Podpredsednica SDM neutemeljeno o Brglezovem obisku šentviške gimnazije

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITVI

»Dijakom se zdi neprimerno, da si Milan Brglez z obiskom naše gimnazije, obiskom bodočih volivcev, ꞌkupujeꞌ svoje volivce oziroma svojo miselnost propagira kot edino pravilno in zveličavno.« 

»In ne samo to, gospod Brglez je v začetku razdelil bele liste in naročil, naj jih tisti, ki želijo, okrasijo v obliki novoletne voščilnice, ki jo bo on razdelil starejšim, ko jih bo obiskal. In dejansko sem preverila na njegovi spletni strani, potem ko je šel na gimnazijo Šentvid, je šel še v dom za starejše občane Kamnik in tam razdelil te svoje voščilnice.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

youtube


 

Na zadnjih evropskih volitvah, leta 2019, je bila volilna udeležba v Sloveniji po podatkih evropskega parlamenta najvišja po letu 2004. Toda v primerjavi s Slovenijo je bila udeležba slabša le na Hrvaškem, Češkem in Slovaškem. Foto: Thierry Monasse/STA

Podpredsednica Slovenske demokratske mladine, podmladka SDS, Zala Klopčič je 24. februarja na svojem youtube kanalu objavila video z naslovom »Na tej gimnaziji si glasove kupuje EU poslanec in predava levi skrajnež, moja leta na tej gimnaziji«. Video je imel do 19. marca 19 tisoč ogledov. 

Zala Klopčič v uvodu videa trdi, da je kot nekdanja dijakinja gimnazije Šentvid prejela elektronsko pismo tamkajšnjih dijakov, ki so ga januarja letos anonimno poslali svojim profesorjem. Dejala je, da so se avtorji pisma z njo tudi sestali. 

Dijaki so gimnaziji očitali levo propagando in indoktrinacijo, je povzela pismo, v katerem so po njenem opozorili na neprimerne vsebine pri predmetu državljanska vzgoja, vključno z obiskom novinarja Erika Valenčiča in doktorja socioloških znanosti Romana Kuharja ter ogledom filma Kolibrij.

Niso se strinjali niti s predavanjem evropskega poslanca Milana Brgleza pri istem predmetu. Zala Klopčič je prebrala del pisma: »Dijakom se zdi neprimerno, da si Milan Brglez z obiskom naše gimnazije, obiskom bodočih volivcev, ‘kupuje’ svoje volivce oziroma svojo miselnost propagira kot edino pravilno in zveličavno.«

Njene navedbe so povzeli portali Nova24tv, Celjski glasnik, e-Maribor in Prava, Planet TV je o tem objavil prispevek, podpredsednica SDM pa je gostovala tudi v oddaji Tema dneva na Novi24TV. Del tega intervjuja je 10. marca poobjavila na svojem facebooku.

Portal e-Maribor je na facebooku svoj povzetek vsebine videa delil v več skupinah, med njimi so Ukinite RTV prispevek – za pravične pokojnine (12.500 članov), Slovenija moja domovina (9900 članov) in Glas upokojencev (1700 članov).

Na gimnaziji Šentvid so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je bil obisk evropskega poslanca Milana Brgleza predviden že v začetku šolskega leta. Namenjen je bil dijakom tretjega letnika pri predmetu državljanska vzgoja, kjer so med drugim predavali različni gostje, obiskali so galerijo Škuc in medijsko hišo Pro plus, izvedli dve delavnici in si ogledali dva filma. 

Dijaki šentviške gimnazije so sicer leta 2017 obiskali evropski parlament v Bruslju in spoznali delo evroposlancev, po videopovezavi pa jih je nagovorila evropska poslanka Romana Tomc. 

Ravnateljica gimnazije je potrdila prejem anonimnega pisma, o katerem je v videu govorila Zala Klopčič. Anonimne avtorje pisma so po zagotovilih vodstva šole pozvali k pogovoru. Ker se na poziv niso odzvali, se je vodstvo sestalo s predsedniki oddelkov tretjega letnika, pozneje pa so prejeli tudi podpisano pismo dijakov v podporo šoli, ki so ga po pojasnilih vodstva napisali na lastno pobudo.

V pismu, ki ga je uredništvu posredovalo vodstvo gimnazije, pravijo, da se jim ne zdi verjetno, da bi predavanje doktorja znanosti s področja mednarodnih odnosov Milana Brgleza lahko škodilo dijakom samo zato, ker gre hkrati za poslanca evropskega parlamenta. Podvomili so, da so avtorji anonimnega pisma res dijaki njihove gimnazije, in dodali, da so jih anonimni pisci v pismu označili za politično neizobražene in nesposobne kritičnega razmišljanja.

Evroposlanci šole pogosto obiščejo

Delovanje političnih strank in njihovih podmladkov je v vrtcih in šolah po zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja prepovedano. Če dejavnosti niso povezane z vzgojo in izobraževanjem, se lahko po zakonu izvajajo samo z dovoljenjem ravnatelja, ki presodi, komu bo v prostorih šole dovolil nastopiti.

Ravnatelj bi moral biti pri takih odločitvah previden, saj bi lahko bile dejavnosti političnih kandidatov neprimerne za šolski prostor, čeprav s tem ne kršijo zakonodaje, so opozorili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.

V ljubljanski pisarni evropskega parlamenta so pojasnili, da pristojno ministrstvo ni imelo pripomb o spornosti dejavnosti evropskih poslancev v izobraževalnih zavodih. 

Vsi evropski poslanci iz Slovenije, ne glede na njihovo politično pripadnost, bolj ali manj pogosto obiskujejo šole, so pojasnili. Čeprav taki obiski niso del rednih delovnih obveznosti evroposlancev, so izmenjave mnenj z volivci in bodočimi volivci po njihovi oceni zaželene. Državljani namreč tako spoznajo njihovo delo in delo evropskih institucij, evroposlancem pa omogočajo stik z volivci in »merjenje utripa«, kar lahko prispeva k sprejemanju bolj kakovostnih odločitev.

Po informacijah ljubljanske pisarne parlamenta se evroposlanci v pogovorih z učenci držijo tem, povezanih z njihovim delom, izobraževalne ustanove pa jih za obisk ne plačajo. To so za Razkrinkavanje.si potrdili evropski poslanci Klemen Grošelj, Milan Brglez, Romana Tomc, Matjaž Nemec, Irena Joveva in Franc Bogovič. Odgovor preostalih dveh še čakamo. 

Glede na podatke, ki so jih evroposlanci posredovali uredništvu, na družbenih dogodkih z volivci ne obravnavajo politično usmerjenih tematik, pač pa kot predstavniki evropskega parlamenta skrbijo predvsem za njegov ugled. Med temi se najpogosteje odzovejo na vabila srednjih šol, ki so ambasadorke evropskega parlamenta, si ogledajo projekte izobraževalnih ustanov, financiranih iz evropskih sredstev, ali pa učence gostijo v parlamentu.

Anonimni dijaki so v pismu še trdili, da je Brglez na začetku predavanja »razdelil bele liste in naročil, naj jih tisti, ki želijo, okrasijo kot novoletno voščilnico«, razdelil pa jih bo upokojencem. Zala Klopčič je ob tem dodala, da je šel Brglez po obisku gimnazije v dom za starejše občane v Kamniku, kjer je razdelil voščilnice, kar naj bi preverila na njegovem spletnem mestu.

Ker to iz objave na evroposlančevem spletnem mestu ni jasno, je uredništvo v Brglezovem kabinetu, kamniškem domu starejših in na šentviški gimnaziji dobilo potrditev, da je 24. novembra lani res najprej ob 9.30 obiskal DSO Kamnik, štiri ure pozneje pa še gimnazijo Šentvid.

Brglez je DSO Kamnik po besedah direktorice Maje Gradišek obiskal, da bi se seznanil s problematiko socialnega varstva. Voščilnic po njenih in Brglezovih zagotovilih ni delil.

V Brglezovem kabinetu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je evroposlanec dijake povabil k prostovoljni izdelavi voščilnice za projekt Mala pozornost za veliko veselje. Praznično voščilo za stanovalce, ki bivajo v domovih za starejše po Sloveniji, lahko prispeva kdorkoli, so dodali. 

Podpredsednico Slovenske demokratske mladine Zalo Klopčič smo seznanili z ugotovitvami. Njen odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

S K L E P

Podpredsednica Slovenske demokratske mladine Zala Klopčič je 24. februarja na svojem youtube kanalu objavila video o domnevnem pismu anonimnih dijakov gimnazije Šentvid. V njem so vsebine pri predmetu državljanska vzgoja označili za levo propagando, nastop evroposlanca Milana Brgleza pa se jim je zdel neprimeren, saj naj bi si z njim kupoval glasove bodočih volivcev. 

Na gimnaziji so pojasnili, da so anonimne avtorje pozvali na pogovor, a se na poziv niso odzvali. Po sestanku vodstva z oddelki tretjih letnikov pa so prejeli podpisano pismo dijakov, ki so šoli izrazili podporo.

Ti dijaki so v pismu podvomili, da so anonimno pismo res napisali dijaki njihove gimnazije, ni se jim tudi zdelo verjetno, da bi jim predavanje doktorja znanosti s področja mednarodnih odnosov lahko škodilo samo zato, ker gre hkrati za evroposlanca. 

Po zagotovilu ljubljanske pisarne evropskega parlamenta so obiski evropskih poslancev na slovenskih šolah bolj ali manj pogosti, evroposlanci pa se ob obisku pogovarjajo o temah, povezanih z njihovim delom. 

Trditev, da se obisk evropskega poslanca Milana Brgleza dijakom ni zdel primeren in da je z njim kupoval glasove volivcev, je neutemeljena. Zala Klopčič se je v videu sklicevala na anonimno pismo domnevnih dijakov gimnazije Šentvid, ki je nepreverljivo. Anonimni avtorji se niso odzvali na poziv vodstva šole na pogovor, oglasili pa so se drugi, podpisani dijaki, ki so podvomili, da so pismo napisali učenci njihove gimnazije. 

V anonimnem pismu so dijaki še trdili, da jim je evropski poslanec Milan Brglez naročil, naj izdelajo voščilnice, ki jih bo razdelil v domovih starejših občanov, Zala Klopčič pa je temu dodala, da jih je razdelil v DSO Kamnik, kar naj bi preverila na njegovem spletnem mestu.

Toda evroposlanec je šentviško gimnazijo tisti dan obiskal štiri ure po obisku doma starejših občanov v Kamniku, zato voščilnic dijakov tam ni mogel deliti. Trditev ne drži.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.


Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).