Onesnaženost zraka v Ljubljani večja od priporočene

Avtor: Matija Štrukelj

 

TRDITVI

»Zrak v Ljubljani je med najbolj onesnaženimi v Evropi.«


»V Ljubljani je povprečna koncentracija strupenih in rakotvornih delcev PM2,5 v zraku že sedaj vsaj trikrat višja, kot jo priporočajo smernice svetovne zdravstvene organizacije.«


OCENA



 

Ljubljana leži v slabo prevetreni kotlini, zato vpliva sežigalnice ne moremo primerjati z Dunajem, ki je na dobro prevetreni ravnini, opozarja zdravniška zbornica. Foto: Nebojša Tejić/STA

Zdravniška zbornica Slovenije je 11. julija objavila odprto pismo, v katerem nasprotuje postavitvi sežigalnice v Ljubljani. Projekt gradnje sežigalnice je 6. julija javnosti predstavil ljubljanski župan Zoran Janković. 

Zbornica je v odprtem pismu poudarila, da je povprečna koncentracija strupenih delcev PM2,5 v zraku že vsaj trikrat višja, kot jo priporočajo smernice svetovne zdravstvene organizacije (WHO). 

PM2,5 so nevarni delci v zraku, ki povzročajo srčno-žilne in respiratorne bolezni ter raka. WHO je leta 2021 priporočila, da povprečna dnevna vrednost koncentracije teh delcev ne presega 15 mikrogramov na kubični meter (µg/m3). 

V Ljubljani je bilo letos med januarjem in majem osem dni, ko je bila povprečna vrednost trikrat višja od priporočene, kažejo podatki agencije za okolje (Arso) o dnevnih koncentracijah delcev. Najvišja izmerjena vrednost januarja za Bežigradom je bila 59 µg/m3. Skupaj je bila najvišja priporočena dnevna vrednost do konca maja presežena 68-krat, še kažejo podatki Arsa.

Poleg najvišje dnevne koncentracije WHO priporoča tudi najvišjo povprečno letno koncentracijo delcev PM2,5, ki naj ne bi presegla 5 µg/m3. V Ljubljani je bila po podatkih Arsa lani 15 μg/m3. 

Iz zdravniške zbornice so za Razkrinkavanje.si sporočili, da so se pri svoji navedbi, da je povprečna koncentracija delcev PM2,5 v zraku v Ljubljani trikrat višja od smernic WHO, sklicevali na podatke ameriške neprofitne organizacije Berkeley Earth, ki zbira znanstvene podatke o okolju. Po teh je bila povprečna letna koncentracija delcev PM2,5 lani 14 μg/m3. Ta organizacija sicer navaja, da WHO priporoča najvišjo letno koncentracijo delcev 10 μg/m3, kar je veljalo od leta 2005 do lani, ko je WHO priporočeno vrednost zmanjšala na 5 μg/m3.

Kakovost zraka med slabšimi v Evropi 

Zbornica je še opozorila, da je zrak v Ljubljani med najbolj onesnaženimi v Evropi. Evropska agencija za okolje je v letošnji raziskavi o kakovosti zraka Ljubljano uvrstila na 279. mesto od skupno 344 evropskih mest, katerih države so članice agencije. Pri razvrstitvi je agencija upoštevala povprečno letno koncentracijo delcev PM2,5 v dveh letih pred junijem lani, iz katerih je izračunala dvoletno povprečno koncentracijo. V tem obdobju je bila povprečna dvoletna koncentracija delcev v Ljubljani 15,7 µg/m3.

Evropska agencija za okolje je mesta po kakovosti zraka razvrstila v pet kategorij, od dobro do zelo slabo. Ljubljano je uvrstila med mesta s slabim zrakom, kar je druga najslabša kategorija. Najslabša mesta, ki imajo po razvrstitvi agencije zelo slab zrak, so tista, kjer povprečna dvoletna koncentracija presega 25 µg/m3. Toliko znaša tudi letna omejitev koncentracije delcev skladno s ciljem EU. 

Po mnenju članov zdravniške zbornice bi gradnja sežigalnice še poslabšala zrak v prestolnici, saj bi se strupene snovi iz njenega dimnika v hladnih in slabo prevetrenih mesecih nabirale v kotlini in se kopičile nad središčem mesta. Opozorili so še, da se ob sežigu odpadkov poleg prašnih delcev sproščajo tudi težke kovine, rakotvorni dioksini, furani in policiklični aromatski ogljikovodiki, zaradi česar prebivalci mest s sežigalnicami odpadkov pogosteje zbolevajo za rakavimi obolenji bezgavk, pljuč in debelega črevesa.

 

S K L E P

Zdravniška zbornica je 11. julija na svojem spletnem mestu objavila odprto pismo, v katerem je med drugim zapisala, da je povprečna koncentracija strupenih in rakotvornih delcev PM2,5 v zraku že vsaj trikrat višja, kot jo priporočajo smernice svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Podatki merilne postaje za Bežigradom kažejo, da je bilo letos osem dni, ko je povprečna dnevna koncentracija delcev PM2,5 za trikrat presegala priporočila WHO. Lani pa je bila povprečna letna koncentracija teh delcev po izračunu Arsa 15 µg/m3, kar je prav tako trikrat več, kot priporoča WHO.

Trditev zdravniške zbornice, da je povprečna koncentracija strupenih in rakotvornih delcev PM2,5 v zraku že vsaj trikrat višja, kot jo priporočajo smernice svetovne zdravstvene organizacije, drži.

Zdravniška zbornica je v pismu še zatrdila, da je zrak v Ljubljani med najbolj onesnaženimi v Evropi. 

Evropska agencija za okolje je Ljubljano uvrstila na 279. od skupno 344 mest glede na povprečno dvoletno koncentracijo delcev PM2,5 v letih 2020 in 2021. Ljubljano je uvrstila med mesta s slabim zrakom, kar je druga najslabša od petih kategorij.

Trditev zbornice, da je zrak v Ljubljani med najbolj onesnaženimi v Evropi, drži. 

 

Drži

Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij