Svet24 neutemeljeno o vplivu kofeina na spanec

Avtorja: Žan Premrov, Meta Gantar

 

TRDITEV

»Ko se torej zvečer odpravimo v posteljo, naše telo še vedno procesira kofein, ki smo ga zaužili zjutraj, to pa bistveno zmanjša kakovost našega spanca.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

svet24.si


 

Po podatkih statističnega urada je prebivalec Slovenije leta 2022 v povprečju porabil tri kilograme kave. Foto: STA

Portal Svet24 je 12. januarja poročal, da je kofein, zaužit zjutraj, zvečer še vedno v telesu, kar bistveno zmanjša kakovost spanca.

Članke z zelo podobno vsebino je objavilo tudi več balkanskih novičarskih portalov. Istega dne kot Svet24 je podoben članek objavil bosanski portal Klix, med drugim pa sta ga povzela bosanski portal Magazin plus in portal Glas Srpske iz Republike Srbske. Prav tako ga je istega dne poobjavil portal črnogorske radiotelevizije.

Svet24 je v prispevku povezal nekaj dobesedno prevedenih delov člankov omenjenih balkanskih portalov in jim dodal še izvirno besedilo. Člankov, v katerih so mediji na podoben način obravnavali vpliv uživanja kofeina na spanec, smo v uredništvu Razkrinkavanja.si odkrili 30. Od teh so v 17 povzeli portal Klix.

Vir: posnetek zaslona članka na portalu Klix, enega izmed vsaj 30, v katerih so poročali podobno kot Svet24

Vir: posnetek zaslona članka na portalu Svet24

Omenjeni portali, tudi Svet24, so se sklicevali na uporabnika tiktoka Suraja Kukadio, ki je trditvi o kofeinu objavil na svojem profilu z več kot 60 tisoč sledilci.

Po zdravniškem registru Združenega kraljestva ima Kukadia dovoljenje za opravljanje zdravniške dejavnosti, na tiktoku pa se pod vzdevkom dr. Sooj predstavlja kot zdravnik splošne in urgentne medicine. Septembra lani je na konferenci TEDx dejal, da z objavljanjem posnetkov na družbenih omrežjih »omogoča dostop do zdravstvenih informacij, podprtih z dokazi«.

Raziskava, leta 2021 objavljena v recenzirani znanstveni reviji Scientific Reports, v kateri je sodelovalo 20 rednih pivcev kave, je pokazala, da različne količine zaužitega kofeina ne vplivajo na čas, strukturo ali oceno spanja, ki so jo podali udeleženci raziskave.

Pregled raziskav o vplivu kofeina na spanec, leta 2008 objavljen v recenzirani znanstveni reviji Sleep Medicine Reviews, je potrdil pogojno povezavo med dnevnim vnosom kofeina in težavami s spanjem ter občutkom zaspanosti čez dan. Krajši in manj kakovosten spanec so imeli predvsem posamezniki s siceršnjimi težavami s spanjem in tisti, ki so kofein zaužili uro ali manj pred spanjem.

Odgovorni urednik portala Svet24 je v odzivu na naše ugotovitve dejal, da je avtorica članka vsebino »povzela po enem izmed virov na spletu« in da se ta nanaša na objavo Suraja Kukadie na tiktoku. Pojasnilu je dodal povezavo do članka, ki ga je objavil portal Klix.

Suraja Kukadio smo seznanili z ugotovitvami. Njegov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

SKLEP

Portal Svet24 je 12. januarja poročal, da je kofein, zaužit zjutraj, zvečer še vedno v telesu, kar bistveno zmanjša kakovost spanca.

Sklicevali so se na objavo Suraja Kukadie na tiktoku. Britanski zdravnik se na tem omrežju predstavlja kot zdravnik za splošno in urgentno medicino.

Po raziskavi, leta 2021 objavljeni v znanstveni reviji Scientific Reports, različne količine kofeina, zaužitega čez dan, ne vplivajo na kakovost spanca.

Pregled raziskav o vplivu kofeina na spanec, leta 2008 objavljen v znanstveni reviji Sleep Medicine Reviews, je potrdil, da je kofein vplival na spanje predvsem pri tistih, ki so že tako imeli težave s spanjem, in pa tistih, ki so ga uživali največ uro pred spanjem. 

Trditev portala, da je kofein, zaužit zjutraj, zvečer še vedno v telesu, kar bistveno zmanjša kakovost spanca, je neutemeljena.

Več balkanskih portalov je letos objavilo vsaj 30 člankov z zelo podobno vsebino kot Svet24. Primerjava prispevkov je pokazala, da je slovenski portal v nekaterih delih dobesedno prevedel članke drugih portalov, zato smo članku po metodologiji Razkrinkavanja.si dali tudi oceno kitenje s tujim perjem.

 

Kitenje s tujim perjem

Objava, za katero se izkaže, da je neizvirna. Lahko gre za prepisovanje sporočil za javnost ali drugih virov pa tudi za povzemanje informacij brez ustreznega navajanja vira. Takšna praksa sliši tudi na ime »churnalism« ali »copy-paste« novinarstvo.


Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij