Povezovanje umrljivosti kitov z vetrnimi elektrarnami je neutemeljeno

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Obstaja časovna in geografska povezava med to prekomerno umrljivostjo kitov in širjenjem vetrne energije na morju.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 

Ameriška nacionalna uprava za oceane in ozračje je v poročilu o nepričakovanem umiranju kitov ob atlantski obali po letu 2016 ugotovila, da ti največkrat poginejo, ker trčijo v plovila ali se zapletejo v ribiško opremo, na primer mreže. Foto: Xinhua/STA

Slovenski uporabnik facebooka je 29. februarja trdil, da »obstaja časovna in geografska povezava med prekomerno umrljivostjo kitov in širjenjem vetrne energije na morju«. Trdil je, da infrazvok, ki ga proizvajajo vetrne turbine ob atlantski obali ZDA, škodljivo vpliva na ljudi in živali.

Njegovo objavo je do konca redakcije na facebooku delilo več kot 9400 uporabnikov, enako besedilo v angleščini pa so razširjale tudi facebook skupine, kot sta Town of Westport, Ma. We the people. in Protect Our Coast - LINY, prav tako profili na družbenem omrežju X

Da vetrne turbine povzročajo smrt in naplavljanje kitov na obalo, je sicer že lani trdil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, ki je ob več priložnostih izrazil nestrinjanje s ciljem administracije predsednika Joeja Bidna, da bi morske elektrarne do 2030. prispevale 30 gigavatov vetrne energije na leto. 

Po podatkih ameriške nacionalne uprave za oceane in ozračje se je smrtnost kitov grbavcev vzdolž atlantske obale od Maina do Floride od leta 2016 povečala, samo lani jih je poginilo 37. Okrog 40 odstotkov od približno 90 poginulih kitov, kolikor so jih pregledali, je bilo pred smrtjo v stiku s človekom, saj so denimo trčili v ladjo ali se zapletli v ribiško opremo, na primer mreže. 

»Trenutno ni znanstvenih dokazov, da bi lahko hrup ob raziskavah območij pred gradnjo na morju povzročil smrt kitov, niti niso znane povezave med njihovim poginom in delujočimi vetrnimi turbinami na morju,« še ugotavljajo na ameriški upravi za oceane.

Morski biolog Robert D. Kenney, zaslužni raziskovalec na univerzi na Rhode Islandu, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da so izjave o vplivu pridobivanja vetrne energije na umrljivost kitov del dobro organizirane kampanje proti vetrnim elektrarnam, ki jo večinoma financirajo industrija fosilnih goriv in protivladni libertarni možganski trusti. 

Trditev je po njegovem mnenju zavajajoča, čeprav smrtnost morskih sesalcev ob atlantski obali ZDA časovno sovpada s širitvijo vetrnih turbin na morju. Toda to ne pove ničesar o vzročni zvezi, je opozoril. 

Potrdil je, da zdaj v ZDA obravnavajo primere nenavadnih poginov petih vrst morskih sesalcev, vendar ni dokazov, da so ti povezani s pridobivanjem vetrne energije na morju.

Čeprav ni dokazov o povezavi med vetrnimi elektrarnami in poginom morskih sesalcev, lahko te zanje predstavljajo nevarnost. Za kite in druge morske sesalce je nevaren zvok, toda največji hrup nastaja med gradnjo turbin na morskem dnu in lahko pri kitih v najslabšem primeru povzroči začasno izgubo sluha, je pojasnil Kenney. Glasnost delujočih vetrnih turbin je, pravi, primerljiva s puhalniki listja. 

Z vetrnimi turbinami je povezano tudi tveganje za poškodbe morskih sesalcev zaradi večje verjetnosti trkov s plovili, saj je med raziskavami pred in med gradnjo ter ob popravilu turbin v njihovem življenjskem prostoru več plovil. 

Po Kenneyjevi oceni so nenaravni pogini kitov predvsem posledica neomejene uporabe fosilnih goriv, ki povzroča segrevanje oceanov. Toplejše vode že več kot deset let vplivajo na pomanjkanje hrane, to pa vodi v povečanje antropogene umrljivosti in zmanjšanje rodnosti. 

Aaron Rice s centra K. Lise Yang za ohranjanje bioakustike na univerzi Cornell, ki raziskuje vpliv zvoka na morske živali, je pojasnil, da kljub obsežnim znanstvenim raziskavam o vetrnih elektrarnah in poginih kitov za zdaj ni empiričnih dokazov o povezavi med gradnjo in delovanjem vetrnih turbin na morju ter povečano smrtnostjo ali poškodbami morskih sesalcev.

Znanstvenike na tem področju skrbijo predvsem poškodbe sluha in vedenjske posledice na morskih sesalcih, zato se zavzemajo, da bi investitorji pri gradnji uporabljali metode za zmanjšanje hrupa, gradnjo pa časovno načrtovali tako, da bi se izognili izpostavljanju kitov povečanemu hrupu, je še dodal Rice.

Slovenski uporabnik facebooka je v odzivu na ugotovitve dejal, da vetrne elektrarne v nasprotju z ladjami ves čas povzročajo hrup in da ta problem vidijo tudi njihovi upravljavci, saj delajo na tem, da bi bile tišje. 

Poslal je dokumentarec nemške javne televizije DW, v katerem so predstavljeni znanstveni poskusi za zmanjšanje hrupa, ki ga z delovanjem na morju povzroča človek. O korelaciji med povečevanjem števila vetrnih elektrarn in poginulimi kiti je prepričan, vendar jo »osebno težko dokaže«.

 

S K L E P

Uporabnik facebooka je 29. februarja trdil, da »obstaja časovna in geografska povezava med prekomerno umrljivostjo kitov in širjenjem vetrne energije na morju«, češ da infrazvok, ki ga povzročajo vetrne turbine ob atlantski obali ZDA, škodljivo vpliva nanje.

Po podatkih ameriške nacionalne uprave za oceane in ozračje kiti največkrat poginejo zaradi trka z ladjami in ker se zapletejo v ribiško opremo, na primer mreže. Po njihovih ugotovitvah za zdaj ni znanstvenih dokazov, da kiti umirajo zaradi hrupa vetrnih turbin oziroma njihove gradnje.

Aaron Rice, raziskovalec z univerze Cornell, je dejal, da kljub obsežnim znanstvenim raziskavam za zdaj ni empiričnih dokazov o povezavi med vetrnimi elektrarnami in povečano smrtnostjo morskih sesalcev. Precej bolj jih skrbijo okvare sluha in vedenjske posledice pri kitih in drugih sesalcih, ki jih povzroča gradnja morskih vetrnih turbin.

Podobno razmišlja tudi Robert Kenney, morski biolog in raziskovalec z univerze na Rhode Islandu, ki je še pojasnil, da čezmerna smrtnost kitov in gradnja novih vetrnih elektrarn časovno in geografsko resda sovpadata, vendar to ne dokazuje vzročne povezave.

Trditev, da je umrljivost kitov časovno in geografsko povezana z gradnjo novih vetrnih elektrarn na morju, je neutemeljena. Zvok vetrnih elektrarn sicer lahko škoduje kitom, vendar ni dokazov o vzročni povezavi med elektrarnami in pogini teh morskih sesalcev.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).