Ozračje se segreva zaradi človekovega vpliva

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Podnebni lobiji po celem svetu služijo velike denarce na račun izmišljenih podnebnih nevarnosti, kot da bi dejansko ljudje lahko spremenili delovanje narave ne glede na to, kaj počnemo.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 

Aditi Mukherji, ena od avtoric poročila medvladnega panela za podnebne spremembe, je opozorila, da skoraj polovica svetovnega prebivalstva živi v regijah, ki so podnebnim spremembam zelo izpostavljene. Foto: DPA/STA

Portal Nova24tv.si je 23. julija poročal, da »podnebni lobiji po celem svetu služijo velike denarce na račun izmišljenih podnebnih nevarnosti, kot da bi dejansko ljudje lahko spremenili delovanje narave ne glede na to, kaj počnemo«.

Agencija za okolje (Arso) je decembra 2019 v povzetku ocene podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja poudarila, da so segrevanje podnebnega sistema in z njim povezane podnebne spremembe »fizikalno izmerjeno dejstvo«. 

Dodali so, da je »človekov vpliv na podnebni sistem jasen«, saj mnogo opazovanih sprememb zgolj z naravnimi dejavniki ni mogoče pojasniti.

Po navedbah ameriške zvezne agencije za zaščito okolja (EPA) človekove dejavnosti od 18. stoletja oziroma od industrijske revolucije v ozračje sproščajo velike količine ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov, kar je spremenilo podnebje.

V nacionalni oceni podnebja so med drugim presojali vpliv naravnih procesov na podnebne spremembe, denimo sprememb v Zemljini orbiti in rotaciji, sončni aktivnosti, odbojnosti Zemlje, vulkanski aktivnosti in naravnih sprememb v koncentraciji ogljikovega dioksida v ozračju. Toda z naravnimi procesi ni mogoče pojasniti podnebnih sprememb po industrijski revoluciji, je opozorila EPA. Vpliv posameznih dejavnikov so predstavili na tej povezavi.

Medvladni panel za podnebne spremembe (IPCC), ki deluje pod okriljem Združenih narodov in svetovne meteorološke organizacije, je marca letos v poročilu o podnebnih spremembah ocenil, da so se ozračje, oceani in kopno nedvomno segreli zaradi človekovega vpliva. Dodali so, da so izpusti toplogrednih plinov zelo verjetno glavno gonilo segrevanja troposfere, najnižjega dela atmosfere, v katerem nastajajo vremenski pojavi.

Poudarili so tudi, da je bila globalna površinska temperatura v prvih dveh desetletjih 21. stoletja za 0,99 stopinje Celzija višja kot v drugi polovici 19. stoletja. Od leta 1970 je naraščala hitreje kot v kateremkoli drugem 50-letnem obdobju v vsaj zadnjih dva tisoč letih. Med razlogi za njeno naraščanje so po ugotovitvah IPCC netrajnostna raba energije in zemljišč ter sprememba njihove rabe, pa tudi netrajnostni življenjski slog ter vzorci potrošnje in proizvodnje. 

Opozorili so še, da podnebne spremembe, ki jih povzroči človek, že vplivajo na številne vremenske in podnebne ekstreme po vsem svetu. S tem škodijo varnosti preskrbe s hrano in vodo, zdravju ljudi ter gospodarstvu in družbi.

Portal Nova24tv.si je prispevku sicer komentiral novico STA, ki je poročala o komentarju društva Focus na drugi predlog posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta. Po mnenju društva, ki se zavzema za sonaravni razvoj in deluje na področju podnebnih sprememb, so med drugim problematični cilji zmanjšanja izpustov toplogrednih plinov za posamezne sektorje. Ti so po njihovem mnenju še vedno nezadostni in nepravični, saj ne upoštevajo znanstvenih ugotovitev in pariškega podnebnega sporazuma.

Poudarili so še, da v osnutku ni konkretnih politik in ukrepov, kar otežuje ocenjevanje potencialov zastavljenih ciljev in politik, ter da predlog ne upošteva podnebne pravičnosti in ne rešuje problema mobilnostne revščine. Za učinkovito ukrepanje proti podnebnim spremembam osnutek potrebuje izboljšave in bolj ambiciozne ukrepe, menijo v društvu.

Portal Nova24tv.si smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Nova24tv.si je 23. julija poročal, da »podnebni lobiji po celem svetu služijo velike denarce na račun izmišljenih podnebnih nevarnosti, kot da bi dejansko ljudje lahko spremenili delovanje narave ne glede na to, kaj počnemo«.

Agencija za okolje je leta 2019 v oceni podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja pojasnila, da so segrevanje podnebnega sistema in z njim povezane podnebne spremembe »fizikalno izmerjeno dejstvo«. Dodali so, da mnogo sprememb zgolj z naravnimi dejavniki ni mogoče pojasniti.

Po ugotovitvah ameriške zvezne agencije za zaščito okolja (EPA) človekove dejavnosti od 18. stoletja v ozračje sproščajo velike količine toplogrednih plinov, kar je spremenilo podnebje. Nanj sicer vplivajo tudi naravni procesi, kot so spremembe v Zemljini orbiti in rotaciji, spremembe v sončni aktivnosti in vulkanska aktivnost, a z njimi ni mogoče pojasniti podnebnih sprememb po industrijski revoluciji, je opozorila EPA.

Medvladni panel za podnebne spremembe je marca letos v poročilu o podnebnih spremembah ocenil, da so se ozračje, oceani in kopno nedvomno segreli zaradi človekovega vpliva.

Trditev, da »podnebni lobiji po celem svetu služijo velike denarce na račun izmišljenih podnebnih nevarnosti, kot da bi dejansko ljudje lahko spremenili delovanje narave ne glede na to, kaj počnemo«, ne drži.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.