Zelenski se ni hvalil z odpravo delavskih pravic

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»V njem [komentarju v Wall Street Journalu] se je [Zelenski] pohvalil, da so pod njegovim vodstvom ukinili pravico delavcev do sindikalnega združenja in kolektivnih pogajanj; da so odpravili delavske pravice, ki jih zagotavljajo ukrajinska ustava, evropska delavska zakonodaja in Mednarodna organizacija dela.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Dnevnik


TUŠIRANKA


 

Nacionalni načrt za obnovo Ukrajine, ki ga je oblikoval ukrajinski svet za nacionalno obnovo, predvideva, da bo država zakonodajo o trgu dela med letoma 2023 in 2025 uskladila z evropsko. Foto: DPA/STA

Kolumnist časnika Dnevnik Tomaž Mastnak je 21. septembra v kolumni trdil, da se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski v mnenjskem tekstu, objavljenem v časniku The Wall Street Journal, pohvalil, da so pod njegovim vodstvom v Ukrajini ukinili pravico delavcev do sindikalnega združenja in kolektivnih pogajanj ter odpravili delavske pravice.

Mastnak je še navedel, da je »Zelenski dereguliral prodajo obdelovalne zemlje in z zakonskimi amandmaji zvrtal luknje v zakonu, da se lahko tuje korporacije polaščajo milijonov hektarjev ukrajinske zemlje«.

Komentar Zelenskega z naslovom Investirajte v prihodnost Ukrajine, na katerega se je nanašal del Mastnakove kolumne, je bil objavljen 5. septembra. Toda v njem ni omenil odprave delavskih pravic, temveč je predstavil naložbeno pobudo Prednost Ukrajini, s katero želi ukrajinska vlada predstavnike tujega kapitala spodbuditi k vlaganju v tamkajšnje gospodarstvo.

Ameriški ekonomist Michael Hudson je 9. septembra v pogovoru za ameriški portal Multipolarista v odgovoru na vprašanje, kaj meni o tem, da je Ukrajina »odprta za poslovanje«, interpretiral mnenjski tekst Zelenskega v Wall Street Journalu. Dejal je, da ukrajinski predsednik z njim sporoča, da odpravlja delavske pravice, zapisane v ustavi, zavrača delovno zakonodajo EU ter delovne standarde, politike in programe, ki jih zagotavlja Mednarodna organizacija dela.

Portal Multipolarista sicer ureja Benjamin Norton, ki je bil do januarja letos novinar ameriškega portala The Grayzone. Portal Media Bias/Fact Check, ki se ukvarja z ocenjevanjem pristranskosti medijev, je Grayzone označil za skrajno levičarski medij, ki spodbuja propagando, teorije zarote in redno enostransko poroča.

Hudsonova interpretacija izvira iz Nortonovega mnenja o konferenci o obnovi Ukrajine, ki je bila julija letos v Švici. O tej je govoril, preden je Hudsona vprašal o odprtosti države za poslovanje. Dejal je, da so se zahodnoevropski voditelji in vodje podjetij na konferenci »srečali, da bi načrtovali neoliberalno šok terapijo, ki bi jo vsilili Ukrajini«.

Dejstvo, da je Zelenski na newyorški borzi 6. septembra ponudil za 400 milijard dolarjev naložbenih možnosti, in slogan pobude Prednost Ukrajini, v kateri so omenjene svoboda, moč in odprtost države za poslovanje, sta po Nortonovem mnenju »očiten simbol« tega načrta.

Toda nacionalni načrt za obnovo Ukrajine, v okviru katerega je konferenca v Švici potekala, med drugim predvideva, da bo Ukrajina zakonodajo o trgu dela med letoma 2023 in 2025 uskladila z evropsko. Načrt napoveduje tudi več drugih ukrepov, denimo modernizacijo vojske, skrb za čisto okolje in spodbujanje poslovnega okolja, tudi z deregulacijo.

Mastnak je v kolumni še trdil, da je »Zelenski dereguliral prodajo obdelovalne zemlje in z zakonskimi amandmaji zvrtal luknje v zakonu, da se lahko tuje korporacije polaščajo milijonov hektarjev ukrajinske zemlje«.

Avgusta smo poročali, da po trenutno veljavni ukrajinski zakonodaji tuja podjetja ne smejo kupiti tamkajšnjih kmetijskih zemljišč. Izjema so tuje fizične osebe, če njihov nakup zemljišč potrdijo državljani na referendumu. 

Potem ko je ukrajinska vlada leta 2001 uvedla moratorij na prodajo kmetijskih zemljišč, je glavni način njihovega upravljanja postal najem. Luknja v zakonu, povezana z najemom, so emfitevze, dolgoročne najemne pogodbe s polno uporabo zemljišč. Toda podjetja so uzakonitev emfitevz z lobiranjem dosegla leta 2007, ko Zelenski še ni bil predsednik.

Do Mastnaka smo neuspešno poskušali priti po treh komunikacijskih kanalih. Kako komentira ugotovitve Razkrinkavanja.si, smo vprašali tudi odgovornega urednika Dnevnika, vendar se na e-sporočilo ni odzval.

 

SKLEP

Kolumnist časnika Dnevnik Tomaž Mastnak je 21. septembra v kolumni trdil, da se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pohvalil, da so pod njegovim vodstvom ukinili pravico delavcev do sindikalnega združenja in kolektivnih pogajanj ter odpravili delavske pravice. Skliceval se je na komentar Zelenskega, ki je bil 5. septembra objavljen v ameriškem poslovnem časopisu The Wall Street Journal.

Toda Zelenski v njem ni omenil odprave delavskih pravic v Ukrajini, temveč je predstavil naložbeno pobudo Prednost Ukrajini, s katero želi ukrajinska vlada predstavnike tujega kapitala spodbuditi k vlaganju v tamkajšnje gospodarstvo. Pobuda med drugim predvideva, da bo Ukrajina zakonodajo o trgu dela med letoma 2023 in 2025 uskladila z evropsko.

Ameriški ekonomist Michael Hudson je 9. septembra v pogovoru za portal Multipolarista interpretiral predsednikov mnenjski tekst v Wall Street Journalu. Po njegovih besedah je Zelenski z njim sporočil, da v Ukrajini odpravlja vse delavske pravice, zapisane v ustavi, zavrača delovno zakonodajo EU ter standarde dela, ki jih zagotavlja Mednarodna organizacija dela.

Trditev kolumnista Dnevnika Tomaža Mastnaka, da se je ukrajinski predsednik Zelenski pohvalil, da so pod njegovim vodstvom v Ukrajini odpravili delavske pravice, ne drži.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij