Verodostojne informacije v času koronavirusa

Oštro.si

– 

Posodobitev podatkov: 22. 4. 2020

V razmerah, kakršne so med pandemijo koronavirusa, je pomembno, da namesto manipulativnih in lažnih trditev pretehtajo dejstva, trezna presoja in stroka.

Foto: Nebojša Tejić/STA

Foto: Nebojša Tejić/STA

Nepredvidljive situacije, kot je razsajanje koronavirusa, so tudi priložnost za širjenje lažnih in manipulativnih informacij prek spleta in družbenih omrežij. Zato smo pripravili vodič po nekaterih ključnih virih o novem koronavirusu, za katere smo presodili, da so verodostojni. 

Dodali smo napotke, kako prepoznati tiste informacije, ki jim ne gre zaupati. Še posebno v obdobju izrednih razmer morajo namesto senzacionalizma, manipulacij in lažnih trditev pretehtati suha dejstva in mnenja strokovnjakov. 


Uradni viri

Aktualne informacije in priporočila za bolnike, zdravstvene delavce in druge skupine vsakodnevno objavlja nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Prav tako dnevno osvežuje podatke o številu opravljenih testov, potrjenih primerih po starostnih skupinah in spolu ter statističnih regijah bivanja. Aktualne podatke vsak dan objavlja tudi ministrstvo za zdravje na vladni spletni strani.

Navodila in priporočila ob epidemiji na svojih spletnih mestih objavljajo tudi zdravstvene ustanove. Na ljubljanskem kliničnem centru so opozorili, da imajo bolniki z imunsko okvaro v času nalezljivih okužb več zapletov v primerjavi z drugimi, in za to skupino objavili priporočila. 

Aktualne novice o izbruhu koronavirusa po svetu in priporočila vsakodnevno objavlja svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Pripravili so zemljevid, ki kaže število okuženih in smrtnih primerov po svetu. Te podatke zbira tudi evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). 

Na ameriški univerzi Johnsa Hopkinsa so pripravili interaktivno infografiko in zemljevid s številom okuženih in smrtnih žrtev po svetu na podlagi podatkov WHO in ECDC.

Statistične podatke, ki med drugim prikazujejo število okuženih po regijah na zemljevidu, so na podlagi podatkov NIJZ, statističnega urada in geodetske uprave vizualizirali tudi na oddelku za geografijo na ljubljanski filozofski fakulteti. Primož Cigoj, raziskovalec na Institutu “Jozef Stefan”, je informacije o število okuženih zbral na interaktivnem zemljevidu.


Ko so vrtci in šole zaprti 

Otroci, osnovnošolci, dijaki, študenti in zaposleni v izobraževalnih ustanovah bodo bodo do nadaljnjega doma. Nacionalno preverjanje znanja v osnovnih šolah v letošnjem šolskem letu odpade, matura pa se bo po besedah ministrice Simone Kustec začela 30. maja. Mogoče je, da se bodo dijaki četrtih letnikov zaradi priprav na maturo v šolo vrnili pred maturitetnimi izpiti, je na novinarski konferenci 17. aprila dodala ministrica.

Ministrstvo je na spletnem mestu objavilo nove roke za vpis v srednje šole in dijaške domove. Objavili so tudi povezavo do izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka za študente.

 
Bolniki z imunsko okvaro imajo v času nalezljivih okužb več zapletov v primerjavi z drugimi.
— UKC Ljubljana

Na Televiziji Slovenija so na ogled vsebine, povezane z učnim načrtom za osnovnošolce do petega razreda. Te vsebine na programu TV Slovenija 1 predvajajo v dopoldanskem času med 9.10 in 11.20, na TV Slovenija 2 pa v dveh terminih, med 8. in 9. uro ter med 18.30 in 19.30. 

Nasvete o tem, kako otrokom razložiti, kaj je koronavirus, so pripravili na UKC Ljubljana.

Odraslim uporabnikom pametnih telefonov pa je slovenska tiskovna agencija na mobilni aplikaciji STA-M omogočila brezplačen dostop do novic. 

Primož Cigoj, raziskovalec na inštitutu Jožefa Stefana (IJS), je informacije o številu okuženih zbral na interaktivnem zemljevidu. Pri IJS, kjer so testirali kakovost zaščitnih mask, so objavili tudi vpogled v mehanizme delovanja novega koronavirusa.

Podatke o širjenju bolezni v Sloveniji na podlagi podatkov NIJZ, vlade in posameznih bolnišnic prikazujejo na spletnem mestu Covid-19 sledilnik.


Informacije za potnike 

Vlada je 15. marca začasno prepovedala ves javni promet v Sloveniji, dovoljeni so le taksiji, pri čemer mora taksist vozilo pred vstopom vsakega novega potnika razkužiti.

Ministrstvo za zunanje zadeve slovenskim državljanom odsvetuje vsa potovanja.   

Meje s sosednjimi državami so – z nekaterimi izjemami – zaprte. Podrobnejše informacije o prehajanju meje so pripravili na policiji.

Vsem državljanom članic EU se je dovoljeno vrniti v matično državo. Tisti slovenski državljani, ki se jim ni uspelo vrniti iz tujine zaradi ukrepov za zajezitev virusa, lahko zaprosijo za konzularno pomoč.


Vpliv na plače 

Vlada je 29. marca sprejela zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19, državni zbor ga je po nujnem postopku sprejel 2. aprila.

Z 11. aprilom je začel veljati prvi paket ukrepov, namenjen omilitvi posledic epidemije. Ta vsebuje nekatere ukrepe s področij dela, družine in socialnih zadev, gospodarstva ter davkov. Vlada je 21. aprila sprejela zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o interventnih ukrepih. 

Sprejela je tudi zakon o zagotovitvi dodatne likvidnosti gospodarstvu za omilitev posledic epidemije, ki vpeljuje »drugi paket« ukrepov. O dopolnitvah zakona in zakonu bodo na izredni seji državnega zbora odločali prihodnji teden.  

Krovna mreža slovenskih nevladnih organizacij (CNVOS) na spletnem mestu objavlja in posodablja pomembne informacije za nevladni sektor v obdobju koronavirusa.


Prosti čas virtualno

Zaradi nevarnosti širjenja virusa so kulturne ustanove zaprle vrata, toda nekatere lahko obiščete virtualno. Na spletnem mestu Narodne galerije so denimo na ogled umetnine iz stalne zbirke. Slovenski etnografski muzej je objavil virtualno zbirko fotografij in predmetov, Slovenski filmski center pa vsak teden na spletnem mestu objavi filme domačih avtorjev. 

Nekatera slovenska gledališča, med njimi SNG Drama Ljubljana, SNG Opera in balet Ljubljana, SNG Maribor, Mestno gledališče ljubljansko, svoje predstave ponujajo prek spleta. 

Otrokom lahko prek te povezave pokažete posnetke nekaterih predstav Lutkovnega gledališča Maribor. Tisti, ki so zamudili razvpito TV-serijo Jezero, si jo lahko ogledajo zdaj. 

Nasvete o tem, kako učinkovito delati od doma, je med drugimi objavil ameriški New York Times.


»Občutki strahu so običajni«

Preživljanje časa doma ob omejenih socialnih stikih, spremenjeni dnevni rutini, finančnih in drugih skrbeh lahko spodbuja občutke strahu in anksioznosti, so opozorili na zbornici kliničnih psihologov. 

Pripravili so napotke, kako se v času samoizolacije spoprijeti s temi neprijetnimi občutki. Poudarili so, da si je pomembno ustvariti rutino, torej čas za delo ali učenje, telesno vadbo in prosti čas, saj to prispeva k vzdrževanju občutka nadzora nad situacijo.

 
S socialno izolacijo boste rešili življenje najbolj ranljivim ljudem, tudi svojim bližnjim.
— zbornica kliničnih psihologov

Ne razmišljajte in ne pogovarjajte se o najbolj katastrofalnih mogočih izidih, še svetujejo, temveč se osredotočite na to, kaj koristnega lahko naredite zase in za svoje bližnje. »Predvsem pa vedite, da boste s socialno izolacijo rešili življenje najbolj ranljivim ljudem, tudi svojim bližnjim,« so poudarili. 

Pomembno je, da se medijskim vsebinam, ki spodbujajo občutke strahu in tesnobe, izogibate, so poudarili na zvezi kliničnih psihologov.

 
 

Prepoznavanje lažnih objav: verjemite le svojim očem

V tem času je ključno, da zaupate informacijam, ki so celovite in preverjene. Na kaj morate biti pozorni, da bi se izognili manipulacijam v medijih in na spletnih mestih? Na podlagi napotkov spletnih mest IFLA in Politifact objavljamo nekaj nasvetov.

Preverite vir, avtorja in datum objave

Raziščite spletni portal in poiščite kontaktne podatke o novinarjih in odgovornem uredniku. Preverite, kdo je avtor novice. Je to resnična oseba? Ali je avtor za svoje trditve navedel vir, ki ga lahko sami preverite? Na čem temeljijo objavljene trditve? 

Poiščite mnenja strokovnjakov

Upoštevajte priporočila nacionalnega inštituta za javno zdravje in drugih pristojnih služb. Spremljajte uradne informacije, znanstvene raziskave z referencami in nasvete zdravstvenih in drugih strokovnjakov, med katere vplivneži z družbenih omrežij in druge znane osebnosti ne sodijo.

Verjemite le svojim očem

Tudi če vam novico posredujejo prijatelji ali družinski člani, ki jim zaupate, jo preverite še sami pri verodostojnih virih.

Ozavestite svoje predsodke

Objave iz medijev in drugod na svojih profilih pogosto delimo, ko se z njimi strinjamo. Toda preden to storite, imejte v mislih, da osebna prepričanja pogosto vplivajo tudi na presojo o tem, kaj je res. 

Preberite celotno novico

Naslovi so lahko zavajajoči. Preberite besedilo do konca. Kliknite na povezave, objavljene v novici, in preverite, ali potrjujejo navedene informacije in ali so pravilno povzete.

Ne iščite grešnih kozlov 

Izredne razmere so tudi čas širjenja teorij zarote. Bodite pozorni na trditve na spletnih mestih, ki poskušajo izbruh koronavirusa pripisati določenemu politiku, stranki ali družbeni skupini. 

Od decembra lani, ko so v Wuhanu na Kitajskem prvič poročali o več primerih novega virusa, še vedno ni povsem jasno, kaj je virus povzročilo. 

Toda analiza o njegovem izvoru, ki so jo v torek objavili v reviji Nature medicine, jasno kaže, da novi virus ni bil ustvarjen v laboratoriju oziroma kako drugače načrtno pridobljen.

Ne širite nepreverjenih informacij

Ste tudi vi naleteli na vsebino ali izjavo, o kateri menite, da je neresnična, zavajajoča ali namerno lažniva? Informacij in novic, ki jim ne zaupate, ne delite. Preden to storite, jih preberite in preverite, lahko pišete na razkrinkavanje@ostro.si in preverili bomo. 


Kontakti 

Na brezplačni številki 080 1404 vsak dan med 8. in 20. uro na vprašanja o koronavirusu odgovarjajo študenti višjih letnikov medicinske fakultete pod mentorstvom strokovnjakov.

Na NIJZ se lahko obrnete tudi prek številke 031 646 617 vsak dan med 9. in 17. uro.

Za informacije o oblikah pomoči ali za pogovor v duševni stiski:

Psihiatrična klinika v Ljubljani: 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).

Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik: 116 123 (24 ur). Klic je brezplačen.

TOM telefon za otroke in mladostnike: 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro). Klic je brezplačen.


 
 
zvizgac_banner.png