Za segrevanje Zemlje sta kriva človek in ogljikov dioksid

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»Ogljikov dioksid, kaj šele človek, nima nikakršnega vpliva na segrevanje.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Ustvarjalna družba


 
Protest za podnebno pravičnost v Ljubljani.

Do leta 1750 je bilo v ozračju povprečno 278 delcev ogljikovega dioksida na milijon delcev, lani pa 414, kažejo podatki globalnega poročila o ogljičnem stanju za leto 2021. Foto: Tamino Petelinšek/STA

»Ogljikov dioksid, kaj šele človek, nima nikakršnega vpliva na segrevanje,« trdi moderator v videoposnetku 'mednarodnega foruma o podnebnih spremembah', ki so ga ustvarjalci projekta Ustvarjalna družba 8. decembra objavili na svojem facebook profilu. V decembru je video delilo še več kot 600 drugih uporabnikov. 

Videoposnetek je del posnetka mednarodnega foruma, ki ga je Ustvarjalna družba 12. novembra predvajala na svojem spletnem mestu. Kot navajajo tam, gre za »projekt vsega človeštva, ki daje priložnost, da našo civilizacijo v najkrajšem možnem času mirno pripeljemo na novo stopnjo evolucijskega procesa«.

V veznem besedilu posnetka so zatrdili, da je za globalno segrevanje kriv »naravni cikel Zemlje« in ne človekovo delovanje. 

Po podatkih ameriške nevladne okoljske organizacije Berkeley Earth je bila lani povprečna svetovna temperatura za 1,21 stopinje Celzija višja kot med letoma 1850 in 1900. 

Mednarodni odbor Združenih narodov za podnebne spremembe (IPCC) je v lanskem klimatskem poročilu kot glavni vzrok za segrevanje ozračja navedel naraščajoče koncentracije toplogrednih plinov, ki so posledica človekovega delovanja. 

Kako naraščajoče koncentracije toplogrednih plinov vplivajo na segrevanje ozračja, so Žiga Zaplotnik, Tomaž Zwitter in Gregor Skok s fakultete za matematiko in fiziko, Tjaša Pogačar z biotehniške fakultete in Matjaž Ličer z nacionalnega inštituta za biologijo pojasnili septembra v odzivu na trditve profesorja energetike na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko Rafaela Mihaliča, da ogljikov dioksid ne vpliva na globalno segrevanje. 

Avtorji so razložili, da molekule toplogrednih plinov interagirajo z dolgovalovnim sevanjem zemeljskega površja in spodnjih plasti ozračja, zato Zemlja v vesolje izseva manj toplote, kot je vsrka, in se tako segreva.

Mihaličevo trditev, da »svetovne temperature že 17 let ne izkazujejo trenda ogrevanja«, je septembra preverila tudi ekipa Razkrinkavanja.si in ugotovila, da se temperature po svetu zadnjih 17 let povečujejo.

Žiga Zaplotnik, ki na fakulteti za matematiko in fiziko predava dinamično meteorologijo in je eden izmed avtorjev odziva na Mihaličeve trditve, je za Razkrinkavanje.si potrdil, da je za naraščajoče količine ogljikovega dioksida v ozračju kriv izključno človek. 

Pri tem se je skliceval na globalno poročilo o ogljičnem stanju za leto 2021, objavljeno v znanstveni reviji Earth System Science Data, v katerem so raziskovalci z 80 univerz in inštitutov ugotovili, da je bilo pred začetkom industrijske dobe, to je do leta 1750, v ozračju povprečno 278 delcev ogljikovega dioksida na milijon, leta 2021 pa 414.

Zaplotnik je pojasnil, da se količine ogljika povečujejo zaradi človekovega vpliva, in sicer predvsem zaradi spreminjanja rabe tal in kurjenja fosilnih goriv. Da je presežni ogljikov dioksid v ozračju posledica človeškega delovanja, dokazuje spremenjeno razmerje med dvema izotopoma ogljika v ozračju, z relativno večjo količino specifičnega izotopa ogljika, ki se sprošča s sežigom fosilnih goriv. *

Nekaj manj kot polovica ogljika, ki ga ustvari človek, ostane v ozračju, preostanek pa se absorbira v tla in oceane, ki »nas v veliki meri rešujejo, da koncentracija ogljika ne bi prehitro narasla«. 

Zaplotnik je potrdil, da ima Zemlja približno 100.000-letne naravne cikle ogrevanja in ohlajanja. Glede na te cikle bi morali biti zdaj v toplem obdobju s tendenco rahlega ohlajanja, vendar je hitrost Zemljinega naravnega ohlajanja več kot stokrat manjša od zdajšnje hitrosti ogrevanja. 

Klimatolog Gregor Vertačnik z agencije za okolje je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je Zemlja v zadnjih treh milijonih let res prehajala iz hladnejših v toplejša obdobja in nasprotno, a ti dejavniki »ne morejo biti vzrok za trenutno globalno segrevanje, saj je naravno spreminjanje podnebja mnogo počasnejše od antropogenega segrevanja«.

Tudi Vertačnik je potrdil, da je višanje koncentracij ogljikovega dioksida v ozračju posledica človekovega delovanja, saj delež specifičnega izotopa ogljika, ki nastaja z zgorevanjem fosilnih goriv, v ozračju narašča.

Forume projekta Ustvarjalna družba o globalnem segrevanju naj bi po trditvah na njegovem spletnem mestu iz angleščine simultano prevajali v 150 jezikov. Posnetek foruma so člani Ustvarjalne družbe objavili na youtube kanalu projekta, skrbniki te videoplatforme pa so ga opremili z opozorilom, da je vsebina neprimerna za določene skupine občinstva. 

Predstavniki Ustvarjalne družbe o sebi pravijo, da nimajo uradnega članstva in se jim istomisleči lahko pridružijo. Prosili smo jih za odziv na naše ugotovitve. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Ustvarjalci projekta Ustvarjalna družba so 8. decembra na facebook profilu delili videoposnetek, v katerem moderator trdi, da je za globalno segrevanje kriv naravni cikel Zemlje in ne ogljikov dioksid ali človek. 

Mednarodni odbor Združenih narodov za podnebne spremembe (IPCC) je letos v klimatskem poročilu kot glavni vzrok za globalno segrevanje navedel naraščajoče koncentracije toplogrednih plinov, tudi ogljikovega dioksida, ki so posledica človekovega delovanja. 

Da je presežni ogljikov dioksid posledica človekovega delovanja, je razvidno iz naraščajočega deleža specifičnega izotopa ogljika, ki se v ozračje sprošča s kurjenjem fosilnih goriv, sta za Razkrinkavanje.si pojasnila tako Žiga Zaplotnik z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko, kjer poučuje dinamično meteorologijo, kot klimatolog Gregor Vertačnik z agencije za okolje.

Zaplotnik je še pojasnil, da na naraščajoče koncentracije ogljikovega dioksida in globalno segrevanje vpliva izključno človek.

Vertačnik pa, da je Zemlja v preteklih treh milijonih let naravno prehajala iz hladnejših obdobij v toplejša in nasprotno, ta proces pa je bil mnogo počasnejši od antropogenega segrevanja.

Trditev, da človek in ogljikov dioksid nista kriva za globalno segrevanje, ne drži.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Posodobitev, 3. 1.:

Rafael Mihalič je profesor na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko, ne na fakulteti za matematiko in fiziko, kot smo najprej zapisali v prispevku. Za napako se opravičujemo.

Dopolnitev, 6. 1.:

Včeraj, 5. januarja 2023, smo prejeli odziv Ustvarjalne družbe:

»Ne zanikamo, da človeštvo prispeva k emisijam CO2. Tega ne zanikamo in ne izkrivljamo dejstev. Pozorno si oglejte forum, saj je tam vse razloženo. Naš naslednji javni odgovor bo na naslednjem forumu. Ne glede na to, kaj vam rečemo, boste naše besede izkrivili, da bodo ustrezale članku, ki vam je naročen. In mi vemo, da je ta članek naročen.«

V pojasnilo bralcem naj dodamo, da v prispevku nismo trdili, da Ustvarjalna družba zanika, da človeštvo prispeva k emisijam ogljikovega dioksida. Prispevek se je nanašal na trditev: »Ogljikov dioksid, kaj šele človek, nima nikakršnega vpliva na segrevanje.« Uredništvu Oštra nihče ne naroča, niti ne more naročiti člankov. Več o načelih delovanja Oštra lahko preberete tukaj in v Oštrovem kodeksu.

* Posodobitev, 6. 1.:

Po objavi prispevka nas je profesor dinamične meteorologije Žiga Zaplotnik opozoril, da smo napačno povzeli del njegovega odgovora o dokazu, da je presežni ogljikov dioksid v ozračju posledica človekovega delovanja.

Dokaz za to ni povečana koncentracija specifičnega izotopa ogljika v ozračju, ki je v fosilnih gorivih in se med njihovih sežigom sprošča, kot smo napačno poenostavili njegov odgovor. Točneje bi bilo zapisati, da je dokaz, da je presežni ogljikov dioksid v ozračju posledica človekovega delovanja, spremenjeno razmerje med dvema izotopoma ogljika v ozračju, ki je posledica relativno večje količine specifičnega izotopa ogljika. Ta izotop se v ozračje sprošča s kurjenjem fosilnih goriv.

Za napako, ki je bila sicer posledica poenostavljanja pri pisanju in v ničemer ne spremeni sklepa, se opravičujemo.