V zadnjih 70 letih v Sloveniji ni bilo več kot 700 tisoč splavov

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

V zadnjih 70 letih je bilo v Sloveniji opravljenih več kot 700.000 splavov.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Domovina.je


 

Med dovoljene splave v Sloveniji sodijo splavi, opravljeni na željo ženske do 10. tedna nosečnosti ali kasneje, če jih odobri komisija za umetno prekinitev nosečnosti, so pojasnili na NIJZ. Foto: Daniel Novakovič/STA

V zadnjih 70 letih je bilo v Sloveniji opravljenih več kot 700.000 splavov, so v prispevku z naslovom Zmaga gibanja za življenje v ZDA, objavljenem 24. junija, trdili na portalu Domovina. Pri tem so se sklicevali na trditev civilne iniciative Pohod za življenje, ki vabi k podpisu deklaracije za življenje.

Pravico do splava so z uredbo o postopku za dovoljeno odpravo plodu uzakonili v Jugoslaviji leta 1952. Po 55. členu ustave samostojne Slovenije pa je odločanje o rojstvih otrok svobodno, smo poročali novembra 2020. Toda ustavno sodišče, edino pristojno za razsojanje o vprašanju, ali je pravica do prekinitve nosečnosti zagotovljena v ustavi ali ne, o tem še ni odločalo.

Podatki nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kažejo, da so med letoma 1955 in 2020 v Sloveniji opravili nekaj več kot 615 tisoč dovoljenih splavov. To so splavi na željo ženske, in sicer do 10. tedna nosečnosti ali kasneje z odobritvijo komisije za umetno prekinitev nosečnosti. V to kategorijo sodijo tudi splavi, opravljeni zaradi hude bolezni ženske ali po ugotovljeni razvojni nepravilnosti ploda.

 
 

Na NIJZ so pojasnili, da so podatki od leta 1955 do 1979 manj zanesljivi. V metodoloških opombah k podatkom s podatkovnega portala NIJZ pa je tudi opozorilo, da so podatki o dovoljenih splavih v letu 2015 podcenjeni za okoli dva odstotka, saj dva zdravstvena izvajalca nista poročala o primerih prekinitve nosečnosti s tabletami.

Kot so na NIJZ za Oštro pojasnili januarja, ima lahko »kakršnokoli omejevanje pravice oziroma dostopa do legalne in strokovne pomoči ženskam, ki želijo prekiniti nosečnost, negativne posledice za zdravje«. Pojasnili so, da se ženske v nekaterih državah, kjer nimajo pravice do splava, zaradi neželene nosečnosti spoprijemajo s hudo stisko, zato pomoč iščejo v tujini ali pa se zatečejo k različnim ilegalnim in nestrokovnim posegom, ki lahko ogrozijo njihovo življenje.

Civilno iniciativo Pohod za življenje smo prosili za informacije o viru za njihov izračun, da je bilo v Sloveniji v 70 letih izvedenih več kot 700 tisoč splavov, a se niso odzvali.

S K L E P

Portal Domovina je 24. junija objavil prispevek, v katerem so trdili, da je bilo v zadnjih 70 letih v Sloveniji opravljenih več kot 700 tisoč splavov. Trditev so povzeli po navedbah civilne iniciative Pohod za življenje. 

Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) nimajo podatkov o številu splavov v zadnjih 70 letih, jih pa imajo za obdobje med letoma 1955 in 2020, ko jih je bilo nekaj več kot 615 tisoč. Toda opozorili so, da so statistični podatki o dovoljenih splavih v obdobju od leta 1955 do 1979 manj zanesljivi, podatki za leto 2015 pa so podcenjeni.

Civilna iniciativa Pohod za življenje Razkrinkavanju.si ni odgovorila na prošnjo, da se izjasnijo o viru za njihov izračun o več kot 700 tisoč opravljenih splavih v 70 letih.

Trditev je neutemeljena, saj uradnih podatkov za obdobje zadnjih 70 let ni, tisti, ki so na voljo za obdobje zadnjih 65 let, pa so deloma nezanesljivi.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij