Več kot polovica izjav v letu 2021 ni držala


Katarina Bulatović

Novinarji Razkrinkavanja.si so letos analizirali več kot 70 medijskih objav, izjav, obljub in drugih javnih vsebin. Največ jih ni držalo, sledile so manipulacije in verodostojne trditve. 

Foto: Matej Povše

Ekipa Razkrinkavanja.si je v letu 2021 preverila 77 medijskih objav in izjav politikov in drugih oseb z družbeno močjo in vplivom. V 55 odstotkih primerov izjave niso držale, sledile so manipulacije (13 odstotkov) in verodostojne trditve (11,6 odstotka).

Epidemija covida-19 je tudi letos zaznamovala delo Razkrinkavanja.si, tako je bilo skoraj 30 odstotkov izjav, ki smo jih preverjali, povezanih z njo. 

Največ bralcev, več kot 13 tisoč, je dosegel prispevek Cepiva proti covidu-19 niso genska terapija, v katerem so novinarji preverjali trditve iz videa, objavljenega na youtube kanalu Zelena nit, v katerem je bioresonančna terapevtka Karin Rižner dejala, da so cepiva proti covidu-19 genska terapija, njihove uporabe pa ne bi smeli imenovati cepljenje.

Trditve niso držale. Imunolog ter profesor biokemije in molekularne biologije Roman Jerala je denimo pojasnil, da so vektorska in mRNA cepiva proti covidu-19 »cepiva po vseh merilih«, saj sprožijo aktivacijo imunskega sistema, ki nato tvori zaščitna protitelesa in celice za obrambo pred virusom. Na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke so pojasnili, da vektorska in mRNA cepiva ne ustrezajo definiciji genskega zdravljenja iz evropske direktive, sprejete leta 2001.

Podrobneje: Cepiva proti covidu-19 niso genska terapija

 

Na drugem mestu je bila analiza o učinkovitosti cepiva AstraZenece. Informacija se je izkazala za neutemeljeno, toda zaupanje javnosti v to cepivo je bilo še pred prvimi poročili medijev o nastanku krvnih strdkov po cepljenju že omajano.

Podrobneje: Dvomi o astrazeneci kljub mnenju stroke

Na tretje mesto po branosti se je uvrstil prispevek o domnevni fotografiji dečka na šolskih protestih s transparentom, na katerem je pisalo »V šolo! Staršem grem na živce!« in »Ni važno, koga vse okužim, samo da sem v šoli!«. Na twitterju jo je delila uporabnica z imenom ꞌJordana Caričꞌ, ki je najverjetneje lažno. Tvit je delil tudi predsednik vlade Janez Janša. 

Z analizo fotografije smo ugotovili, da je bila ta prirejena. Izvirno fotografijo je objavila agencija Reuters. Posneta je bila na protestih na Nizozemskem, kjer je neki deček pozival k ukrepom za boj proti podnebnim spremembam. 

Podrobneje: Fotografija dečka na šolskih protestih je bila lažna

 

Prvo polovico leta je zaznamovala tudi novela zakona o vodah, ki je pozneje padla na referendumu. Novinarji so preverili dve izjavi v zvezi z njo, med najbolj branimi pa je bila analiza trditve ministrstva za okolje in prostor, ki je v sporočilu za javnost trdilo, da predlog novele zakona o vodah zožuje možnost posegov na priobalnih zemljiščih.

Trditev je bila pristranska, saj je ministrstvo zamolčalo dejstvo, da spremembe zakona širijo možnosti za gradnjo enostavnih objektov in objektov v javni rabi na priobalnih zemljiščih. 

Podrobneje: Novela zakona o vodah ne zožuje možnosti gradnje na obalah

 

Novinarji so v tem letu štirikrat preverjali tudi izjave, povezane z vladnim nefinanciranjem STA, ki je močno vznemirilo domače in tuje medijske organizacije. Ugotovili so, da so bili vir netočnih izjav neredko vladni organi oziroma funkcionarji. 

Vlada je na uradnem twitter profilu pod ključnikom #StopDezinformacijam objavila fotografijo z izjavo direktorja STA Bojana Veselinoviča in komentarjem te izjave. Veselinovič je namreč izjavil, da je vladni urad za komuniciranje od agencije zahteval, naj mu posreduje pojasnila o dolžini člankov in razlogih za poročanje, na kar niso odgovorili. Tvit je netočen in manipulativen. 

Podrobneje: Ukom je STA spraševal o uredniških odločitvah

 

Ekipa je analizirala še tvit stranke NSi o tem, da so v tem mandatu trikrat dvignili pokojnine.

Trditev je bila manipulativna, saj je šlo v dveh primerih za redno povišanje pokojnin. Izredno pa so se povišale decembra 2020. Podlaga za zadnjo uskladitev je bil zakon, sprejet v mandatu prejšnje vlade. 

Podrobneje: Stranka NSi ni trikrat dvignila pokojnin

 

Ekipa je objavila tudi analizo o tem, da so dezinformacije hitrejše od ukrepov. Ugotovili smo, da ciljnih ukrepov bodisi ni bodisi so razdrobljeni. Ukrepi evropske komisije niso zavezujoči, pristojni ministrstvi v Sloveniji pa na tem področju nimata posebnih ukrepov.

V okviru projekta Razkrinkavanje.si smo nadaljevali z mentoriranjem bodočih preiskovalnih novinarjev. Študenti novinarstva in mladi novinarji se ob preverjanju verodostojnosti izjav ali medijskih vsebin učijo kritičnega vrednotenja vseh informacij, ne glede na vir, spoštovanja visokih profesionalnih standardov, uporabe in analize podatkov ter drugih pomembnih veščin.