Slovenija ni najčistejša država na svetu

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV
»Slovenija je bila razglašena za najčistejšo državo na svetu.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
 

Slovenska turistična organizacija si za trajnostni razvoj turizma in njegovo promocijo prizadeva s podeljevanjem certifikata Slovenia Green domačim destinacijam in turističnim obratom. Foto: Tinkara Zupan/STA

»Slovenija je bila razglašena za najčistejšo državo sveta,« je na facebooku 15. januarja objavila stran Zanimljivo =), ki ima 840 tisoč sledilcev. Besedilu so dodali zemljevid Slovenije. Objavo je delilo več kot 2800 uporabnikov tega družbenega omrežja, med njimi tudi veliko Slovencev.

Stran Zanimljivo =) obstaja od leta 2015, facebook pa ne navaja, kdo jo upravlja, saj upravitelj še ni dokončal njihovega postopka potrjevanja. Znano je le, da naj bi bil iz Srbije. 

Stran občasno deli prispevke s področja zabave in življenjskega sloga, ki jih objavljata srbska portala Srbija danas in Kurir, sicer pa objavlja razvedrilne vsebine, denimo o zvezdnikih in svetovnih zanimivostih, pri čemer večinoma ne navaja virov informacij. 

Vira niso navedli niti v objavi o Sloveniji kot najčistejši državi na svetu. Razkrinkavanju.si na vprašanji o viru informacije in upravljavcu strani niso odgovorili.

Enako objavo s fotografijo zemljevida Slovenije in podobnim spremnim besedilom kot stran Zanimljivo =) je sicer že 6. septembra 2021 objavila facebook stran Stari dedo. Upravitelja te strani naj bi bili osebi iz Srbije in Turčije.

Zajem zaslona objave na facebook strani »Zanimljivo =)« o Sloveniji kot najčistejši državi na svetu.

O Sloveniji kot najčistejši državi sveta je sicer med letoma 2018 in 2023 poročalo več portalov, denimo srbska Politika in Nova ter bosanski N1. Sklicevali so se na mednarodno priznanje organizacije Green Destinations, ki ga je Slovenija prejela leta 2016. 

V organizaciji so za Razkrinkavanje.si potrdili, da so pred osmimi leti na prireditvi Global Green Destinations Day prvič podelili naziv zelene države Sloveniji. Toda opozorili so, da enačenje naziva z najčistejšo državo ni ustrezno: »Bolje rečeno, gre za državo z najbolj trajnostnim turizmom.«

Tudi slovenska turistična organizacija je na svojem portalu kot enega prvih dosežkov Zelene sheme slovenskega turizma navedla, da je bila Slovenija na prireditvi Global Green Destinations Day 2016 imenovana za prvo zeleno državo na svetu.

Green Destinations je sicer globalna organizacija s sedežem na Nizozemskem, ki turističnim destinacijam, podjetjem in skupnostim za plačilo pomaga pri upravljanju turističnih dejavnosti, in sicer z ocenjevanjem, izobraževanjem in predlogi rešitev. Za podeljevanje certifikatov trajnostnega turizma imajo akreditacijo mednarodnega sveta za trajnostni turizem.

Kot so pojasnili za Razkrinkavanje.si, so v primeru Slovenije leta 2016 ugotovili, da je njen trajnostni turizem 96-odstotno skladen s 100 merili za podelitev ocene zelena država.

Opozorili so, da je bila ocena veljavna dve leti, torej do 2018., in da je šlo zgolj za izhodiščno oceno, ki je ne gre enačiti s certifikatom zelene destinacije. Če bi Slovenija pridobila certifikat, bi ga morala obnavljati na dve leti.

Merila, ki jih je za ocenjevanje Slovenije uporabila organizacija Green Destinations, obsegajo šest tematskih sklopov, od katerih so le trije povezani s čistostjo države. To so narava in pokrajina, okolje in podnebje ter posel in komunikacija, kjer med drugim ugotavljajo, kako država spodbuja turistična podjetja k ekološkemu delovanju. 

Drugi trije sklopi zajemajo družbena področja, denimo sodelovanje lokalne skupnosti, dostopnost turističnih destinacij za ranljive skupine, kulturno dediščino, človekove pravice in spoštovanje tradicije.

Čistost okolja v 180 državah merijo tudi univerzi Yale in Columbia ter svetovni gospodarski forum. Njihov indeks EPI kaže uspešnost države pri spoprijemanju s podnebnimi spremembami. Z njim preverjajo, kako posamezne države varujejo ekosisteme in kako okolje vpliva na človekovo zdravje in kakovost življenja.

Raziskovalci preverijo 40 kazalnikov s področij kakovosti zraka in vode, biološke pestrosti in trajnostnih ukrepov, vstopne podatke pa jim posredujejo mednarodne raziskovalne institucije, vladne agencije in univerze. 

Po zadnjih dostopnih podatkih je Slovenija leta 2022 na indeksu EPI zasedala sedmo mesto. Med deseterico najboljših se je prebila prvič. Na vrhu lestvice je Danska.

Upravitelji facebook strani Zanimljivo =) se niso odzvali na naša vprašanja. Novinarka, ki jih je poslala, je dobila samodejni odgovor s potrdilom o prejemu, nato pa do te strani ni mogla več dostopati, prav tako ni mogla več stopiti v stik z njimi. Odziv bomo objavili, če ga prejmemo.

SKLEP

»Slovenija je bila razglašena za najčistejšo državo sveta,« je na facebooku 15. januarja v srbskem jeziku objavila stran Zanimljivo =), kjer niso odgovorili na novinarsko vprašanje o viru podatkov za to trditev.

Da je Slovenija najčistejša država sveta, je sicer med letoma 2018 in 2023 poročalo več bosanskih in srbskih portalov. Sklicevali so se na oznako zelena država, ki jo je Slovenija dobila leta 2016, ko je mednarodna organizacija Green Destinations Sloveniji prvič podelila ta naziv.

Organizacija Green Destinations je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da je ocena veljala le dve leti in da tega naziva ne gre enačiti z nazivom najčistejše države. Korektneje bi bilo reči, da gre za državo z najbolj trajnostnim turizmom.

Organizacija podeljuje tudi certifikat za zeleno destinacijo, vendar ga Slovenija doslej še ni pridobila.

Po indeksu EPI, s katerim merijo, kako države varujejo ekosisteme, ter vpliv okolja na človekovo zdravje in kakovost življenja, je bila Slovenija leta 2022 sicer sedma med 180 državami.

Objava facebook strani Zanimljivo =), da je bila Slovenija razglašena za najčistejšo državo, po metodologiji Razkrinkavanja.si ne drži, saj je organizacija Green Destinations ocenjevala trajnostni turizem, ne čistost države, državi pa je 2016. podelila zgolj oceno zelena država, ki je veljala do 2018.


Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.