Detektor premoženja: KPK letos trem poslancem izdala opomine glede omejitev poslovanja

Meta Gantar


Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je šestim funkcionarjem v prvi polovici letošnjega leta izrekla dve globi in štiri opomine zaradi kršenja določb s področja omejitev poslovanja. Polovico teh ukrepov je KPK izdala na podlagi novinarskih vprašanj, ki ji jih je Oštro posredoval v sklopu projekta Detektor premoženja.

 

Foto: Matic Hrabar/STA

 
 

Na Oštru smo septembra lani v projektu Detektor premoženja, ki prikazuje javno dostopno premoženje funkcionarjev ter njihovih ožjih družinskih članov, objavili podatke za 88 poslank in poslancev. Med drugim smo našli 47 gospodarskih družb, zavodov in samostojnih podjetij, ki jih funkcionarji niso prijavili KPK. Nekateri so po prejemu naših novinarskih vprašanj napake odpravili.

Z našimi ugotovitvami smo takrat seznanili tudi KPK. 

S KPK so za Oštro sporočili, da so v prvi polovici letošnjega leta šestim funkcionarjem izrekli pravnomočne prekrškovne odločbe – dve globi in štiri opomine, zaradi kršitev določb o omejitvah poslovanja. Od tega so tri opomine izrekli na podlagi novinarskih vprašanj Oštra. Prejeli so jih poslanca SDS Alenka Jeraj in Andrej Kosi ter poslanec Gibanja Svoboda Martin Premk. 

S kaznijo 400 evrov so sicer oglobili tudi poslanca Gibanja Svoboda Miroslava Gregoriča, ker v osmih dneh po prenehanju opravljanja funkcije prokurista v hčerinem podjetju, 6. januarja letos, te spremembe ni sporočil državnemu zboru. Po navedbah KPK so spremembo zaznali sami.  

Kot so pojasnili, je poslanka Jeraj opomin prejela, ker državnemu zboru v zakonsko določenem roku ni posredovala podatkov o bratovem podjetju. O tej nepravilnosti in poslovanju podjetja v lasti poslankinega brata smo poročali že septembra lani. 

Kosiju so opomin izrekli, ker državnemu zboru v zakonsko določenem roku ni posredoval podatkov o društvu, ki ga zastopa. Premk pa državnemu zboru v zakonsko določenem roku ni posredoval podatkov o podjetju, s katerim je povezan njegov brat, pravnem subjektu, katerega zastopnik je bil, in o tem, da te funkcije ne opravlja več.

Oštro je septembra lani ob objavi podatkov o premoženju poslancev opozoril, da bi moral poslanec Dejan Kaloh skladno z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije KPK prijaviti bratovo podjetje VBO Marketing, ki bi se nato uvrstilo na seznam podjetij z omejitvijo poslovanja. Po informacijah Oštra Kaloh tega niti leto dni pozneje še ni storil. Več o podjetju, ki ga je za poslančevega brata ustanovila podjetnica iz Banjaluke Dijana Đudić, si lahko preberete v naši najnovejši preiskovalni zgodbi.

Na KPK so pojasnili še, da bodo na podlagi novinarskih vprašanj Oštra na seznam subjektov z omejitvijo poslovanja v najkrajšem možnem času vpisali zavod, s katerim je povezana družinska članica državnega sekretarja Klemna Ploštajnerja, ki je 16. januarja lani oddal obrazec za vpis zavoda na seznam. Do zaključka redakcije tega še niso storili. 

»Preverili smo evidenco prejetih obrazcev in omenjeni obrazec ponovno umestili v dokumentni sistem, iz katerega nato avtomatično črpamo podatke in jih ustrezno prikažemo v Erarju,« so pojasnili. 

 
 
 
 
 

V Detektorju premoženja so sicer od junija letos na voljo posodobljeni podatki o premoženju predsednika vlade, 18 ministrov, 35 državnih sekretarjev in 16 poslancev. 

Do konca leta bomo na Oštru posodobili podatke o premoženju preostalih poslancev in objavili manjkajoče podatke o drugih funkcionarjih – vključno s predsednico države in evropskimi poslanci ter župani, ki ste jih izglasovali v anketi.

Pri dopolnjevanju podatkov bodo ekipi v pomoč tudi namigi bralcev, ki jih bomo neodvisno preverili in objavili, če jih bo mogoče potrditi z verodostojnimi viri. Informacije ali namige nam lahko pošljete na elektronski naslov contact@ostro.si ali po pošti na naslov Oštro, Kotnikova ulica 28, 1000 Ljubljana.