Iniciativa slovenskih zdravnikov manipulativno o pooblastilih generalnega direktorja WHO

Avtorica: Tina Geč

 

TRDITEV
»Za razglasitev izrednih [javnozdravstvenih] razmer ne bi bil več potreben realen razlog, zadostovala bi subjektivna presoja oziroma domneva generalnega direktorja WHO.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Slovenskizdravniki.si


 
 

Končni predlog sprememb mednarodnega zdravstvenega pravilnika bo delovna skupina predstavila na 77. generalni skupščini WHO, ki bo potekala maja in junija. Foto: Xinhua/STA

Iniciativa slovenskih zdravnikov je 15. januarja na svojem spletnem mestu objavila komentar predloga sprememb mednarodnega zdravstvenega pravilnika (IHR), ki naj bi po njihovih trditvah predvideval, da bi za razglasitev izrednih razmer zadostovala »subjektivna presoja generalnega direktorja WHO«. Objavo iniciative je dva dni pozneje poobjavilo spletno mesto Planet lepote.

Iniciativa slovenskih zdravnikov se na svojem spletnem mestu predstavlja kot skupina zdravnikov, ki želijo »ohraniti ugled in opravljanje zdravniškega poklica na visoki etični, moralni in strokovni ravni«. Med drugim so novembra 2021 objavili poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov proti covidu, ki ga je državna komisija za medicinsko etiko pozneje ocenila kot neetičnega.

Kot smo poročali junija 2021, je spletno mesto registrirala Alenka Mišič, ki je po dostopnih podatkih članica civilne iniciative Otrok ne damo, v kateri so aprila 2021 sprožili peticijo proti samotestiranju otrok v šolah. Članici iniciative slovenskih zdravnikov sta tudi psihiatrinja Biserka Ilin in ginekologinja Sabina Senčar.

Aktualni IHR, ki velja od leta 2005, določitev izrednih javnozdravstvenih razmer mednarodnega pomena ureja v 12. členu, po katerem generalni direktor WHO na podlagi informacij iz države, v kateri se je primeril dogodek, kot je nadpovprečno število primerov bolezni ali umrlih, določi, ali ta ogroža javno zdravje v drugih državah.

Predlog novega pravilnika predvideva več sprememb tega člena.

Novi 12. člen IHR bi generalnemu direktorju – po preučitvi informacij in po posvetu z državo, v kateri so nastopile izredne razmere – omogočil določitev izrednih regionalnih javnozdravstvenih razmer mednarodnega pomena (PHEIC) ali prehodne stopnje med običajnimi in izrednimi razmerami. Taki dogodki so večje število obolelih ali umrlih, zaradi čezmejnega širjenja pa pomenijo tveganje za javno zdravje in potencialno zahtevajo mednarodno ukrepanje.

Generalni direktor bi odločitev sprejel na podlagi metodologije za ocenjevanje in obveščanje o dogodkih, potencialno nevarnih za mednarodno javno zdravje, pri tem pa bi moral upoštevati mnenje odbora WHO za izredne razmere, znanstvene dokaze in oceno tveganja za širjenje bolezni. Tak postopek sicer določa že aktualni pravilnik.

Kar zadeva dogodke, ki ne izpolnjujejo meril za PHEIC, a po direktorjevih ugotovitvah zahtevajo povečano mednarodno ozaveščenost, lahko direktor za članice WHO izda opozorilo o nevarnosti. Pri tem se lahko posvetuje z odborom za izredne razmere in po nasvetu odbora dogodek, ki sicer ni opredeljen kot PHEIC, označi za dogodek, ki se v takega lahko razvije.

Generalna skupščina WHO je resolucijo, s katero je začela postopek sprememb mednarodnega zdravstvenega pravilnika, sprejela maja 2022. Zadnje predloge sprememb je januarja lani vložilo 16 držav, končni predlog sprememb pravilnika pa bo delovna skupina predstavila na generalni skupščini WHO, ki bo potekala maja in junija.

Spletni mesti Slovenskizdravniki.si in Planet lepote smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

 

SKLEP

Iniciativa slovenskih zdravnikov je 15. januarja objavila komentar predlaganih sprememb mednarodnega zdravstvenega pravilnika (IHR), v katerem so trdili, da bi, če bodo te potrjene, za razglasitev izrednih razmer zadostovala subjektivna presoja generalnega direktorja WHO.

Po zdaj veljavnem pravilniku lahko generalni direktor WHO na podlagi informacij iz države, v kateri se je pojavilo nadpovprečno število obolelih ali umrlih, tak dogodek razglasi za dogodek, ki ogroža mednarodno javno zdravje. 

Po aktualni različici predloga novega IHR bi moral generalni direktor različne stopnje izrednih javnozdravstvenih razmer prav tako določiti na podlagi metodologije za ocenjevanje in obveščanje o potencialnih javnozdravstvenih dogodkih mednarodnega pomena in ob upoštevanju znanstvenih dokazov. Poleg tega bi se moral posvetovati z državo, v kateri se je dogodek pojavil.

Če bo predlagane spremembe letos potrdila generalna skupščina WHO, bi generalni direktor lahko članicam organizacije na podlagi lastnih ugotovitev izdal opozorilo o nevarnosti, razmere pa bi za izredne ali potencialno izredne razglasil po posvetu z odborom te organizacije.

Trditev, da bi po aktualnem predlogu novega IHR za razglasitev izrednih javnozdravstvenih razmer zadostovalo mnenje generalnega direktorja WHO, je manipulativna. Direktor bi se še vedno moral posvetovati z odborom za izredne razmere in upoštevati znanstvene dokaze.


Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.