Virus marburg ne ubije 90 odstotkov okuženih

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

Ubije 90 odstotkov okuženih.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Siol


 

V preteklih izbruhih marburga od leta 1967 je bila smrtnost od 24- do 88-odstotna, je poročala WHO. Foto: Unsplash

Siol.net je 18. julija v prispevku na svojem spletnem mestu zatrdil, da so v Gani potrdili dva primera smrtonosnega virusa marburg, ki ubije 90 odstotkov okuženih. O taki stopnji smrtnosti virusa je 18. julija poročal tudi spletni portal Metropolitan.si, dan kasneje pa Radio 1

Siol.net se je pri poročanju skliceval na BBC, ki je prejšnji teden večkrat poročal o dveh umrlih zaradi virusa marburg v Gani. Toda BBC ni navedel, da je smrtnost 90-odstotna. V enem od prispevkov je poročal, da umre približno polovica okuženih, medtem ko je pri najhujših izbruhih smrtnost 88-odstotna. 

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je na spletnem mestu pojasnila, da je povprečna stopnja smrtnosti pri bolezni, ki jo povzroča virus, približno 50 odstotkov, v preteklih izbruhih pa se je gibala med 24 in 88 odstotki, pri čemer niso upoštevali izbruhov z manj kot tremi primeri. Najnižja smrtnost je bila v Nemčiji in Jugoslaviji leta 1967, ko je bila bolezen prvič prepoznana, najvišja pa leta 2005 v Angoli, ko je umrlo 329 ljudi.

Pri WHO so še pojasnili, da je stopnja smrtnosti odvisna od seva virusa in odziva na izbruh. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) pa navaja, da razlike v smrtnosti niso pojasnjene, toda epidemiološke študije kažejo, da bi lahko bila različica, ki je povzročila izbruh v Angoli, nevarnejša.

Po informacijah WHO sta konec junija v bolnišnici na jugu Gane s simptomi okužbe umrla moška, stara 26 in 51 let. Okužbo z virusom marburg je kot vzrok smrti potrdil laboratorij v Senegalu, ki sodeluje z WHO. Pojasnila, za katero različico virusa gre, z WHO nismo prejeli, objavili ga bomo, ko ga dobimo. 

Virus marburg povzroča bolezen, ki se pojavi nenadoma, oboleli pa ima povišano telesno temperaturo, glavobol in se slabo počuti. Potek bolezni omili pitje vode, cepiva zanjo pa ni. Virus se na ljudi domnevno prenese prek sadnih netopirjev, so še pojasnili pri WHO. 

Siol.net, Metropolitan.si in Radio 1 smo prosili za odziv. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo. 

 

S K L E P

Siol.net je 18. julija poročal o izbruhu virusa marburg v Gani. Pri tem so se sklicevali na BBC in zatrdili, da omenjeni virus ubije 90 odstotkov okuženih.

BBC je res poročal o dveh smrtnih primerih v Gani, a niso trdili, da okužba z virusom marburg v 90 odstotkih povzroči smrt. 

WHO v zbirki informacij o virusu marburg navaja, da je smrtnost pri okužbi približno 50-odstotna, v preteklih izbruhih pa se je gibala od 24 do 88 odstotkov, odvisno od različice virusa in odziva na izbruh. 

V nekaterih izbruhih se je stopnja smrtnosti virusa marburg res približala 90 odstotkom, povprečna smrtnost v vseh izbruhih do zdaj pa je približno 50-odstotna. Trditev portala, da virus marburg ubije 90 odstotkov okuženih, je neutemeljena, saj ni podprta z dovolj podatki.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij