Zaščitne maske s simbolom iz Zvezdnih stez niso prepovedane

Avtorica: Katarina Bulatović

 

TRDITEV

»Take in podobne maske so v nekaterih državah prepovedane.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
 
Zvonko Černač, minister brez resorja in nekdanji poslanec SDS, se je na twitterju odzval na zaščitno masko epidemiologa Maria Fafangla. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Zvonko Černač, minister brez resorja in nekdanji poslanec SDS, se je na twitterju odzval na zaščitno masko epidemiologa Maria Fafangla. Foto: Tamino Petelinšek/STA

»Take in podobne maske so v nekaterih državah prepovedane,« je 4. februarja tvitnil Zvonko Černač, minister brez resorja, pristojen za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Pri tem je delil tvit uporabnice omrežja, ki se je spraševala o simbolu na zaščitni maski predstojnika centra za nalezljive bolezni pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), epidemiologa Maria Fafangla.

Uporabnica twitterja je pri tem delila prispevek, 4. februarja objavljen na spletnem portalu Reporter.si, v katerem so uporabili Fafanglovo fotografijo s tiskovne konference vlade, in sicer 26. decembra, ko je v Slovenijo prispelo prvo cepivo proti covidu-19. 

Fafangel je tistega dne nosil zaščitno masko s simbolom. Nekateri uporabniki twitterja so pod Černačevo objavo opozorili, da gre za znak delta iz Zvezdnih stez, ameriške znanstvenofantastične teveserije, po kateri je bilo pozneje posnetih 13 filmov. 

Znak delta je postal sinonim za to kultno televizijsko serijo, ki so jo v ZDA prvič predvajali leta 1966. Na uradnem spletnem mestu serije izvemo, da ga je leta 1964 oblikoval kostumograf William Ware Theiss v sodelovanju s producentom serije Genom Roddenberryjem.

Znak delta sicer simbolizira dolžnosti osebja na vesoljskem plovilu v seriji. Tako denimo znak, v katerem je zvezda s podaljšanim krakom, nosijo člani poveljniškega oddelka, znak s simbolom planeta pa člani oddelka za znanost.

Epidemiolog Mario Fafangel. Foto: Bor Slana/STA

Epidemiolog Mario Fafangel. Foto: Bor Slana/STA

Kapitan Kirk (sredina) v seriji Zvezdne steze. Vir: Wiki

Kapitan Kirk (sredina) v seriji Zvezdne steze. Vir: Wiki

 

V evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) so na vprašanje, ali so seznanjeni s prepovedmi simbolov na zaščitnih maskah, odgovorili, da takšnih informacij ne zbirajo oziroma spremljajo in niso seznanjeni s takšnimi prepovedmi.

Iz kabineta ministra brez resorja Zvonka Černača na naše vprašanje, na kateri vir se je v tvitu skliceval, niso odgovorili. Ko ga bomo prejeli, ga bomo objavili.

DOPOLNITEV, 6. 2.:

Po zaključku redakcije smo prejeli odziv ministra Zvonka Černača. V službi vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko so odgovorili, da se komentar ministra ni nanašal na barvo ali logo, pač pa na material – maske iz blaga ne ščitijo.

 

S K L E P

Minister brez resorja in nekdanji poslanec SDS Zvonko Černač je 4. februarja tvitnil, da so »take in podobne maske v nekaterih državah prepovedane«.

Pri tem se je skliceval na objavo uporabnika twitterja, ki je delil fotografijo epidemiologa Maria Fafangla, predstojnika centra za nalezljive bolezni pri nacionalnem inštitutu za javno zdravje, na kateri na tiskovni konferenci vlade nosi zaščitno masko s simbolom iz televizijske serije Zvezdne steze. 

Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je odgovoril, da informacij o prepovedi simbolov na zaščitnih maskah ne zbira in da s prepovedjo simbolov iz serije Zvezdne steze ni seznanjen. 

Trditev ministra brez resorja Zvonka Černača ne drži.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


image-asset.png

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png