Oglas za izdelek O Caps za ohranjanje vida je lažen

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Bojan Furlan, mladi slovenski znanstvenik, je prejel evropsko nagrado za inovacije v znanosti za odkritje metode ohranjanja vida.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 

Na lažne trditve o izdelku O Caps, ki naj bi v katerikoli starosti pomagal obnoviti vid, je zdravniška zbornica opozorila že poleti. Foto: Unsplash

Na spletnem mestu Tranepinunke.tk so objavili domnevni intervju z »mladim slovenskim znanstvenikom Bojanom Furlanom«, ki naj bi ga predvajal Pop TV. Furlan naj bi prejel evropsko nagrado za inovacije v znanosti za odkritje metode ohranjanja vida. Katere, niso navedli.

Razvil naj bi kapsule O Caps, ki da pomagajo »obnoviti vid v katerikoli starosti«. Fotografiji, na kateri naj bi bil Furlan, smo z orodjem za preverjanje izvora fotografij TinEye sledili do ene izmed platform za nakup ilustrativnih fotografij.

Kapsule O Caps je javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) februarja uvrstila na seznam izdelkov, ki so predstavljeni kot zdravila, a niso registrirani kot zdravila. Na seznamu so tudi izdelki HeartTonus, clavosan in cardione, o lažnosti katerih je Razkrinkavanje.si že poročalo. Agencija je opozorila, da gre pri prodaji izdelkov s seznama za »tipične spletne prevare«, in njihov nakup odsvetuje. 

Zdravniška zbornica je 26. avgusta lani opozorila na oglas, v katerem je kapsule O Caps prodajal »mladi zdravnik Kristijan Jernej«, in poudarila, da omenjeni zdravnik v Sloveniji ne obstaja.

Specialistka za očesne bolezni Barbara Cvenkel je v obvestilu zbornice še opozorila: »Vse trditve so lažne in zavajajo ljudi z namenom finančnih koristi. Predvsem pa so nevarne, saj lahko bolniki opustijo zdravljenje ali pa obiščejo očesnega zdravnika prepozno, kar jim lahko povzroči nepopravljivo škodo.«

Domeno Tranepinunke.tk je julija 2010 sicer registriralo ameriško podjetje Cloudflare, Inc. za varne omrežne storitve, kažejo dostopni podatki. Resnični lastnik domene ni znan.

 
 

Medijska hiša Pro Plus z intervjujem, ki naj bi ga opravil novinar Pop TV, ni bila seznanjena: »Gre za krajo naše podobe in imena našega novinarja, kar je kaznivo dejanje.« Pravijo, da so se »tovrstne zlorabe že dogajale, digitalni svet pa jih bo omogočal vedno več«. 

Oglas vsebuje tudi domnevni intervju z ministrom za zdravje Danijelom Bešičem Loredanom, ki je predstavljen kot koordinator Furlanovega »projekta O Caps«. Bešič Loredan naj bi v domnevnem intervjuju večkrat potrdil učinkovitost izdelka. 

Na ministrstvu za zdravje so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da gre za zlorabo ministrovega imena in da jo bodo prijavili zdravstvenemu inšpektoratu. Po njihovi oceni gre pri oglasu za obliko zlorabe identitete, »saj javnost zavaja z nepreverjenim zdravilom, ki je za zdravje lahko tudi izredno nevarno«.

Na tržnem inšpektoratu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da prijave glede oglaševanja izdelka O Caps niso prejeli.

 

SKLEP

Na spletnem mestu Tranepinunke.tk so objavili domnevni intervju s slovenskim znanstvenikom Bojanom Furlanom, ki naj bi odkril izdelek O Caps za ohranitev vida, intervju pa naj bi opravil novinar Pop TV. 

Toda anonimni avtorji oglasa so fotografijo ‘Bojana Furlana’ kupili na eni izmed platform za nakup ilustrativnih fotografij.

Agencija za zdravila in medicinske pripomočke je februarja v sporočilu za javnost opozorila, da izdelek O Caps ni registriran kot zdravilo in da gre za tipično spletno prevaro. 

Specialistka za očesne bolezni Barbara Cvenkel je pojasnila, da so vse trditve o pripravku ter njegovi učinkovitosti neresnične in nevarno zavajajo.

V oglasu za izdelek O Caps nastopata mladi slovenski znanstvenik ‘Bojan Furlan’, ki ne obstaja, in minister za zdravje, ki intervjuja za Pop TV ni dal, ta televizija pa ga ni posnela. Oglas je lažen.

 

Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij