Migranti ob nezakonitem prestopu slovenske meje ne dobijo 850 evrov žepnine

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Če pa migranti nezakonito prestopijo schengensko, predvsem slovensko mejo, bodo dobili 850 evrov mesečne žepnine.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
 

Po podatkih ministrstva za notranje zadeve je od januarja do septembra letos prošnjo za mednarodno zaščito oddalo 5346 ljudi. Foto: Bor Slana/STA

Nekdanji občinski svetnik SDS v občini Dobrova - Polhov Gradec Erland Košec je 25. oktobra na facebooku delil objavo o nezakonitem prestopu državnih meja, ki jo je nato delilo več kot 7300 uporabnikov. Med drugim je trdil, da bodo migranti, ki nezakonito prestopijo schengensko, predvsem pa slovensko mejo, »dobili 850 evrov mesečne žepnine«. 

Po zakonu o mednarodni zaščiti, ki je v veljavi od aprila 2016, imajo pravico do mesečne žepnine le prosilci za mednarodno zaščito. Njeno višino določi vlada. 

Na vladnem uradu za oskrbo in integracijo migrantov (UOIM) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da »prosilcu za mednarodno zaščito pripada žepnina v višini 18 evrov na mesec«. To določa sklep, ki velja od januarja 2014.

Po zakonu o mednarodni zaščiti se prosilcu žepnina ne izplača, če je po pravnomočno končanem postopku za mednarodno zaščito podal zahtevek za uvedbo ponovnega postopka ali ponovno prošnjo za azil. Prav tako do žepnine ni upravičen prosilec, katerega sredstva za preživljanje znašajo vsaj toliko kot slovenska osnovna minimalna plača ali ki se lahko preživlja kako drugače.

Poleg tega prosilci, ki brez dovoljenja zapustijo kraj prebivanja, ki jim ga je določil UOIM, in o tem ne obvestijo pristojne osebe urada, en mesec ne dobijo žepnine. Enako velja za prosilce, ki ne izpolnjujejo obveznosti glede obveščanja pristojnih organov ali udeležbe v osebnem razgovoru o postopku mednarodne zaščite oziroma težje kršijo pravila bivanja v azilnem domu, denimo vanj vnašajo alkohol ali izražajo nestrpnost. 

Frontex, evropska agencija za upravljanje in operativno sodelovanje na zunanjih mejah, ter agencija Evropske unije za azil sta v publikaciji o azilnem postopku iz leta 2016 pojasnila, da migranti državo izvora večinoma zapustijo iz razlogov, nepovezanih z zaščito, na primer zaradi družinskih vezi ali ekonomske stiske. Osebe, ki potrebujejo mednarodno zaščito, pa so iz domovine »prisiljene zbežati, da bi si rešile življenje ali ostale svobodne«.

Erlanda Košca smo seznanili z našimi ugotovitvami. Njegov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo. 

 

SKLEP

Uporabnik facebooka Erland Košec, nekdanji občinski svetnik SDS v občini Dobrova - Polhov Gradec, je v objavi 25. oktobra med drugim trdil, da bodo migranti, ki nezakonito prestopijo schengensko, predvsem pa slovensko mejo, »dobili 850 evrov mesečne žepnine«. 

Po zakonu o mednarodni zaščiti imajo pravico do prejemanja mesečne žepnine, katere višino določi vlada, le prosilci za mednarodno zaščito.

Na vladnem uradu za oskrbo in integracijo migrantov so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da prosilcem za mednarodno zaščito po vladnem sklepu iz januarja 2014 pripada 18 evrov žepnine na mesec. Zakon o mednarodni zaščiti sicer določa tudi primere, ko se prosilcu žepnina ne izplačuje.

Trditev Erlanda Košca, da migranti ob nezakonitem prestopu slovenske meje dobijo »850 evrov mesečne žepnine«, ne drži.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 

Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).