Nekdanji minister Šabeder je epidemijo 12. marca razglasil zakonito

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

Epidemija, ki je bila razglašena 12. marca, je bila razglašena nezakonito. To ni bilo v pristojnosti ministrstva za zdravje, to je morala narediti vlada.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

 
 
Premier Janez Janša je na izredni seji trdil, da je morala njegova vlada pravno popraviti razglasitev epidemije. Foto: Stanko Gruden/STA

Premier Janez Janša je na izredni seji trdil, da je morala njegova vlada pravno popraviti razglasitev epidemije. Foto: Stanko Gruden/STA

»Epidemija, ki je bila razglašena 12. marca, je bila razglašena nezakonito,« je na 37. izredni seji državnega zbora dejal predsednik vlade Janez Janša. Kot je utemeljil, razglasitev epidemije ni bila v pristojnosti ministrstva za zdravje, ampak bi to morala storiti vlada. 

Po 7. členu zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je Janševa vlada pozneje spremenila, je veljalo, da »epidemijo nalezljive bolezni ter okuženo ali ogroženo območje razglasi oziroma določi minister, pristojen za zdravje«. Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili v vladni službi za zakonodajo, je 11. aprila začel veljati zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19 in omilitev njenih posledic za državljane in gospodarstvo, ki je posegel tudi v nekatere določbe zakona o nalezljivih boleznih. 

Sedmi člen zakona o nalezljivih boleznih se je spremenil tako, da epidemijo nalezljive bolezni, kadar je okuženo ali ogroženo celotno območje države, razglasi vlada, sicer pa minister. V vladni službi za zakonodajo so spremembo pojasnili s primerom: »Če bi bili pogoji za razglasitev epidemije neke nalezljive bolezni na območju celotne Slovenije izpolnjeni danes, bi epidemijo razglasila vlada.«

Šabeder se je kot minister podpisal tudi pod odredbo o razglasitvi epidemije, ki je bila v uradnem listu objavljena 12. marca. »Upoštevanje veljavnega zakona in objava v uradnem listu pomenita, da je minister, pristojen za zdravje, ravnal v skladu z zakonodajo,« so za Razkrinkavanje.si še sporočili iz vladne zakonodajne službe.

Podobno so pojasnili na ministrstvu za zdravje: ker je pred 11. aprilom veljal še nespremenjeni zakon o nalezljivih boleznih, je odredbo o razglasitvi epidemije izdal prejšnji minister za zdravje Aleš Šabeder.

Janševa vlada je prisegla 13. marca, torej dan po objavi odredbe v uradnem listu.

 
 

Zakonitega odloka ni mogoče popravljati 

»Prva stvar, ki smo jo morali narediti, 13. marca, je to, da smo pravno popravili razglasitev, drugače bi bili vsi ukrepi nični,« je premier še dejal na 37. izredni seji državnega zbora. 

Toda v vladni zakonodajni službi so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da zakon o nalezljivih boleznih ni bil popravljen zaradi nezakonitosti sprejete odredbe o razglasitvi epidemije. Zakonodajalec je ob pripravi interventnega zakona odredil, da se pooblastilo za razglasitev splošne epidemije uredi drugače. »To ni vplivalo na akte, sprejete na zakoniti pravni podlagi.« 

Da odredba o razglasitvi epidemije ni bila nezakonita, meni tudi profesor upravnega prava na ljubljanski pravni fakulteti Rajko Pirnat: »Zakonitemu odloku pa ni treba, niti ni mogoče popravljati njegove domnevne nezakonitosti.« 

Nova vlada je s spremembo zakona o nalezljivih boleznih prevzela pristojnost za razglasitev splošne epidemije, s čimer ni nič narobe, je še dodal Pirnat. »Narobe pa je, da si izmišljuje, da je prejšnja vlada oziroma prejšnji minister naredil nekaj nezakonito.« 

Novi način razglasitve epidemije je po Pirnatovem mnenju boljši v tem, da je za razglasitev splošne epidemije potrebna odločitev vrha izvršilne veje oblasti, saj ima taka odločitev večjo politično legitimnost. Prav tako je, pravi, bolje, da vlada zahtevne odločitve sprejme kot kolegijski organ, ki odločitev pretehta z vidika vseh resorjev. 

Vladni urad za komuniciranje na naša vprašanja o domnevni nezakonitosti odredbe o razglasitvi epidemije ni odgovoril. Prav tako na vprašanja niso odgovorili v kabinetu predsednika vlade.

Ob sprejetju uredbe o razglasitvi epidemije je 7. člen zakona o nalezljivih boleznih določal, da minister, pristojen za zdravje, za okuženo ali ogroženo območje z nalezljivo boleznijo razglasi epidemijo. To je takratni minister Aleš Šabeder storil 12. marca. Nato je 11. aprila začel veljati zakon o interventnih ukrepih za zajezitev epidemije covida-19, ki je v zakon o nalezljivih boleznih posegel tako, da je pristojnost za razglasitev splošne epidemije podelil vladi.

Po ocenah vladne zakonodajne službe in pravnika Rajka Pirnata je bila epidemija covida-19 razglašena zakonito. Čeprav je sedanja vlada zakon o nalezljivih boleznih nato spremenila, to ne vpliva na že sprejete akte.

Trditev, da je bila epidemija 12. marca razglašena nezakonito in da razglasitev ni bila v pristojnosti ministrstva za zdravje, ampak vlade, ne drži.

 



Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne+drzi.png

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png