Več upravičencev do socialne pomoči predvsem zaradi višjega cenzusa

Avtorica: Katarina Bulatović

 

TRDITEV

Število upravičencev [do socialne pomoči] se je povečalo, ker se je povečal cenzus, ne zato, ker bi država naredila kaj bistveno več na tem področju.


OCENA



 
 
Upravičencev do socialne pomoči je 42 odstotkov več kot leta 2012. Foto: Nebojša Tejić/STA

Upravičencev do socialne pomoči je 42 odstotkov več kot leta 2012. Foto: Nebojša Tejić/STA

Število upravičencev do denarne socialne pomoči se je povečalo, je na 11. redni seji državnega zbora opozoril poslanec Levice Matej T. Vatovec. Toda to se po njegovem mnenju ni zgodilo, ker bi »država na tem področju kaj bistveno več naredila«, temveč ker se je povišal cenzus za upravičenost.

Avgusta 2012, po tistem, ko je začela veljati nova socialna zakonodaja, je bilo po podatkih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve 63.832 upravičencev do socialne pomoči, avgusta letos pa 90.426, torej 42 odstotkov več kot pred sedmimi leti.

Dejanskih prejemnikov, torej upravičencev, ki so denarno socialno pomoč tudi prejeli, pa je bilo manj. Avgusta 2012 je denarno pomoč dobilo 43.517 ljudi, avgusta letos pa 57.159, torej 31 odstotkov več kot pred sedmimi leti.

 

Upravičenci do socialne pomoči so po zakonu o socialnovarstvenih prejemkih posamezniki oziroma člani gospodinjstva, ki sebi ali svoji družini ne morejo zagotoviti minimalnega dohodka. Ta se je v preteklih letih zviševal, leta 2012, denimo, je za samsko osebo znašal 260 evrov, od avgusta letos pa 402 evra.

Višji cenzus, več denarnih pomoči

Na zvišanje števila prejemnikov in upravičencev do socialne pomoči vpliva več dejavnikov, ključna pa je uskladitev osnovnega minimalnega zneska, torej zvišanje cenzusa, so za Razkrinkavanje.si pojasnili na ministrstvu. Drugi dejavniki so še gospodarske razmere, spremembe zakonodaje, razmere na trgu dela in okoliščine upravičencev.

Drži, da je zaradi višjega cenzusa več tudi prejemnikov, je za Razkrinkavanje.si dejal dr. Srečo Dragoš s fakultete za socialno delo, »a to ni posledica socialne politike«

To je potrdila tudi dr. Vesna Leskošek z iste fakultete. Zaradi povišanja cenzusa je upravičencev do denarne pomoči več, toda »država ni uvedla nobenih ukrepov, ki bi omogočili večjo dostopnost denarnih prejemkov«. Cenzus za upravičenost se je povišal predvsem zato, ker je to lani predlagala Levica, je še dodala Leskoškova. 

Trditev poslanca Vatovca, da je število upravičencev večje zaradi cenzusa, se je nanašala na sistem denarne socialne pomoči, so pojasnili pri Levici. Zapisali so še, da je upravičencev več zaradi dviga osnovnega zneska minimalnega dohodka in rednega zakonskega usklajevanja tega zneska z rastjo življenjskih stroškov, ne pa zato, ker bi država sprejela nove ukrepe v sistemu denarne socialne pomoči. 

Število prejemnikov in upravičencev do denarne socialne pomoči se povečuje. Prejemnikov socialne pomoči je bilo avgusta letos 31 odstotkov več kot leta 2012, pred spremembo socialne zakonodaje. Povišanje je predvsem posledica zvišanja cenzusa za pridobitev socialne pomoči. Izjava poslanca drži. 


Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Drzi.png

Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
 

Vsebine Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.