Mladi vozniki po predlogu evropskega predpisa ne bi vnovič opravljali izpita

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Mladi vozniki bodo morali, po preskusni dobi, še enkrat opravljati vozniški izpit.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Viralko.si


 
 

Po mnenju evropske komisije bi nova pravila glede vozniških dovoljenj izboljšala varnost udeležencev v prometu. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Na spletnem mestu Viralko so 26. septembra objavili, da bodo morali mladi vozniki »po preskusni dobi še enkrat opravljati vozniški izpit«. Od sprememb, ki naj bi prizadele voznike začetnike, so omenili tudi omejitev hitrosti vožnje na 90 kilometrov na uro in prepoved vožnje med polnočjo in 6. uro.

Evropska komisija je 1. marca letos objavila predlog sprememb evropske direktive o vozniških dovoljenjih, ki med drugim predvideva uvedbo digitalnih vozniških dovoljenj ter strožja pravila za voznike začetnike in starejše voznike. Toda do sprejetja direktive in njenega prenosa v slovensko zakonodajo je še dolga pot.

Po objavi predloga sprememb je predsednica odbora za promet in turizem v evropskem parlamentu Karima Delli odboru predstavila osnutek poročila o predlagani noveli direktive. Odbor bo o osnutku poročila predvidoma glasoval 7. decembra, nato bo mnenje o predlogih pripravil tudi evropski parlament. Ko se bosta odbor in parlament uskladila o končnem besedilu direktive, bodo o njem glasovali evropski poslanci, potem pa jo bo treba prenesti tudi v slovensko zakonodajo.

Odbor predlaga, da bi moral voznik začetnik ob koncu vsaj dveletne poskusne dobe opraviti uro vožnje z inštruktorjem, po kateri bi mu ta dal povratno informacijo, ki bi služila kot potrdilo o zaključku poskusne dobe in z njo povezanih omejitev. 

V evropskem parlamentu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da bi predlog, ki ga omenja Viralko, če bo prestal zakonodajni postopek, uveljavil obvezno uro vožnje z inštruktorjem, ki jo bo moral voznik začetnik opraviti v dveh letih po opravljenem izpitu. Preizkusil bi se v vožnji v neugodnih razmerah, denimo po mokri ali poledeneli cesti in ob hitrem zaviranju. Usposabljanje bi bilo obvezno, a ne bi šlo za izpit.

Ob tem so opozorili, da predlog na tej stopnji ne predstavlja stališča celotnega evropskega parlamenta, zato je še prezgodaj trditi, da bo uveljavljen. Tako tudi ne morejo odgovoriti na vprašanje o podrobnostih, denimo, kaj bi se zgodilo, če voznik začetnik na dodatni uri vožnje ne bi bil uspešen. 

Po pojasnilih slovenske avto-moto zveze (AMZS) vozniško dovoljenje voznika začetnika velja do dopolnjenega 21. leta starosti oziroma do dveh let, potem ko ga je prvič pridobil. Dovoljenje se mu nato podaljša po opravljenem programu dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov, ki med drugim zajema vadbo elementov varne vožnje.

Dveletna poskusna doba, med katero je voznikom začetnikom denimo povsem prepovedana vožnja pod vplivom alkohola, je v Sloveniji že uveljavljena v zakonu o voznikih.

Po mnenju Erika Logarja, vodje področja varna mobilnost na AMZS, predlagane spremembe, ki zadevajo mlade voznike, »niso primerne«, saj je Slovenija dokazala, da je k izboljšanju prometne varnosti mogoče prispevati s sistematičnim delom in z izobraževanjem voznikov. Poleg tega njihove analize stanja prometne varnosti že nekaj let kažejo, da »so mladi v primerjavi z drugimi starostnimi skupinami kljub manj vozniškim izkušnjam vse bolj varni vozniki«. 

Po podatkih agencije za varnost prometa so sicer lani največ prometnih nesreč povzročili vozniki, stari od 25 do 34 let, največ nesreč s smrtnim izidom pa vozniki, starejši od 65 let.

 
 

Na AMZS menijo, da bi morali v vozniško prakso vpeljati sistemske rešitve vseživljenjskega izobraževanja udeležencev v prometu, ki ne bi temeljile na ocenjevanju, ampak tudi na osveževanju znanja in možnosti praktičnega usposabljanja. 

Čeprav spletno mesto Viralko objavlja novice, ni vpisano v razvid medijev. Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da so po prejemu vprašanj Razkrinkavanja.si na inšpektorat za kulturo in medije podali prijavo suma kršitve določb zakona o medijih, ki zadevajo obvezen vpis v razvid medijev in objavo impresuma.

Na spletnem mestu Viralko so pojasnili, da »je prišlo do napake pri povzemanju trditev«. Dodali so, da so objavo povzeli po članku drugega portala, napako pa so po prejemu vprašanj popravili.

Razkrinkavanje.si je preverilo popravljeno različico objave. Viralko kot vir informacije zdaj navaja portal Žurnal24, iz vsebine pa so izbrisali le poved o vnovičnem opravljanju vozniškega izpita.

Žurnal24 je o predlogu sprememb direktive o vozniških dovoljenjih poročal 25. septembra in 9. oktobra. V obeh prispevkih je napačno navajal, da bi morali mladi vozniki po zaključku preskusne dobe »še enkrat opravljati vozniški izpit«. Žurnal24.si smo seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

Vir: posnetek zaslona žurnal24.si

Vir: posnetek zaslona viralko.si

Primerjava objave na spletnem mestu Viralko 26. septembra in članka, ki je bil dan prej objavljen na portalu Žurnal24, je pokazala, da sta besedili podobni. Vsebina objave Viralka je v malenkost drugačnih povedih vzeta iz članka Žurnala24, česar v izvirni objavi oziroma do prejema novinarskih vprašanj niso navedli.

 

SKLEP

Na spletnem mestu Viralko so 26. septembra objavili, da bodo morali mladi vozniki »po preskusni dobi še enkrat opravljati vozniški izpit«.

Evropska komisija je marca predstavila predlog sprememb evropske direktive o vozniških dovoljenjih, ki med drugim predvideva uvedbo digitalnih vozniških dovoljenj ter strožja pravila za voznike začetnike in starejše voznike. Predlog je trenutno še v obravnavi, parlament pa bo o njem odločal po decembru, ko bo o končnem predlogu glasoval matični odbor za promet in turizem.

Osnutek poročila o predlogu direktive za voznike začetnike ob koncu dveletne poskusne dobe predvideva obvezno uro vožnje z inštruktorjem, po kateri bi ta podal povratno informacijo, ki bi služila kot potrdilo za zaključek poskusne dobe.

V evropskem parlamentu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da pri obveznem usposabljanju ne bi šlo za izpit, pač pa bi to novim voznikom omogočilo preizkus nevarnosti v nadzorovanem okolju.

V Sloveniji je sicer dveletna poskusna doba za voznike začetnike, ki se zaključi z opravljenim programom dodatnega izobraževanja, ki med drugim vključuje vadbo varne vožnje, že v veljavi. 

Trditev spletnega mesta Viralko, da predlog sprememb evropske direktive o vozniških dovoljenjih za mlade voznike predvideva vnovično opravljanje vozniškega izpita po poskusni dobi, ne drži.

Na Viralku so po prejemu vprašanj Razkrinkavanja.si pojasnili, da so informacije povzeli po portalu Žurnal24. Primerjava objave Viralka in članka Žurnala24 je pokazala, da je objava Viralka neizvirna, zato jo po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo tudi z oceno kitenje s tujim perjem.

 

Dopolnitev, 23. 10.
Urednik rubrike Avtomobilizem na portalu Žurnal24 Grega Prebil je pojasnil, da je »avtor prvotnega članka po ponovnem preverjanju ugotovil, da je naredil napako v prevodu«. Napisal je, da bodo morali vozniki začetniki znova opravljati vozniški izpit, namesto da bodo morali opravljati dodaten preizkus vožnje. Urednik je dejal, da bodo napako popravili, kar so tudi storili.


EUformatorka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na evropske teme. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb o zadevah EU vplivajo tudi na ustreznejšo obveščenost slovenskih državljanov.


Kitenje s tujim perjem

Objava, za katero se izkaže, da je neizvirna. Lahko gre za prepisovanje sporočil za javnost ali drugih virov pa tudi za povzemanje informacij brez ustreznega navajanja vira. Takšna praksa sliši tudi na ime »churnalism« ali »copy-paste« novinarstvo.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 

Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).