Višino minimalne študentske urne postavke določi pristojni minister

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Zaradi močnega pomanjkanja študentov in dijakov pa delodajalci močno zvišujejo urne postavke za delo. Sedaj znaša minimalna postavka 6,92 evra na uro bruto, povprečna pa že osem evrov na uro bruto.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

zurnal24.si


 

V študijskem letu 2022/23 je bila po podatkih statističnega urada vpisana petina študentov manj kot pred desetimi leti. Foto: Nebojša Tejić/STA

Portal Žurnal24.si je 13. junija poročal, da delodajalci zaradi pomanjkanja študentov in dijakov višajo urne postavke za delo, saj da je minimalna postavka zdaj 6,92 evra bruto na uro, povprečna pa osem evrov bruto.

Bruto urna postavka za začasno in občasno delo dijakov in študentov po zakonu o uravnoteženju javnih financ ne sme biti nižja od minimalne plače, ki jo vsako leto določi pristojni minister. Ta na podlagi zneska minimalne plače določi tudi minimalno bruto urno postavko za začasno in občasno delo dijakov in študentov. 

Ministrstvo je urno postavko, ki je septembra 2016 znašala 4,53 evra, do danes sedemkrat povišalo. Od 21. januarja je minimalna bruto urna postavka 6,92 evra.

Novela zakona o uravnoteženju javnih financ od februarja 2015 določa, da urna postavka ne sme biti nižja od 4,5 evra bruto. Odredbe o uskladitvi najnižje postavke za opravljeno uro začasnih in občasnih del, sprejete po letu 2015, temeljijo na tej noveli, zato je Razkrinkavanje.si podatke o urnih postavkah, ponudbi in povpraševanju po študentskem delu preverilo za zadnjih sedem let, in sicer pri treh študentskih servisih.

Povprečna urna postavka na E-študentskem servisu, največjem posredniku dijaških in študentskih del, znaša osem evrov bruto, kar je 2,78 evra več kot leta 2016. Na študentskem servisu Adecco je postavka 7,5 evra bruto oziroma 2,5 evra več kot pred sedmimi leti. Na študentskem servisu Mjob pa podatkov o povprečnih urnih postavkah nimajo.

Na E-študentskem servisu so še pojasnili, da ponudba del po njihovi oceni presega povpraševanje, ki je sicer podobno kot leta 2016. Dve tretjini dijakov oziroma študentov opravita vsaj uro dela na teden, v povprečju pa devet. 

Na študentskem servisu Adecco pomanjkanje študentov in dijakov za delo zaznavajo od leta 2022. Podatkov o številu ponudb za delo in povpraševanju ne vodijo, so pa ocenili, da je pred epidemijo covida-19 povpraševanje zagotovo presegalo ponudbo. Mladi sicer iščejo novodobna delovna mesta, kot je denimo upravnik družbenih omrežij, po epidemiji pa tudi prilagodljivejše delovno okolje in urnik ter boljše plačilo.

Po oceni študentskega servisa Mjob podjetja vse težje najdejo študente, saj ti niso pripravljeni delati za minimalno urno postavko, veliko podjetij pa si višje ne more privoščiti. Upad študentov opažajo že nekaj let in pričakujejo, da se bo trend nadaljeval.

 
 

Na Žurnalu24.si so pojasnili, da so informacije, objavljene v članku, črpali iz izjave za javnost, ki jim jo je poslal E-študentski servis. To so Razkrinkavanju.si tudi posredovali.

Ko smo sporočilo za javnost in objavljen članek primerjali, smo ugotovili, da se besedili skoraj povsem ujemata. Portal je sicer v članku poročal, da študentski servis opozarja, da si mladoletni želijo na trg dela že pri 15 letih, a za to ne dobijo dovolj priložnosti, niso pa ga imenovali.

SKLEP

Portal Žurnal24.si je poročal, da delodajalci zaradi velikega pomanjkanja študentov in dijakov močno zvišujejo urne postavke za študentsko delo. Poročali so, da minimalna postavka zdaj znaša 6,92 evra bruto na uro, povprečna pa osem evrov.

Trije študentski servisi so za Razkrinkavanje.si potrdili, da študentov in dijakov za delo primanjkuje. 

Minimalno bruto urno postavko za študentsko delo določi minister, pristojen za delo, in sicer glede na znesek minimalne plače. 

Študentski servis Mjob podatka o povprečni urni postavki nima. Pri E-študentskem servisu je bila leta 2016 povprečna urna postavka 5,22 evra bruto, danes pa znaša 8 evrov. Pri servisu Adecco je bila 2016. povprečna bruto urna postavka 5 evrov, danes pa je 7,5 evra.

Trditev, da zaradi velikega pomanjkanja študentov in dijakov delodajalci močno zvišujejo urne postavke za delo, je neutemeljena. Podatke o pomanjkanju študentov imata dva od treh servisov, na katere se je Razkrinkavanje.si obrnilo, poleg tega minimalno bruto postavko določi minister.

Del trditve, da minimalna postavka zdaj znaša 6,92 evra na uro bruto, povprečna pa že osem evrov, označujemo s sivo cono. Del trditve o trenutni minimalni urni postavki drži, del o povprečni urni postavki pa ne drži za vse tri študentske servise.

Na Žurnalu24.si so v odzivu pojasnili, da so se sklicevali na sporočilo za javnost, ki ga je poslal E-študentski servis. Primerjava objavljenega članka in omenjenega sporočila za javnost je pokazala, da je članek portala neizviren, zato ga po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo z oceno kitenje s tujim perjem.

 

Siva cona

Objava, ki drži samo delno. Oznako uporabljamo tudi za trditve, ki jih zaradi pomanjkanja zanesljivih podatkov, verodostojnih strokovnih mnenj oziroma relevantnih protiargumentov ni mogoče enoznačno oceniti.


Kitenje s tujim perjem

Objava, za katero se izkaže, da je neizvirna. Lahko gre za prepisovanje sporočil za javnost ali drugih virov pa tudi za povzemanje informacij brez ustreznega navajanja vira. Takšna praksa sliši tudi na ime »churnalism« ali »copy-paste« novinarstvo.


Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.