Podpredsednica SDM neutemeljeno o vrednotah mladih

Avtor: Martin Justin

 

TRDITEV

»Kot sem rekla, izobrazba in ustvarjanje družine nista več prioriteti.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Demokracija


 

Po ugotovitvah raziskave Mladina 2020 so za mlade najpomembnejše vrednote resnično prijateljstvo, svoboda mišljenja in delovanja ter družinsko življenje. Foto: Bor Slana/STA

Podpredsednica Slovenske demokratske mladine (SDM), podmladka stranke SDS, Zala Klopčič je 1. julija v intervjuju za tednik Demokracija trdila, da »izobrazba in ustvarjanje družine nista več prioriteti«. Po njenem mnenju imajo mladi težave predvsem zaradi krize vrednot, družino in izobrazbo pa je navedla kot vrednoti, ki naj bi mladim manjkali. 

Vrednote in stališča mladih v Sloveniji od leta 2000 za naročnika, urad za mladino, meri raziskava Mladina. Do zdaj so izšle tri takšne raziskave, in sicer v letih 2002, 2010 in 2021.

Vrednote, zanimanja in stališča mladih so avtorji raziskave ugotavljali na podlagi ankete, v katero so vključili 1200 anketirancev, starih od 15 do 29 let, s stalnim prebivališčem v Sloveniji. V anketi so 13 vrednot razvrstili po pomembnosti, od 1 (sploh ni pomembna) do 5 (zelo pomembna). Med 13 vrednotami sta bila tudi uspeh v šoli in poklicu ter družinsko življenje. 

Družinsko življenje je bilo leta 2020 s povprečno vrednostjo 4,52 tretja najpomembnejša vrednota mladih v Sloveniji. Uspeh v šoli oziroma poklicu je bil z vrednostjo 4,12 na sedmem mestu. Obe izmerjeni vrednosti sta bili višji kot leta 2010, a nižji kot leta 2000.

To pomeni, da sta bili ti dve vrednoti leta 2010 za mlade manj pomembni kot ob meritvah v letih 2000 in 2020. Pomen družinskega življenja so ob zadnji meritvi ocenili zgolj za 0,05 točke nižje kot leta 2000, pomen uspeha v šoli ali poklicu pa za 0,28 točke.

 
 

Na splošno so avtorji raziskave ugotavljali, da se »od leta 2000 do leta 2020 ni zgodil bistven premik niti pri vrednotah niti pri zanimanjih slovenske mladine«.

Najpomembnejša vrednota mladih po zadnji raziskavi je bilo z vrednostjo 4,59 resnično prijateljstvo, sledila pa mu je svoboda mišljenja in delovanja z vrednostjo 4,56. Najmanjši pomen so mladi pripisali materialnim dobrinam (3,53) in moči nad drugimi (2,57).

SDM smo seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si. Njihov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo. 

 

SKLEP

Podpredsednica SDM, podmladka SDS, Zala Klopčič je 1. julija v intervjuju za tednik Demokracija trdila, da izobrazba in ustvarjanje družine za mlade nista več prioriteti.

Vrednote in stališča mladih v Sloveniji že od leta 2000 meri Mladina, raziskava o položaju mladih v družbi. Zadnja je izšla leta 2021, prejšnji dve pa v letih 2002 in 2010. 

Med 13 merjenimi vrednotami so mladi družinsko življenje uvrstili na tretje mesto, uspeh v šoli oziroma poklicu pa na sedmo. Obe vrednoti so ocenili kot pomembnejši kakor ob prejšnji meritvi, leta 2010. Na splošno avtorji raziskave ugotavljajo, da se »od leta 2000 do leta 2020 ni zgodil bistven premik niti pri vrednotah niti pri zanimanjih slovenske mladine«.

Trditev, da izobrazba in ustvarjanje družine nista več prioriteti za mlade, je neutemeljena.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.