CDC se ni odpovedal PCR-testom

Avtorica: Žana Erznožnik ‌

 

TRDITEV

Ameriški CDC se je odpovedal PCR-testom, ker niso zanesljivo diagnostično sredstvo.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Dnevnik


 

Od začetka epidemije so po podatkih NIJZ v Sloveniji opravili več kot 2,1 milijona PCR-testov. Foto: Nace Hočevar/STA

»Ameriški CDC se je odpovedal PCR-testom, ker niso zanesljivo diagnostično sredstvo,« je 5. januarja v kolumni v Dnevniku zatrdil Tomaž Mastnak, sociolog in upokojeni znanstveni svetnik na filozofskem inštitutu ZRC SAZU. Izjavo smo preverili na predlog bralca. 

Ameriški vladni center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (CDC) je na začetku epidemije na tamkajšnjo upravo za prehrano in zdravila (FDA) vložil prošnjo za pridobitev dovoljenja za uporabo modela PCR-testa, imenovanega »CDC 2019-nCoV RT-PCR«

To je PCR-test za diagnosticiranje okužbe z virusom sars-cov-2, ki ga je CDC razvil februarja 2020. Kot so pojasnili pri CDC, je bil namen testa »zapolniti vrzel v času, ko ni bilo na voljo drugih odobrenih testov za covid-19«. Po tem, ko je FDA dovoljenje za uporabo v sili odobrila, so teste uporabljali v ameriških laboratorijih za diagnosticiranje okužbe z novim koronavirusom.

CDC je 21. julija lani v sporočilu za javnost napovedal, da bo po 31. decembru umaknil prošnjo za dovoljenje za uporabo za omenjeni PCR-test. Laboratorijem, ki so ga do tedaj uporabljali, je svetoval, da začnejo postopoma uporabljati druge teste z dovoljenjem za uporabo. Med njimi prevladujejo testi, pri katerih se uporablja metoda PCR. 

Za to so se odločili, ker so sčasoma postali široko dostopni drugi testi za diagnostiko covida-19 z dovoljenjem FDA, zaradi česar je povpraševanje po testu CDC 2019-nCoV RT-PCR v ZDA upadlo, so pojasnili za Razkrinkavanje.si. CDC od poleti laboratorijem priporoča uporabo testov, ki poleg virusa sars-cov-2 zaznajo tudi okužbo z virusom influence A ali B, ki povzroča gripo. 

Na CDC so za Razkrinkavanje pojasnili, da tovrstni testi pokažejo, na katerega od treh virusov je vzorec pozitiven. To tudi pomeni, da test bolniku z gripo ne bi pokazal, da ima covid-19.

Opozorili so še, da odločitev o umiku podpore dovoljenju za uporabo v sili ni temeljila na učinkovitosti testa. »CDC 2019-nCoV RT-PCR je zelo natančen test.« 

Dezinformacija o odpovedi PCR-testom ni nova

Junija lani smo poročali, da so PCR-testi primerni za diagnostiko virusa sars-cov-2. To smo utemeljili s podatki iz študije, januarja 2020 objavljene v medicinski reviji Eurosurveillance, v kateri so nemški avtorji z berlinskega inštituta za virologijo ugotovili, da je metoda PCR primerna za diagnosticiranje virusa sars-cov-2. Na to študijo se je v smernicah za testiranje ob sumu na okužbo s covidom-19 sklicevala tudi svetovna zdravstvena organizacija.

Da se je CDC zaradi nezanesljivosti pri diagnosticiranju odpovedal PCR-testom, so sicer 28. decembra trdili tudi na portalu Europe Reloaded, kjer po lastnih besedah nasprotujejo ukrepom, kot so nošenje mask, zapiranje delov gospodarstva in cepilni potni listi, podpirajo pa naravno podporo imunskemu sistemu in zdravila, kakršno je ivermectin
Dan kasneje so trditev, da se je CDC odpovedal PCR-testom, delili tudi na ameriškem portalu Gateway Pundit, ki se opredeljuje kot konservativni portal, kot temeljno vrednoto svoje uredniške politike pa navaja resnico. 

Toda več znanstvenih raziskav je pokazalo, da je portal vir lažnih informacij in teoretikov zarote. Empirična raziskava, ki je bila lani objavljena v recenzirani znanstveni reviji Digital Journalism, je pokazala, da je Gateway Pundit eden od dvajsetih najpogostejših virov lažnih informacij o covidu-19 na 8kun in Gab, dveh družbenih omrežjih teoretikov zarote.

Po podatkih lanske raziskave, objavljene v reviji Big Data & Society, ki jo izdaja založba znanstvenih revij Sage Journals, pa je Gateway Pundit četrti najpogostejši vir neverodostojnih informacij o epidemiji na twitterju.

Dezinformacije, da se je CDC zaradi nezanesljivosti odpovedal PCR-testom in priznal, da ti ne razlikujejo med virusi gripe in sars-cov-2, so se sicer po družbenih omrežjih širile že lani poleti. Že tedaj je o njihovi neverodostojnosti poročalo več organizacij za preverjanje dejstev, med drugim Reuters in PolitiFact.

Mastnaka smo prosili za vir njegove trditve, da se je CDC zaradi nezanesljivosti odpovedal PCR-testom, in komentar naših ugotovitev. Poleg tega smo za odziv prosili uredništvo Dnevnika. Objavili jih bomo, če jih prejmemo.

 

SKLEP

Sociolog Tomaž Mastnak je 5. januarja v kolumni v Dnevniku trdil, da se je ameriški vladni center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (CDC) zaradi nezanesljivosti za diagnostiko covida-19 odpovedal PCR-testom. 

CDC je 21. julija lani napovedal, da bo konec leta umaknil prošnjo za pridobitev dovoljenja za uporabo v sili za specifični model PCR-testa, imenovan »CDC 2019-nCoV RT-PCR«.

Hkrati so laboratorijem svetovali uporabo drugih diagnostičnih sredstev, ki so od ameriške uprave za hrano in zdravila (FDA) že pridobila dovoljenje za uporabo. Med njimi prevladujejo testi, ki uporabljajo metodo PCR. 

Na CDC so pojasnili, da so prošnjo za dovoljenje za uporabo specifičnega PCR-testa umaknili, ker so postali širše dostopni drugi testi z dovoljenjem za uporabo, med katerimi nekateri poleg sars-cov-2 zaznajo tudi virusa, ki povzročata gripo. Ob tem so opozorili, da umik prošnje ni povezan z učinkovitostjo testa, ki je sicer zelo zanesljiv.

Trditev, da se je CDC odpovedal PCR-testom, ker niso zanesljivo diagnostično sredstvo, ne drži.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij