RTVS v prispevkih ne širi antisemitizma

Avtorica: Katja Turšič

 

TRDITEV

»Državna agencija, imenovana Radiotelevizija Slovenija ali RTV Slovenija, širi antisemitizem (…)«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 

Izraelsko-palestinska vojna, ki jo je oktobra uradno spodbudil Hamasov napad na Izrael, je posledica dolgotrajnega spora, ki se je začel leta 1948. Foto: Xinhua/STA

Portal Nova24tv je 8. novembra poročal, da RTV Slovenija širi antisemitizem, pri čemer so povzeli članek ameriškega spletnega medija Algemeiner, ki pokriva »Bližnji vzhod, Izrael in interese Judov po vsem svetu«. Poleg tega naj bi širila lažne novice, sovraštvo, ksenofobijo in terorizem.

V mnenjskem prispevku, objavljenem 24. maja, je Algemeiner trdil, da je »antisemitizem v slovenskih državno sponzoriranih medijih velik problem«, pri čemer se je osredotočil na poročanje javne radiotelevizije.

Avtor, podpisan s psevdonimom, je poudaril, da je center Simona Wiesenthala, nevladna organizacija za človekove pravice, ki raziskuje zgodovinske in sodobne poglede na holokavst in sovraštvo do Judov, februarja v pismu opozoril predsednico republike Natašo Pirc Musar na (domnevno) širjenje antisemitizma, ksenofobije in lažnih novic ter poveličevanje teroristične organizacije v vsebinah RTVS.

Algemeiner je še menil, da je pri širjenju antisemitizma ključen novinar Boris Vasev, češ da je Izrael v prispevkih poimenoval s slabšalnimi izrazi, kot sta »apartheidski režim judovske nadvlade« in »projekt kolonializma judovskih priseljencev«.

Pravno neobvezujoča definicija antisemitizma po opredelitvi mednarodne zveze za spomin na holokavst (IHRA), ki jo je leta 2018 sprejela tudi Slovenija, je izražanje sovraštva do Judov, njihove lastnine, institucij in verskih objektov.

Robert Wistrich, ki je preučeval antisemitizem, je v znanstvenem članku o tej temi napisal, da se izraz antisemitizem pogosto povezuje z antisionizmom, ki Judom odreka pravico do samoodločbe in je zato najbolj nevarna in učinkovita oblika antisemitizma.

Vasev je od začetka izraelsko-palestinske vojne 7. oktobra do objave Nove24tv 8. novembra o tej temi poročal petkrat.

Primož Šterbenc, docent na fakulteti za management univerze na Primorskem, ki se pri raziskovanju osredotoča na politično-varnostne razmere na Bližnjem vzhodu, je za Razkrinkavanje.si ocenil, da vsebina člankov, ki jih je novinar Boris Vasev objavil v tem času, ne kaže oziroma ne vsebuje antisemitizma.

»Mislim, da upravičena kritika nekaterih izrazito problematičnih programskih izhodišč in dejanj Izraela, oziroma političnega sionizma, v bistvu posredno sporoča, da ogromne in neprecenljive religijske, filozofske, kulturne, intelektualne in družbenopolitične veličine judaizma ni dovoljeno preizpraševati,« je še opozoril.

Amnesty International je februarja lani objavil poročilo, v katerem je analiziral izraelsko-palestinski spor. Apartheid so opredelili kot izraelsko vsiljevanje sistema zatiranja Palestincev in prevlade nad njimi.

Organizacija Human Rights Watch je v poročilu, izdanem aprila 2021, prav tako ugotovila, da Izrael izvaja zločine proti človeštvu, kot sta apartheid in preganjanje.

Režim apartheida, ki ga izvaja izraelski režim na celotnem območju pod svojim nadzorom, to je na izraelskem suverenem ozemlju, v vzhodnem Jeruzalemu, na Zahodnemu bregu in v Gazi, je obsodil tudi B’Tselem, izraelski informacijski center za človekove pravice na zasedenih ozemljih.

Uredništvo portala se na naše ugotovitve še ni odzvalo.

 

S K L E P

Portal Nova24tv je 8. novembra po ameriškem mediju Algemeiner, ki zagovarja interese Judov in države Izrael, povzel članek, da novinar RTVS Boris Vasev med drugim širi antisemitizem.

Vasev je za opisovanje izraelsko-palestinskega spora uporabil izraze, kot so okupacija, kolonizacija in apartheid.

Primož Šterbenc je pojasnil, da članki in intervjuji Vaseva od začetka vojne do objave prispevka na Novi24tv ne vsebujejo antisemitizma, ampak upravičeno kritiko nekaterih izrazito spornih programskih izhodišč in dejanj Izraela oziroma političnega sionizma.

Trditev, da novinar RTVS Boris Vasev širi antisemitizem, ne drži.

 

Dopolnitev, 5. 12.:

Uredništvo portala Nova24tv je po objavi članka odgovorilo, da je mnenje profesorja Šterbenca samo eno izmed različnih mnenj, mnogi drugi strokovnjaki menijo drugače. Kateri, niso navedli. V odzivu so dodali, da je cilj Hamasa popolno uničenje judovske države, torej je zagovarjanje te teroristične organizacije antisemitsko.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij