Za zdravstvo porabimo manj od evropskega povprečja

Avtor: Matej Simič

 

TRDITEV

Ne drži, da porabljamo enormne količine denarja v slovenskem zdravstvu. Slovenija porabi za enega prebivalca 2200 evrov na leto. Primerjava z EU pokaže, da je tam znesek v povprečju za 20 odstotkov višji.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Tarča


 
Po podatkih OECD vsak Slovenec zdravstveno blagajno stane 1470 evrov na leto. Foto: Bor Slana/STA

Po podatkih OECD vsak Slovenec zdravstveno blagajno stane 1470 evrov na leto. Foto: Bor Slana/STA

V slovenskem zdravstvu ne porabimo enormno veliko denarja, je prepričan generalni direktor zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Marjan Sušelj. »Slovenija porabi na enega prebivalca 2200 evrov vsako leto,« je v oddaji Tarča na nacionalni televiziji izjavil Sušelj. Dodal je, da države EU porabijo v povprečju petino več.

Po zadnjih podatkih OECD, za leto 2017, v državah EU za zdravje prebivalcev v povprečju namenijo 2773 evrov na osebo. Od tega 638 evrov prispeva vsak posameznik sam. Navedeni podatek je tako imenovano »tehtano povprečje«, kar pomeni, da imajo večjo težo podatki večjih držav članic.

Na ZZZS pa so v poslovnem poročilu, v katerem so se sklicevali na iste podatke OECD, upoštevali »navadno povprečje«, torej aritmetično sredino. Po tej metodologiji je povprečni letni izdatek za zdravje Evropejca 2532 evrov.

V Sloveniji je poraba nižja. Po podatkih ZZZS vsak Slovenec zdravstveno blagajno stane 1470 evrov na leto, pri čemer vsak za zdravstvene storitve v povprečju doplača še 553 evrov iz svojega žepa. Skupni povprečni znesek na prebivalca je torej 2023 evrov na leto.

To pomeni, da države članice – ob upoštevanju navadnega povprečja – za zdravstveno blagajno namenijo 20,1 odstotka več denarja kot Slovenija. Če upoštevamo tehtano povprečje, pa v Sloveniji za zdravje namenimo 27 odstotkov manj sredstev od povprečja EU.

Na ZZZS so za Razkrinkavanje.si povedali, da je Slovenija po teh izdatkih bližje Portugalski in Češki, »predvsem zaradi nizkega deleža državnega proračuna v strukturi vseh izdatkov za zdravstvo«. Pri nas gredo za zdravstvene izdatke le štirje odstotki proračuna, »kar je najmanj med vsemi državami EU (razen Hrvaške)«. 

Po zadnjih podatkih ZZZS in OECD Slovenec za zdravstvene storitve v povprečju porabi 2023 evrov na leto, ne pa 2200 evrov, kot je v Tarči trdil Sušelj. Je pa pravilno navedel, da (ob upoštevanju navadnega povprečja) Slovenija porabi 20,1 odstotka manj sredstev na prebivalca v primerjavi s preostalimi članicami EU. 

Sušljeve trditve so delno točne. Pravilno nakazujejo porabo denarja v slovenski zdravstveni blagajni v primerjavi z drugimi državami EU, je pa kljub temu napačno navedel, koliko denarja država porabi na prebivalca. Izjavi dajemo oceno šlamparija.

 
zvizgac_banner.png
 

Razkrinkavanje_Napaka.png

Šlamparija
Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.
Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
 

Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.