S fotografije »rumenih jopičev« izbrisano ime neonacistične znamke oblačil

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

Foto: Facebook profil Rumeni jopiči

Foto: Facebook profil Rumeni jopiči

Foto: Domen Anderle

Foto: Domen Anderle


OCENA


 
Na izvirni fotografiji novinarja Planet TV, ki jo je objavil portal Siol.net, eden izmed protestnikov nosi črno majico, ki ima na rokavu odtisnjeno ime znamke Thor Steinar. Foto: Anže Malovrh/STA

Na izvirni fotografiji novinarja Planet TV, ki jo je objavil portal Siol.net, eden izmed protestnikov nosi črno majico, ki ima na rokavu odtisnjeno ime znamke Thor Steinar. Foto: Anže Malovrh/STA

»Rumeni jopiči so se pojavili v sredo na 'antiproslavi', ki so jo zakuhali levičarski skrajneži, kjer se je kazalo nage riti in pela internacionala,« so nekaj dni po alternativni proslavi 24. junija, pred dnevom državnosti, poročali na spletnem portalu e-maribor.si. Novici so dodali fotografijo s protesta, na kateri »rumeni jopiči« stojijo pred spomenikom Franceta Prešerna v Ljubljani in držijo transparente z napisi »Rumeni jopiči proti anarhiji«, »Anarhisti so levi fašisti« in »Za koga? Za Slovenijo«.

Fotografija je bila najprej objavljena v spletnem mediju Siol.net. Njen avtor, novinar Planet TV Domen Anderle je za Razkrinkavanje.si povedal, da jo je posnel med opravljanjem novinarskega dela. Fotografijo je predal v uporabo Siolu.net, za dovoljenje za njeno uporabo drugje ali za predelavo fotografije pa ga ni prosil nihče. 

Iz spletnega medija e-maribor.si so za Razkrinkavanje.si sporočili, da so fotografijo videli na facebook strani Rumeni jopiči. Dodali so, da naj »takih neumnosti ne sprašujemo več« in da bodo našo elektronsko pošto blokirali. Po pojasnilu, da smo novinarsko vprašanje postavili zaradi domnevne kršitve avtorskih pravic, so nam zagrozili tudi z ovadbo zaradi nadlegovanja.

 

Odgovorni urednik portala e-maribor.si je sicer Mitja Grmovšek, član občinskega odbora SDS v Dupleku, ki je februarja letos od Janeza Janše prejel pohvalo za aktivno delovanje v stranki. 

Fotografijo spremenil »Gebels«

Na fotografiji, objavljeni na Siolu.net, je imel protestnik, ki je držal desni konec transparenta z napisom »Rumeni jopiči proti anarhiji«, na rokavu majice izpisano ime Thor Steinar. Gre za znamko oblačil, ki je priljubljena med pripadniki neonacističnega gibanja, v nemškem bundestagu pa je denimo prepovedana.

Kot smo poročali prejšnji petek, 3. julija, se je leta 2010 na »pobeglem« seznamu kupcev oblačil te znamke znašel tudi Julijan Recko, ki je po dostopnih informacijah na shodu 24. junija dvignil desnico v nacistični pozdrav.

 
 

Fotografija levo: facebook profil Rumeni jopiči, desno: Domen Anderle.

 

Na fotografiji protestnika, ki so jo objavili na facebook strani skupine Rumeni jopiči in na portalu e-maribor, ta na rokavu majice nima več imena znamke Thor Steinar.

Spletno orodje Forensically nazorno pokaže sled izbrisanega besedila na rokavu.

Spletno orodje Forensically nazorno pokaže sled izbrisanega besedila na rokavu.

Ko smo fotografijo približali, smo opazili samo liso, ki se po odtenku in »teksturi« vidno razlikuje od preostale površine, napisa Thor Steinar pa ne prekrije v celoti. Fotografija je prav tako obrezana, zato na njej manjka vodni žig SiolNET, ki je viden na izvirni fotografiji.  

Fotografijo, objavljeno na e-maribor.si, smo primerjali z originalno, ki jo je objavil Siol.net, pri čemer smo si pomagali s spletnim orodjem za obdelavo fotografij Pixlr.

S prekrivanjem fotografij smo ugotovili, da so njuni elementi identični, in tako potrdili, da gre za fotografijo istega avtorja.

S pomočjo orodij Forensically in ExifTool smo pridobili metapodatke fotografije, ki je bila objavljena na facebook strani Rumeni jopiči. Podatki kažejo, da je bila slikovna datoteka obdelana s programom za obdelavo fotografij Photoshop, kot avtor popravljene fotografije pa je naveden uporabnik z imenom »Gebels«. 

Ker družbeno omrežje facebook iz tam objavljenih fotografij samodejno izbriše druge metapodatke, kot so čas in kraj nastanka ali model fotoaparata, drugih podatkov o fotografiji iz njenih lastnosti ni bilo mogoče pridobiti.

Screenshot+2020-07-10+at+10.10.13.jpg

Poseg v avtorske pravice 

Peter Jančič, odgovorni urednik spletnega medija Siol.net, kjer je bila fotografija najprej objavljena, je na naša vprašanja, ali so »rumenim jopičem« in portalu e-maribor.si dali dovoljenje za uporabo fotografije in ali bodo zaradi morebitne nedovoljene uporabe kako ukrepali, odgovoril, da »dogajanja na facebooku ne komentira«.

»Gre za nedovoljeno uporabo avtorskega dela«, a le v primeru, da »rumeni jopiči« za objavo niso dobili dovoljenja niti od Siola.net, je za Razkrinkavanje.si dejala pravnica in ustanoviteljica inštituta za intelektualno lastnino Maja Bogataj Jančič. Materialne pravice se na drugo osebo namreč lahko prenesejo s pogodbo. Če jih je avtor prenesel na Siol.net in portalu dovolil, da ta njegovo avtorsko delo prenaša naprej, potem je dovoljenje za uporabo »rumenim jopičem« lahko dal Siol.net, je utemeljila.

Avtor fotografije, novinar Planet TV Domen Anderle, je posnetek naredil kot novinar te televizije, dal pa ga je v uporabo tudi uredništvu Siola.net. Ob tem ni prepričan, ali je na Siol.net prenesel tudi svoje materialne pravice. Te po zakonu o avtorski in sorodnih pravicah med drugim obsegajo pravico do javnega prenosa in prikazovanja, predelave ali distribuiranja.

 

POSODOBITEV, 10. 7. 2020:

V podjetju TSmedia so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so fotografije, ki jih posnamejo sodelavci TSmedie ali Planet TV, last podjetja, s katerim ima sodelavec sklenjeno pogodbo; to velja tudi za študente. Kot so zapisali, jih smejo tretje osebe (pravne ali fizične) uporabljati le z dovoljenjem podjetja in podpisom avtorja fotografije.

Bogataj Jančičeva je ob tem še opozorila, da moralne avtorske pravice po zakonu o avtorski in sorodnih pravicah ščitijo avtorjeve duhovne in osebne vezi do avtorskega dela, med katere denimo spada pravica do priznanja avtorstva. V to so po njenem mnenju posegli na portalu e-maribor.si in facebook profilu Rumeni jopiči, ker na fotografiji ni navedbe avtorja. Dodala je, da moralnih pravic namreč ni mogoče prenesti na drugo osebo.

Vprašanja, povezana z dovoljenjem za uporabo fotografije in razlogom za obdelavo, smo poslali tudi administratorjem facebook strani skupine Rumeni jopiči, ki se predstavlja za »rumene jopiče«, dejansko pa vključuje pripadnike slovenskih neonacističnih organizacij. Odgovorov nismo prejeli. Objavili jih bomo, ko jih bomo dobili.

 

S K L E P

V prispevku na portalu e-maribor.si so uporabili fotografijo s provladnega shoda, ki je »dopolnil« alternativno proslavo pred dnevom državnosti na Prešernovem trgu. Kot so dejali, so jo pridobili na facebook strani »rumenih jopičev«.

Avtor fotografije je novinar Planet TV Domen Anderle, ki jo je dal v uporabo Siolu.net, upravljavci facebook profila Rumeni jopiči in spletni portal e-maribor pa ga niso prosili za uporabo fotografije. Ali jim je dovoljenje dalo uredništvo Siola.net, ne vemo, ker odgovorni urednik »ne komentira dogajanja na facebooku«. 

Na fotografiji, ki jo je posnel Anderle, je bil eden izmed protestnikov oblečen v črno majico z dolgimi rokavi znamke Thor Steiner, ki je priljubljena med pripadniki neonacističnega gibanja, v nemškem bundestagu pa je denimo prepovedana. Ko sta to fotografijo objavila portal e-maribor.si in facebook stran »rumenih jopičev«, pa je ime znamke »izginilo« z oblačila »rumenega jopiča«. 

Ni jasno, kdo je s programom Photoshop priredil fotografijo, metapodatki slike kažejo le, da je njen avtor »Gebels«.

Če Anderle na Siol.net ni prenesel tudi svojih materialnih pravic, so osebe, ki se na facebooku izdajajo za »človekoljubno organizacijo Rumeni jopiči«, posegle v pravico reproduciranja in dajanja na voljo javnosti, prav tako gre za nedovoljeno predelavo fotografije, je za Razkrinkavanje.si dejala Maja Bogataj Jančič z inštituta za intelektualno lastnino. Dodala je, da so tako »rumeni jopiči« kot portal e-maribor z uporabo fotografije brez navedbe avtorja v vsakem primeru kršili njegove moralne avtorske pravice.

Administratorji facebook strani Rumeni jopiči so uporabili fotografijo, s katere je bilo odstranjeno ime neonacistične modne znamke na rokavu majice enega od članov skupine, zato objavo označujemo za manipulacijo. 

Ker na facebook strani skupine, ki se izdaja za »rumene jopiče«, in na portalu e-maribor.si niso navedli avtorja fotografije Domna Anderleta, so s tem po mnenju Maje Bogataj Jančič kršili avtorjeve moralne avtorske pravice. Po metodologiji Razkrinkavanj.si gre tako pri uporabi te fotografije tudi za kitenje s tujim perjem.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.


Razkrinkavanje_KitenjeSTujimPerjem.png

Kitenje s tujim perjem

Objava, za katero se izkaže, da je neizvirna. Lahko gre za prepisovanje sporočil za javnost ali drugih virov pa tudi za povzemanje informacij brez ustreznega navajanja vira. Takšna praksa sliši tudi na ime »churnalism« ali »copy-paste« novinarstvo.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png