Slogan All Lives Matter ni človekoljuben

Avtorici: Meta Gantar, Žana Erznožnik

 

TRDITEV

Napis All Lives Matter v ničemer in v nobenem primeru ne izraža prepričanj in stališč posameznikov in skupin, ki so to v svojem bistvu človekoljubno besedno zvezo zlorabili kot kritiko gibanja Black Lives Matter.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

gloss.si

 
Gibanje Black Lives Matter ne zanika, da so vsa življenja pomembna, ampak opozarja, da morajo biti tako kot druga cenjena tudi življenja temnopoltih, da bi bili slogani, kot je All Lives Matter, smiselni, je za Razkrinkavanje.si zapisala Olivia Chep…

Gibanje Black Lives Matter ne zanika, da so vsa življenja pomembna, ampak opozarja, da morajo biti tako kot druga cenjena tudi življenja temnopoltih, da bi bili slogani, kot je All Lives Matter, smiselni, je za Razkrinkavanje.si zapisala Olivia Chepkirui Sang, manekenka z naslovnice Glossa. Foto: DPA/STA

Slovenska modna revija Gloss je na junijski naslovnici objavila fotografijo temnopolte manekenke Olivie Chepkirui Sang in slogan #All Lives Matter (Vsa življenja štejejo). Potem ko so uporabniki družbenih omrežij, pa tudi Heidi Rodnak, avtorica naslovne fotografije, uredništvo revije opozorili, da je naslovnica rasistična, so pri Glossu na svoji spletni strani 22. junija objavili pojasnilo in opravičilo. 

»Napis All Lives Matter v ničemer in v nobenem primeru ne izraža prepričanj in stališč posameznikov in skupin, ki so to v svojem bistvu človekoljubno besedno zvezo zlorabili kot kritiko gibanja Black Lives Matter,« so med drugim zapisali v uredništvu Glossa. Poudarili so še, da ostro obsojajo »rasizem, kot tudi vse oblike diskriminacije«.

»Slogan All Lives Matter je na naslovnici revije, na kateri je upodobljena črnska modna ikona, nedopusten,« je za Razkrinkavanje.si zapisala komunikologinja Mojca Pajnik, ki se na fakulteti za družbene vede in mirovnem inštitutu ukvarja z vprašanji modernega rasizma. Ta besedna zveza po njenem prepričanju ne more biti človekoljubna, saj se pomen besednih zvez oblikuje v kontekstu njihovega izrekanja, torej glede na to, kdaj, kje in kako so izrečene oziroma zapisane. 

Naslovnico so objavili mesec dni po začetku globalnih protestov za pravice temnopolte skupnosti, ki jih je spodbudila smrt Georgea Floyda 25. maja v ZDA zaradi policijskega nasilja.

Mojca Pajnik je pojasnila, da so člani gibanja Black Lives Matter že leta 2013 opozarjali na sistemski rasizem v ZDA. »Zapis All Lives Matter je med številnimi uporabniki twitterja odgovor na to mobilizacijo, ki je namenjen minimiziranju boja ter ohranjanju kulture izključevanja in rasizma,« je zapisala.

Po njenem mnenju je gibanje Black Lives Matter posledica neuspelih ukrepov proti rasni diskriminaciji, ki segajo še v 60. leta prejšnjega stoletja. Med temnopoltimi v ZDA je v primerjavi z belim prebivalstvom več brezposelnih, revnih in manj izobraženih, prav tako obiskujejo slabše šole in živijo v slabših stanovanjih, je pojasnila.

Pajnikova opozarja, da je rasizem v času ameriškega predsednika Donalda Trumpa dobil dodatno veljavo: »Belskost je glorificirana kot utelešena rasna moč. All Lives Matter je v tem kontekstu lahko le (prikriti) rasizem.« Slogan namreč zanika problem, ki ga imajo zahodne demokracije z rasizmom, »je izraz nespoštovanja ali zanikanja relevantnosti aktualnega skupnega globalnega boja za pravice temnopoltih«. 

 
 

»Izraz All Lives Matter, zapisan z dobrimi nameni ali ne, nakazuje, da vsa življenja že štejejo, kar je zgolj izgovor za ohranitev neenakosti,« je sklenila Pajnikova. Gibanje Black Lives Matter po njenem ne zanika, da so vsa življenja pomembna, poziva pa k nujnemu spoštovanju človekovih pravic temnopoltih skupnosti in k odpravi rasizma.

Dodala je še, da je pozicioniranje tega slogana na naslovnici, čez fotografijo temnopolte manekenke Olivie Sang, učinkovalo posmehovalno: »Kot bi hoteli zanikati trpljenje in utišati črnsko skupnost, tako v modni industriji kot drugje.« 

Naslovna fotografija brez avtoričine privolitve

Avtorica naslovne fotografije Heidi Rondak je na svojem instagram profilu 22. junija sporočila, da je uredništvo revije Gloss ni obvestilo, da bodo naslovnico natisnili skupaj s sloganom All Lives Matter. »Z zatrjevanjem, da podpirate raznolika človekoljubna gibanja, ne morete upravičiti rasizma. Če podpirate Black Lives Matter, bodite obveščeni!« Po štirih tednih protirasističnih protestov, člankov in dokumentarnih oddaj po njenem prepričanju »ni nobenega opravičila za uporabo tega hashtaga«, zlasti ne v mediju z naklado 20 tisoč izvodov.

Rondakova je objavi priložila e-korespondenco s predstavnikom revije Gloss. V enem od sporočil reviji je zapisala, da njena fotografija ni bila namenjena izražanju političnih stališč in da je njeno uporabo potrdila zgolj za objavo modne zgodbe. Od revije je v sporočilu zahtevala, naj izvirne naslovnice z napisom All Lives Matter ne objavijo digitalno in naj popravijo tudi tiskano različico. 

Uredništvo revije Gloss je v odgovorih Rondakovi zapisalo, da nesporazum obžalujejo, saj so želeli s sloganom All Lives Matter »podpreti vse protirasistične in druge kampanje, ki promovirajo boj za človekove pravice«. Odgovorili so, da originalne junijske naslovnice z napisom All Lives Matter na njeno prošnjo ne bodo objavili in da so dostavo številk v trgovine ustavili. »Zelo nas je prizadelo, da ste ta slogan razumeli kakorkoli drugače kot strogo protirasistično,« so zapisali.

Revijo Gloss distribuirajo tudi skupaj s sobotno izdajo Dnevnika, a je odgovorni urednik Dnevnika Miran Lesjak pojasnil, da je povezava zgolj tehnična, saj revija ni priloga časnika, ima drugega izdajatelja, lastno programsko zasnovo in svojega odgovornega urednika. Po Lesjakovem mnenju je bilo sicer opravičilo odgovorne urednice Glossa primerno.

»Škoda je že storjena«

Fotografija je bila reviji Gloss po besedah Olivie Chepkirui Sang, manekenke z naslovnice, poslana z dovoljenjem za objavo modne zgodbe v notranjosti revije. »Biti na naslovnici je seveda čudovito, a v tem primeru se o tem, da bo fotografija objavljena na naslovnici z besedami All Lives Matter, niso posvetovali z nikomer. Ne s fotografinjo, ne z mojo agencijo, kaj šele z mano,« je zapisala za Razkrinkavanje.si.

Razburilo jo je, da je bila naslovnica z njenim obrazom 'brandirana' s sloganom gibanja, ki ga sploh ne podpira, in s čimer se ni nikoli strinjala, je svoje doživljanje naslovnice Glossa opisala Sangova. Pojasnila je, da slogan All Lives Matter ne bo resničen toliko časa, »dokler na svetu ne bo enakopravnosti in dokler rasizem ne bo popolnoma izkoreninjen«. Rasizem je trenutno še kako živ, je povedala Sangova, saj ga temnopolti, tudi ona, doživljajo vsakodnevno. 

Gloss je na junijski naslovnici objavil fotografijo temnopolte manekenke in slogan #All Lives Matter. Vir: Irena Sirena, twitter

Gloss je na junijski naslovnici objavil fotografijo temnopolte manekenke in slogan #All Lives Matter. Vir: Irena Sirena, twitter

Slogan #All Lives Matter so po opozorilu bralcev umaknili. Vir: Posnetek zaslona

Slogan #All Lives Matter so po opozorilu bralcev umaknili. Vir: Posnetek zaslona

Sangova podpira gibanje Black Lives Matter, poudarila pa je, da slogan gibanja ne sporoča, da so življenja temnopoltih več vredna od drugih, ampak da morajo biti vredna toliko, kot so vredna življenja drugih, da bi bili slogani, kot je All Lives Matter, smiselni.

Kljub poznejšemu opravičilu in umiku revije je bila »škoda storjena že s produkcijo in distribucijo prvih kopij«, meni Sangova. »Mislim, da niso zares razumeli razsežnosti nespoštovanja in kako dolgoročen vpliv bo imela ta naslovnica,« je dodala. Upa, da bodo uredniki Glossa raziskali to tematiko in znanje o njej delili z drugimi v uredništvu.

»Mislim, da bo imelo opravičilo revije Gloss večji pomen, ko bom videla spremembe v tem, kako iščejo modele za svoje modne zgodbe in naslovnice, kot tudi v zgodbah o temnopoltih ljudeh, ki jih posredujejo bralcem.« Sandova upa, da bo to privedlo do normalizacije odnosa do temnopoltih modelov na naslovnicah in jih ne bodo več izrabljali za izkazovanje podpore manjšinam ali za izjeme, ki potrjujejo pravilo.

Komunikologinja Mojca Pajnik pojasnila revije Gloss, da ostro obsojajo rasizem, »ne more vzeti resno«, saj je iz njihovih odgovorov fotografinji Heidi Rondak razvidno, da se »ne strinjajo niti s tem, da so storili napako«.

Zakon o medijih prepoveduje spodbujanje neenakopravnosti in nestrpnosti, kar je nedopustno tudi po kodeksu novinarjev Slovenije, ki med drugim določa, da se morajo novinarji izogibati rasnim in drugim stereotipom. Javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti je kaznivo po 297. členu kazenskega zakonika in se lahko kaznuje z zaporom do dveh let.

Na inšpektoratu za medije niso prejeli prijave v zvezi z (pozneje umaknjeno) junijsko naslovnico Glossa in niso pooblaščeni za komentiranje objav v medijih, so sporočili. Tudi zagovornik načela enakosti ni prejel nobene prijave, povezane z naslovnico, brez izvedenega upravnega postopka pa se ne more opredeljevati, so pojasnili v njegovi pisarni.

»Napake iz nevednosti imajo lahko prav tako hude posledice kot tiste, ki so storjene namerno, torej ob vsem znanju načrtno,« so za Razkrinkavanje.si zapisali pri varuhu človekovih pravic. Dodali so, da se je treba o človekovih pravicah vseskozi učiti, saj se pristopi kršiteljev pravic zaradi družbenih sprememb spreminjajo, postajajo bolj prefinjeni, a zato niso nič manj nevarni. Varuh človekovih pravic v odnosu do zasebnih medijev sicer nima pristojnosti, zato konkretnega primera ne more komentirati, so še pojasnili.

Prijave v zvezi z junijsko naslovnico Glossa prav tako še niso prejeli na novinarskem častnem razsodišču. Razsodišče se o posamičnih primerih javno opredeljuje le prek sprejetih stališč in razsodb, je zapisala njegova predsednica Tatjana Pirc. 

Pirčeva, ki je poudarila, da podaja zgolj svoje osebno mnenje, meni, da bi se moralo uredništvo medija, ki se odloči za objavo slogana All Lives Matter, »poglobiti v njegove korenine, razsežnosti, pomen in tudi v to, kako bo javnost objavo razumela in interpretirala«. Po njeni oceni uredništvo revije Gloss »očitno ni opravilo temeljite presoje konteksta in vseh možnih interpretacij slogana All Lives Matter«. 

Odziv uredništva na kritike junijske naslovnice je po njeni oceni sicer hvalevreden. Kljub temu pa del opravičila, v katerem trdijo, da objava zapisa All Lives Matter ne izraža stališč posameznikov in skupin, ki so to »v svojem bistvu človekoljubno besedno zvezo zlorabili kot kritiko gibanja Black Lives Matter«, daje vtis preveč lahkotne in ne dovolj poglobljene obravnave tako občutljive teme, kot je rasizem, je dodala Pirčeva.

Odgovorni urednici revije Gloss Tei Hegeduš smo poslali prošnjo za pojasnila, zakaj avtorice niso obvestili, da bodo fotografijo objavili na naslovnici, oziroma zakaj se o tem z njo niso posvetovali, ter glede opravičila, ki so ga objavili na spletnem portalu revije. Odziv bomo objavili, ko ga bomo dobili.

 

S K L E P

Slovenska modna revija Gloss je na naslovnici junijske izdaje objavila fotografijo temnopolte manekenke Olivie Sang s sloganom All Lives Matter.

Potem ko so uredništvo Glossa na rasistično naslovnico opozorili uporabniki družbenih omrežij, med njimi tudi avtorica fotografije Heidi Rondak, je uredništvo na spletnem mestu objavilo pojasnilo in opravičilo. Zapisali so, da je besedna zveza All Lives Matter v svojem bistvu človekoljubna. Revijo s to naslovnico so umaknili iz prodaje.

Ta slogan po mnenju raziskovalke sodobnega rasizma Mojce Pajnik ni človekoljuben, saj je glede na čas objave prikrito rasističen. Slogan so na naslovnici natisnili mesec dni po začetku protestov za pravice temnopolte skupnosti, ki so izbruhnili v ZDA in se nato razširili po svetu. Pajnikova pravi, da ga zato ni mogoče brati zunaj tega konteksta. Slogan All Lives Matter je po njenem mnenju prikrito rasističen, saj je v dobi predsednika ZDA Donalda Trumpa rasizem dobil dodatno legitimnost, belskost pa je glorificirana kot utelešena rasna moč. 

Avtorica naslovne fotografije Heidi Rodnak je na instagramu v svojem odzivu zapisala, da ni dala dovoljenja za uporabo fotografije za izražanje političnih stališč, ampak zgolj za objavo modne zgodbe v reviji. 

Olivia Chepkirui Sang, manekenka z naslovnice, ni privolila v tovrstno uporabo fotografije in se z njo ne strinja. Objava jo je razjezila, saj je bila naslovnica z njenim obrazom označena s sloganom gibanja, ki ga sploh ne podpira, in s čimer se ni nikoli strinjala, je opisala svoje doživljanje naslovnice. Slogan All Lives Matter po njenih besedah ne bo resničen, dokler ne bo rasizem popolnoma izkoreninjen in bodo vsi ljudje enakopravni.

Trditev, da napis All Lives Matter na naslovnici v ničemer in v nobenem primeru ne izraža prepričanj in stališč posameznikov in skupin, ki so to v svojem bistvu človekoljubno besedno zvezo zlorabili kot kritiko gibanja Black Lives Matter, ne drži.

 

image-asset.png

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png