev na svojem spletnem mestu ni navedla. 

Mikrobiologinja Maja Ravnikar z inštituta za biologijo je poudarila, da so mikrobi, ob uporabi maske ali ne, povsod okrog nas, tudi na koži in v pljučih. »Velika večina mikrobov je popolnoma neškodljivih oziroma koristnih za naše življenje, le nekateri posamezni mikrobi povzročajo bolezni.« Pojasnila je, da se ob nošenju maske na njeni zunanji površini nabirajo mikrobi, ki bi jih sicer vdihnili v pljuča, na notranji strani maske pa se nabirajo mikrobi iz pljuč, ki ne povečujejo tveganja za okužbo. Mikrobi iz pljuč za zdrave ljudi, ki nosijo zaščitno masko, niso škodljivi, bolni pa bodo s tem omejeni na lastne mikrobe iz pljuč, ki jih ne bodo širili. 

»Če smo v prostoru z okuženim s covidom-19, bodo torej virusi ostali na površini maske in ne bodo končali v naših pljučih, kar nas ščiti pred okužbo,« je še ponazorila Ravnikarjeva. Pri tem je poudarila, da je treba kirurško masko nositi le nekaj ur, jo previdno sneti, nato pa zavreči in si razkužiti roke.

Administrator facebook skupine Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage! je v odzivu za Razkrinkavanje.si zapisal, da je trditev, da ni znanstvenih raziskav o tem, da naj zdravi nosijo maske, izreklo in podprlo več znanstvenikov. Med drugim je omenil ameriškega imunologa, direktorja nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni Anthonyja Faucija, ki je sicer večkrat javno izjavil, da podpira splošno uporabo mask.

Fauci je julija za NBC News dejal, da je uporaba mask pomembna predvsem zaradi možnosti, da bi virus lahko širili tisti, ki nimajo simptomov okužbe s covidom-19. Prav tako je Fauci julija za NPR dejal, da maske »veliko pripomorejo k zajezitvi covida-19«. 

Na vprašanje BBC, kako komentira, da ameriški predsednik Donald Trump javnost spodbuja, naj ne nosi mask, je Fauci dejal, da je nekoristno, če ljudje dobijo signale, naj ne nosijo maske, medtem »ko poskušamo splošno javnost spodbuditi k njeni uporabi«.

V pojasnilih za Razkrinkavanje.si je Holobar navedel še imena 13 drugih tujih zdravnikov in slovenskega specialista splošne medicine Sebastijana Piberla, ki po njegovih besedah trdijo, da ni znanstvenih dokazov, ki bi podprli ukrep, da naj zdravi ljudje nosijo masko. Pri tem ni navedel njihovih konkretnih izjav ali podal povezave nanje ali na strokovna dela, ki podpirajo njegove trditve.

Po dostopnih informacijah nobeden od navedenih zdravnikov ni trdil, da maske zmanjšujejo vnos kisika, kar vodi do zastrupitve z ogljikovim dioksidom. Prav tako ne, da se mikrobi pri uporabi maske ujamejo v bližino ust in nosu, kar povečuje tveganje za okužbo.

Holobar je v odzivu dodal tudi povezavo na prispevek o »pomembnih informacijah o novem koronavirusu«, ki je objavljen na spletnem mestu Ni nam vseeno, katerega namen je ozavestiti javnost o problematiki aditivov v prehrani. V prispevku so navedli več strokovnih mnenj o covidu-19 in dodali več povezav, med katerimi se jih precej ne ukvarja z nošenjem mask v splošni javnosti. Nasprotno, opozorili so na mnenje Nobelovega nagrajenca in biologa Michaela Levitta, ki je za univerzitetni medij Stanford Daily karanteno označil za napačen ukrep, toda ob tem je dejal, da je uporaba maske za splošno javnost »dobra ideja«.

Administrator je v odzivu na naša vprašanja še pojasnil, da je namen skupine odpiranje razprav o epidemiji, v katerih bodo imeli znanstveniki, ki se s protikoronskimi ukrepi ne strinjajo, enakopravno možnost, da predstavijo svoje argumente. Pregled objav skupine sicer kaže, da tam argumente proti ukrepom za zaščito pred covidom-19 objavljajo zlasti uporabniki, ki po dostopnih podatkih niso medicinski strokovnjaki.

 

SKLEP

 

Matic Holobar, eden od administratorjev facebook skupine Slovenci, poenotimo se, to je pot do naše zmage!, ki ima več kot pet tisoč članov, je objavil zapis, v katerem je med drugim trdil, da ni znanstvenih dokazov, ki bi podprli ukrep, naj zdravi ljudje za zaščito pred covidom-19 nosijo masko.

Svetovna zdravstvena organizacija je v junijskih priporočilih o uporabi mask navedla, da neposrednih dokazov o učinkovitosti nošenja mask v splošni javnosti zaradi zaščite pred okužbami dihal, tudi pred covidom-19, za zdaj ni.

V raziskavi o vplivu mask pred okužbo s covidom-19, avgusta objavljeni v znanstveni medicinski reviji Plos One, so ugotovili, da nošenje maske lahko zmanjša število okužb v splošni populaciji.

Tudi rezultati študije o uporabnosti maske za zaščito splošne javnosti pred covidom-19, ki so jo izvedli marca in aprila objavili v znanstveni reviji Infectious Disease Modelling, so pokazali, da lahko vsesplošna uporaba mask, tudi relativno neučinkovitih, občutno zmanjša širjenje covida-19 v družbi.

Trditev, da ni znanstvenih dokazov, ki bi podprli ukrep, da naj zdravi ljudje nosijo masko, ne drži.

Administrator facebook skupine Matic Holobar je še zatrdil, da maske zmanjšujejo vnos kisika, kar vodi do zastrupitve z ogljikovim dioksidom, pri čemer se je skliceval na posnetka, objavljena na youtubu.

Kirurške maske po pojasnilih profesorja Igorja Mekjavića z inštituta Jožefa Stefana ne filtrirajo kisika, zato njihova uporaba ne more privesti do zastrupitve z ogljikovim dioksidom.

Tudi strokovnjakinja za nanodelce z IJS Maja Remškar je potrdila, da kisik in ogljikov dioksid med dihanjem brez težav prehajata skozi zaščitno masko.

Trditev, da maske zmanjšujejo vnos kisika, kar vodi do zastrupitve z ogljikovim dioksidom, ne temelji na strokovno podprtih dejstvih, zato jo označujemo za psevdoznanost.

V objavi na facebooku je Holobar še zapisal, da se mikrobi zaradi uporabe maske zadržujejo v bližini ust in nosu, s čimer maske povečujejo tveganje za okužbo. Pri tem se je skliceval na blog na platformi Publishwall, v katerem je uporabnik »naravno zdravje« povzel trditve politologinje, sicer pa ustanoviteljice ameriške aktivistične skupine The Healthy American, Peggy Hall.

Virologinja Maja Ravnikar z nacionalnega inštituta za biologijo je dvome odločno ovrgla. Pojasnila je, da se na notranji strani maske nabirajo le mikrobi iz pljuč tistega, ki jo nosi, na zunanji strani pa ta zadržuje morebitne virusne mikrobe bolnih, s čimer nošenje maske zmanjšuje tveganje za okužbo.

Trditev, da se mikrobi zaradi uporabe maske zadržujejo v bližini ust in nosu, s čimer maske povečujejo tveganje za okužbo, ne temelji na strokovno podprtih dejstvih, zato jo prav tako označujemo za psevdoznanost.

 
 

Razkrinkavanje_Psevdoznanost.png

Psevdoznanost

Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png